moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u

Z 11 medalami wracają z mistrzostw Europy w pływaniu i szermierce żołnierze z CWZS. Pływacy wywalczyli w Belgradzie trzy złote krążki (dwa indywidualne i jeden drużynowy), dwa srebrne i cztery brązowe. Dwa tytuły mistrzowskie zdobyły st. szer. spec. Dominika Sztandera i szer. Adela Piskorska. Natomiast florecistki zgarnęły w Bazylei srebro i brąz.

W stolicy Serbii polscy pływacy pobili rekord pod względem liczby medali wywalczonych na mistrzostwach Starego Kontynentu. W 37. edycji mistrzowskiej imprezy Biało-Czerwonym wręczono aż 15 medali, w tym trzy złote oraz po sześć srebrnych i brązowych. Znaczny udział w rekordowym osiągnięciu mają żołnierze z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, którzy w rywalizacji indywidualnej zdobyli dwa tytuły mistrzowskie i dwa brązowe krążki, zaś w sztafetach jeden złoty oraz po dwa srebrne i brązowe.

Mazurka Dąbrowskiego odegrano w Belgradzie trzem reprezentantkom CWZS-u, w tym dwukrotnie st. szer. spec. Dominice Sztanderze i szer. Adeli Piskorskiej. Starsza stopniem pływaczka była bezkonkurencyjna w finale wyścigu na 50 m stylem klasycznym. Sztandera wynikiem 30,55 s o 0,04 s poprawiła własny rekord Polski. Nie przypuszczała, że osiągnie aż tak dobry czas w starcie, który potraktowała jak rozgrzewkę przed kończącymi mistrzostwa sztafetami. Natomiast „złota rozgrzewka” zaowocowała złotym medalem kobiecej sztafety 4x100 m stylem zmiennym. Polki po raz pierwszy w historii popłynęły poniżej bariery czterech minut – wynikiem 3 min 58,71 s ustanowiły rekord kraju. Wraz ze st. szer. spec. Dominiką Sztanderą, która poprawiła rekord życiowy ze startu lotnego, tytuł mistrzowski wywalczyły: szer. Adela Piskorska, st. szer. spec. Paulina Peda i Kornelia Fiedkiewicz. Z kolei Piskorska w rywalizacji indywidualnej nie dała się pokonać w finale 100 m stylem grzbietowym. Po raz trzeci w karierze pokonała ten dystans poniżej minuty – uzyskała czas 59,79 s. Szer. Adela Piskorska zdobyła pierwszy złoty medal dla reprezentacji Polski w Belgradzie i została polską mistrzynią Europy na długim basenie (dodajmy, drugą po Otylii Jędrzejczak, obecną prezes Polskiego Związku Pływackiego).

W stolicy Serbii pływacy Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego wywalczyli dwa tytuły wicemistrzowskie – oba w rywalizacji sztafet. W sztafecie mieszanej 4x100 m stylem dowolnym srebro zdobył st. szer. Mateusz Chowaniec, z którym po medal popłynęli: Kamil Sieradzki, Zuzanna Famulok i Kornelia Fiedkiewicz. Natomiast st. mar. spec. Jan Kałusowski wraz z Ksawerym Masiukiem, Jakubem Majerskim i Kamilem Sieradzkim stoczyli zaciętą walkę o złoto w finale sztafety mężczyzn 4x100 m stylem zmiennym. Do pełni szczęścia zabrakło Polakom trzech setnych sekundy. O tyle przegrali bowiem tytuł mistrzowski z Austriakami. Biało-Czerwoni uzyskali wynik 3 min 33,44 s.

Na trzecim stopniu podium stanęło w Belgradzie czworo pływaków CWZS-u. Brązowe medale w rywalizacji indywidualnej wywalczyli: st. mar. spec. Jan Kałusowski (był trzeci w finale 200 m stylem klasycznym) i szer. Adela Piskorska (finiszowała na trzeciej pozycji w wyścigu na 50 m stylem grzbietowym). Natomiast w konkurencjach sztafet brązowe medale zdobyli: st. szer. Mateusz Chowaniec i st. szer. Aleksandra Polańska. Chowaniec wraz z Masiukiem, Sieradzkim i Dominikiem Pudysem zajęli trzecie miejsce w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym. Natomiast w tej samej konkurencji z udziałem kobiet Polańska popłynęła po brąz z Fiedkiewicz, Famulok i Wiktorią Guść.

Polacy osiągnęli w Serbii rekordowy wynik pod względem liczby zdobytych medali. Wywalczyli ich 15, podczas gdy we wcześniejszych 36 edycjach mistrzostw mieli na koncie 18 złotych krążków, 18 srebrnych i 23 brązowe.

Do medalowych żniw żołnierzy Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego na mistrzostwach Europy swoją cegiełkę dołożyły też florecistki, które na czempionacie Starego Kontynentu w szermierce wywalczyły w Bazylei dwa medale. Brąz w turnieju indywidualnym florecistek zdobyła st. szer. spec. Julia Walczyk-Klimaszyk. Ta sama zawodniczka wraz z koleżankami z CWZS-u wywalczyła tytuł wicemistrzowski w turnieju drużynowym. Wraz z Walczyk-Klimaszyk na podium stanęły: st. kpr. Martyna Synoradzka, st. szer. spec. Martyna Jelińska i st. szer. spec. Hanna Łyczbińska. W ćwierćfinale Polki pokonały 28:22 Ukrainki. W półfinale Biało-Czerwone po pasjonującym boju wygrały 41:40 z Francuzkami. Natomiast w finale florecistki CWZS-u uległy 27:45 Włoszkom. Z kolei w turnieju indywidualnym st. szer. spec. Julia Walczyk-Klimaszyk po wygranej 15:13 nad Węgierką Florą Pasztor pokonała 15:11 Francuzkę Paulinę Ranvier, a następnie w ćwierćfinale wyeliminowała z walki o medale Węgierkę Katę Kondricz – Polka wygrała 15:8. W półfinale florecistka CWZS-u uległa zaś 11:15 Ukraince Darii Myroniuk.

W Szwajcarii brązowy medal w turnieju drużynowym wywalczyły również szpadzistki w składzie: Aleksandra Jarecka, Martyna Swatowska-Wenglarczyk i Renata Knapik-Miazga. Blisko zajęcia miejsca na podium byli z kolei floreciści. Niestety, mecz o brązowy medal przegrali 25:45 z Włochami: st. szer. Michał Siess, Adrian Wojtkowiak i Jan Jurkiewicz. Natomiast szóste miejsce w turnieju drużynowym zajęły szpadzistki: Zuzanna Cieślar, st. szer. Sylwia Matuszak i Małgorzata Kozaczuk.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: OLIVIER CHASSIGNOLE/AFP/East News, Radosław Jóźwiak/PZP

dodaj komentarz

komentarze


Wojna pod lupą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śmierć w sercu Azji
Ratunek na polu walki
Marsz gąsienicowych kolumn
Elektronika dla obrony powietrznej
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
„Strzała weterana” spaja środowisko
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Przerzut Abramsów do Lublina
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Kraków zaprosił weteranów
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Polski wkład w operację „Overlord”
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Zbrodnicza farsa
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Musztra i marsz ubezpieczony
AMW oferuje mieszkania
Szermierze i pięściarki na podium
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Powietrzne cysterny dla Polski
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Ważne decyzje w Brukseli
Sportowe jubileusze
PKW Irak zostaje w Jordanii
Cyberparasol nad wyborami
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Sojusz Madrytu i Warszawy
Apetyt Smoka rośnie
Orka tuż, tuż
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
At the Controls of F-35A Husarz
Koło zamachowe gospodarki
Podróż w ciemność
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Niebo bez dominacji
Akcja na jeziorze
Wsparcie ma znaczenie
Święto DGRSZ
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Atak w Porcie Elbląg
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Bez zmian w emeryturach
Twardy ma moc
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Ratunek z powietrza
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Ramię w ramię z Amerykanami
Zełenski traci Order Orła Białego?
Sonda dla Jastrzębia
Równanie z „Iksem”
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Mundur, medale i duma
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Kajakarze i judocy w medalowej formie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO