moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie

Aż 31 medali mistrzostw Polski wywalczyli żołnierze, którzy rywalizowali na sportowych arenach w czterech dyscyplinach. Najwięcej, bo aż 22, zdobyli w pływaniu. W biegach górskich wywalczyli cztery miejsca na podium, w półmaratonie – trzy, a w chodzie sportowym – dwa. Multimedalistą okazał się st. szer. spec. Mateusz Chowaniec, który zdobył pięć złotych krążków.

Reprezentanci Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego zakończyli swój udział w mistrzostwach Polski w pływaniu z dorobkiem 22 medali – 11 złotych, siedmiu srebrnych i czterech brązowych. W Wodnym Centrum Rekreacyjno-Sportowym „Aquasfera” w Olsztynie aż pięć złotych krążków zdobył st. szer. spec. Mateusz Chowaniec. Tytuły mistrzowskie wywalczył na 100 i 200 m stylem dowolnym, 50 m stylem motylkowym oraz w sztafetach mężczyzn 4 x 100 m stylem dowolnym i 4 x 100 m stylem zmiennym. Medale w sztafetach zdobył wraz z kolegami klubowymi z AZS AWF Katowice.

Na podium w Olsztynie

REKLAMA

Poza multimedalistą Chowańcem na najwyższym stopniu podium stanęli także inni pływacy CWZS-u: szer. Adela Piskorska (wygrała finałowe wyścigi na 100 i 200 m stylem grzbietowym), st. mar. spec. Jan Kałusowski (triumfował na 50 m stylem klasycznym), st. szer. spec. Dominika Sztandera (była najlepsza w finale 100 m stylem klasycznym), st. szer. Katarzyna Wasick (zdobyła złoto na 50 m stylem dowolnym) i st. szer. spec. Paulina Peda (triumfowała z koleżankami z AZS AWF Katowice w sztafecie 4 x 100 m stylem dowolnym).

Na drugim stopniu podium stanęło czworo pływaków „armii mistrzów”. Trzy srebrne medale zdobyła st. szer. spec. Sztandera – na 50 m stylem klasycznym i w sztafetach kobiet (w barwach Juvenii Wrocław) 4 x 100 m stylem dowolnym i 4 x 100 m stylem zmiennym. Dwa tytuły wicemistrzowskie – na 100 i 200 m stylem klasycznym – wywalczył zaś st. mar. spec. Kałusowski. Z kolei szer. Piskorska finiszowała na drugiej pozycji w finale wyścigu na 50 m stylem grzbietowym, a st. szer. spec. Peda była druga w finale wyścigu na 50 m stylem motylkowym.

Peda zdobyła też jako jedyna z pływaków CWZS-u indywidualny brązowy medal – była trzecia na dystansie 100 m stylem grzbietowym. Natomiast w rywalizacji sztafet brązowe medale wywalczyli: st. szer. Wasick z koleżankami z AZS AWF Katowice (4 x 200 m stylem dowolnym), szer. Piskorska z koleżankami z KU AZS UMCS Lublin (4 x 100 m stylem dowolnym) i st. szer. spec. Radosław Kawęcki z kolegami z AZS AWF Warszawa (4 x 100 m stylem dowolnym).

Powroty na mistrzowski tron

W ramach obchodów 100-lecia nadania praw miejskich Gdyni w tym mieście odbyła się 35. edycja Mistrzostw Polski w Półmaratonie. Tytuły mistrzowskie wywalczyli reprezentanci Wojska Polskiego. W rywalizacji mężczyzn triumfował st. szer. spec. Adam Nowicki z 12 Dywizji Zmechanizowanej. 21 km pokonał w czasie 1 godz. 3 min 35 s i wyprzedził o 1 min 9 s Patryka Kozłowskiego oraz o 1 min 40 s Oliwiera Mutwila. Reprezentant 12 DZ po sześciu latach powrócił na mistrzowski tron – w 2020 roku triumfował w Bydgoszczy.

W biegu kobiet dwa miejsca na podium zajęły zawodniczki CWZS-u. Złoto zdobyła mat Aleksandra Lisowska, a srebro st. mar. spec. Izabela Paszkiewicz. Trzecie miejsce zajęła Beata Niemyjska. Reprezentantki CWZS-u po półmetku biegły razem na czele stawki i dopiero w końcówce rywalizacji się rozdzieliły. Więcej sił na finisz zachowała Lisowska i triumfowała z czasem 1 godz. 13 min 19 s. Koleżankę z „armii mistrzów” wyprzedziła o 28 s, a brązową medalistkę o 2 min 10 s. Lisowska, mistrzyni Europy w półmaratonie z 2022 roku, po raz drugi w karierze wywalczyła tytuł mistrzowski w krajowym czempionacie – po raz pierwszy wygrała w 2019 roku w Pile.

Marszem po medale

Podczas Międzynarodowego Mityngu Korzeniowski Warsaw Race, zaliczanego do prestiżowego cyklu World Athletics Walking Tour, rozegrano pierwsze w historii mistrzostwa Polski w chodzie na dystansie półmaratonu. Pierwszymi mistrzami zostali st. szer. Katarzyna Zdziebło z CWZS-u i Maher Ben Hlima, reprezentujący Rudzki Klub Sportowy Łódź. Wojskowa chodziarka triumfowała z czasem 1 godz. 35 min 49 s i pobiła o blisko pięć minut własny rekord kraju, który ustanowiła kilkanaście dni temu na drużynowych mistrzostwach świata w Brazylii. Wynik z Warszawy zapewnił też zawodniczce przepustkę na mistrzostwa Europy, które w sierpniu odbędą się w Birmingham. Srebro zdobyła Magdalena Żelazna, a brąz Agnieszka Ellward.

W rywalizacji mężczyzn złoty medalista pokonał 21 km w 1 godz. 28 min 58 s. Niespełna 10 min po nim – z czasem 1 godz. 38 min 29 s – finiszował ppłk Rafał Goławski, zastępca kierownika Studium Wychowania Fizycznego Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Trzecie miejsce w mistrzostwach zajął Kacper Łuc, który maszerował 1 godz. 39 min 42 s.

Po sukcesie ppłk. Goławskiego w mediach społecznościowych Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego WAT, w którym jest trenerem sekcji biegów średnich i długich, napisano: „To jeden z największych sukcesów sportowych w historii sekcji, osiągnięty na najwyższym poziomie rywalizacji w kraju. Ten wynik to nie tylko medal, ale także mocny sygnał dla całej społeczności WAT – sport, systematyczność i konsekwencja naprawdę przynoszą efekty, niezależnie od etapu kariery. Gratulujemy i dziękujemy za inspirację!”.

Biegi górskie

W Szczawnicy i jej okolicach w ramach jednego z największych w Polsce festiwali biegów górskich – Pieniny Ultra-Trail – biegacze rywalizowali o tytuły mistrzów kraju w trzech konkurencjach. W zawodach na trasie verticalu, biegu na dystansie 6,7 km, trzy medale zdobyli żołnierze. Srebro wywalczył st. szer. Piotr Jaśtal z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Jaśtal był również trzeci w konkurencji mountain classic, którą rozgrywano na dystansie 12,9 km. Natomiast trzecie miejsce w rywalizacji mężczyzn w verticalu zajął st. szer. Andrzej Starżyński, żołnierz 4 Pułku Saperów z Dęblina. Z kolei wśród kobiet na trzecim stopniu podium stanęła ppor. Iwona Januszyk z CWZS-u.

SZUS

autor zdjęć: Polski Związek Lekkiej Atletyki

dodaj komentarz

komentarze


Akcja na jeziorze
Ratunek z powietrza
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Równanie z „Iksem”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Zbrodnicza farsa
Ratunek na polu walki
Wojna pod lupą
Podróż w ciemność
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Przerzut Abramsów do Lublina
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Powietrzne cysterny dla Polski
PKW Irak zostaje w Jordanii
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
AMW oferuje mieszkania
Ramię w ramię z Amerykanami
Święto DGRSZ
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Zełenski traci Order Orła Białego?
Sojusz Madrytu i Warszawy
Cyberparasol nad wyborami
„Strzała weterana” spaja środowisko
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Musztra i marsz ubezpieczony
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Niebo bez dominacji
Szermierze i pięściarki na podium
Ważne decyzje w Brukseli
Marsz gąsienicowych kolumn
Kraków zaprosił weteranów
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Apetyt Smoka rośnie
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Bez zmian w emeryturach
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Polski wkład w operację „Overlord”
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Wsparcie ma znaczenie
Mundur, medale i duma
Grot A3 – zobacz jak wygląda
At the Controls of F-35A Husarz
Koło zamachowe gospodarki
Elektronika dla obrony powietrznej
Orka tuż, tuż
Śmierć w sercu Azji
Twardy ma moc
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Atak w Porcie Elbląg
Sportowe jubileusze
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Sonda dla Jastrzębia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO