moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska zaangażuje się w misję ONZ w Libanie

Polscy żołnierze wyjadą w przyszłym roku na misję UNIFIL do Libanu – poinformował dziś posłów z sejmowej Komisji Obrony gen. dywizji Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych. Obecnie są prowadzone analizy dotyczące wielkości kontyngentu oraz rodzaju sprzętu, jaki zostanie wysłany. W skład polskiego kontyngentu prawdopodobnie wejdą także wojskowi z Węgier.

Dzisiejsze posiedzenie Komisji Obrony było poświęcone udziałowi polskich żołnierzy w misjach poza granicami kraju. Informację na ten temat przedstawili posłom: Wojciech Skurkiewicz – wiceminister obrony narodowej, gen. dywizji Tomasz Piotrowski – dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych oraz gen. dywizji Adam Joks – zastępca szefa Sztabu Generalnego WP.

Dowódca operacyjny mówił o misjach prowadzonych obecnie oraz tych, w które Polska włączy się w przyszłym roku. Wśród tych ostatnich będzie m.in. Baltic Air Policing – misja, która będzie trwać od 2 stycznia do 30 kwietnia 2019 roku. Będzie to dyżur bojowy w ramach natowskiej misji nadzoru przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. Polski kontyngent (VIII zmiana) ma liczyć do 140 żołnierzy i stacjonować w bazie na Litwie. Polska wesprze sojuszników na wschodniej flance, wysyłając cztery maszyny F-16. Następna zmiana Orlika jest planowana w 2020 roku i po raz pierwszy będzie realizowana z bazy lotniczej Ämari w Estonii.

1 lutego 2019 roku Polacy rozpoczną – trwającą pięć miesięcy – misję w rejonie Morza Śródziemnego. W składzie PKW Pułaski znajdzie się 230 marynarzy i żołnierzy oraz ORP „Pułaski”. Polacy wejdą w skład Stałego Zespołu Sił Morskich NATO – Grupa 1. Misja będzie realizowana na wodach oceanu Atlantyckiego oraz mórz: Norweskim, Północnym, Śródziemnym i Bałtyckim.

Polak-Węgier – dwa bratanki

Polskie siły zbrojne zaangażują się w działania pokojowe na wzgórzach Golan. Na razie nie wiadomo, ilu żołnierzy wyjedzie na misję UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon – Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ). Generał Piotrowski poinformował, że obecnie jest ustalana wielkość kontyngentu oraz rodzaj sprzętu, jaki możemy wysłać do Libanu. Dowódca operacyjny ujawnił jedynie, że wyjazd jest planowany na listopad przyszłego roku. Polaków być może wesprą węgierscy wojskowi. – Chcielibyśmy, aby w skład polskiego kontyngentu weszli żołnierze z innych państw. Polska zaproponowała Węgrom udział w PKW. Obecnie czekamy na odpowiedź strony węgierskiej co do stopnia ich zaangażowania – mówił gen. Piotrowski. Według wcześniejszych informacji medialnych Polacy mieliby trafić w rejon granicy syryjsko-izraelskiej.

2018 rok – gdzie byli i gdzie są polscy żołnierze

W przyszłym roku Siły Zbrojne RP będą nadal zaangażowane w część dotychczas prowadzonych misji. Chodzi o działania w Iraku (obecnie służy tam V zmiana; jest to misja o charakterze szkoleniowo-doradczym na rzecz wojsk irackich i jordańskich) oraz w Afganistanie (natowska Resolute Support Mission, polegająca na szkoleniu lokalnych sił zbrojnych oraz ochronie pracowników misji). – Sytuacja w Afganistanie w dalszym ciągu jest niestabilna i nic nie wskazuje na jej poprawę – mówił gen. Piotrowski. Dodał, że wbrew nadziejom ugrupowania talibów nie skłóciły się z sobą. Wręcz przeciwnie, prezentują „jedność i zdecydowanie”.

Generał ponadto zapowiedział, że w przyszłym roku Polska wyśle więcej żołnierzy zarówno do Iraku, jak i Afganistanu. Do Iraku zostanie skierowany mobilny zespół treningowy, ochrona oraz pluton inżynieryjny. Zmniejszyć się ma natomiast grupa żołnierzy Wojsk Specjalnych (o 25 stanowisk). Nieznacznie zwiększy się też kontyngent w Afganistanie. – Wysyłamy kilkanaście osób, które mają poprawić naszą zdolność do prowadzenia rozpoznania przy pomocy bezzałogowych statków powietrznych oraz dodatkowe plutony ochrony – mówił gen. Piotrowski.

Polacy służą także w Kosowie w ramach operacji KFOR (od 1999 roku, obecnie wysłaliśmy już XXXVIII zmianę). Od listopada 2004 roku wystawiamy też kontyngent, który realizuje zadania w Bośni i Hercegowinie (PKW EUFOR ALTHEA). Polacy są również zaangażowani w misję Unii Europejskiej polegającą na zwalczaniu przemytu ludzi (PKW Sophia) oraz unijną operację w Republice Środkowoafrykańskiej.

Polskie siły zbrojne biorą też udział w operacjach mających wzmocnić południową flankę NATO. Zgodnie z postanowieniami szczytu NATO w 2016 roku Polacy pełnią misję w grupach bojowych stacjonujących w Rumunii oraz na Łotwie. Natomiast zakończyła się misja w Kuwejcie, która była prowadzona w ramach operacji „Inherent Resolve”. Jej celem było wsparcie koalicji przeciwko siłom tzw. Państwa Islamskiego. Była prowadzona od lipca 2014 roku do 30 czerwca 2018 roku.  W sumie w 2018 roku w misje było zaangażowanych 2400 polskich żołnierzy oraz 100 pracowników wojska.

Polska bierze udział w międzynarodowych interwencjach militarnych od 1953 roku. W ponad 80 misjach, organizowanych w 35 państwach na czterech kontyngentach, uczestniczyło około 120 tys. polskich żołnierzy. – Miały różny charakter: obserwacyjny, logistyczny, operacyjny i szkoleniowy – wymieniał wiceminister Wojciech Skurkiewicz. – Największe zaangażowanie bojowe Sił Zbrojnych RP przypadło na okres obejmujący misje w Iraku i Afganistanie. Obecnie misje w tych rejonach mają charakter doradczo-szkoleniowy.

Wydatki związane z udziałem polskich sił zbrojnych w misjach wyniosą w przyszłym roku prawie 260 mln zł. To nieznaczny wzrost w porównaniu z kosztami poniesionymi w tym roku – ponad 223 mln zł. Jak mówił gen. Piotrowski, wynika to z planowanego większego zaangażowania Polski w międzynarodowe operacje.

Joanna Tańska

autor zdjęć: sierż. Patryk Cieliński

dodaj komentarz

komentarze

~asd
1544729640
Buahahaha.
A1-ED-2E-86

Powietrzne cysterny dla Polski
Apetyt Smoka rośnie
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Królestwo pojazdów
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Podróż w ciemność
Polska szykuje się do produkcji Panter
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Niebo bez dominacji
Koło zamachowe gospodarki
Ważne decyzje w Brukseli
Kraków zaprosił weteranów
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Święto DGRSZ
Innowacje dla bezpieczeństwa
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Zbrodnicza farsa
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Szermierze i pięściarki na podium
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Minister obrony RFN w Polsce
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Stała baza wojsk USA w Polsce
Umowa na pociski do Patriotów
Sojusz Madrytu i Warszawy
Generał z cienia
Krok w stronę pokoju
Orka tuż, tuż
Polski wkład w operację „Overlord”
Podchorążowie w dżungli
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Równanie z „Iksem”
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Bez zmian w emeryturach
Ratunek na polu walki
AMW oferuje mieszkania
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Zełenski traci Order Orła Białego?
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Trening działań połączonych
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Sportowe jubileusze
„Strzała weterana” spaja środowisko
Mundur, medale i duma
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Sonda dla Jastrzębia
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Pancerny Poznań
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Wsparcie ma znaczenie
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Śmierć w sercu Azji
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Na straży nieba
F-35 Changes Everything
Marsz gąsienicowych kolumn
Premier powołał nową wiceminister obrony

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO