Sojusznicze manewry „Allied Shield”, objęcie stanowiska dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych przez gen. Mirosława Różańskiego oraz obchody Dnia Weterana – to jedne z najważniejszych wydarzeń mijającego roku. Zapraszamy na drugą część naszego przeglądu.
Kwiecień
Wojny dziś nie mamy, ale żeby jej nie było, trzeba być zorganizowanym i mieć argumenty siły. Brak tego może zachęcać niektóre państwa do zachowań agresywnych wobec innych – mówił ówczesny prezydent Bronisław Komorowski, podpisując ustawę o dowodzeniu armią w czasie wojny.
Wprowadzone nią zmiany były uzupełnieniem struktury dowodzenia Wojskiem Polskim w czasie pokoju, obowiązującej od 1 stycznia 2014 roku. Na mocy nowych przepisów za dowodzenie armią w czasie wojny odpowiada naczelny dowódca bezpośrednio podporządkowany prezydentowi, który kieruje obroną państwa. Na wniosek rządu kandydata na to stanowisko, jeszcze w czasie pokoju, wyznacza prezydent. Przyszły naczelny dowódca ma obowiązek udziału w przygotowaniach do obrony oraz w planowaniu użycia wojsk w operacji obronnej. W czerwcu na to stanowisko wyznaczony został gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych.
Jedne z największych programów modernizacji technicznej polskiej armii weszły w decydującą fazę. Ówczesny rząd podjął decyzję, że w ramach „Tarczy Polski” zakupione mają zostać amerykańskie systemy obrony powietrznej średniego zasięgu Patriot, a podstawowym śmigłowcem transportowym ma być francuska maszyna H225M Caracal. Nowy gabinet, który w listopadzie rozpoczął urzędowanie, zapowiedział, że gruntownie przeanalizuje oba te kontrakty. W przypadku umowy z USA kwestionowana jest cena i termin przekazania Polsce uzbrojenia. Przy śmigłowcach natomiast chodzi przede wszystkim o niewystarczający udział polskiego przemysłu obronnego w produkcji maszyn.
Kwiecień w telegraficznym skrócie
Zakończyła się misja polskich lotników w ramach operacji NATO „Air Policing”. Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych obchodził swoje 25-lecie. ORP „Mewa” wzięła udział w NATO-wskich manewrach „Joint Warrior 2015”. Rząd zaakceptował pomysł połączenia od 1 lipca Agencji Mienia Wojskowego i Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Polska i Niemcy podpisały porozumienie o współpracy sił powietrznych obu krajów.
Maj
To wyraz pamięci i uhonorowania wysiłku tych, którzy pełnili służbę na różnych krańcach świata. Należy się im szacunek, a tym, którzy przelali krew, także wsparcie – mówił podczas obchodów Dnia Weterana Janusz Raczy, wiceprezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.
Główne obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa odbyły się w Bydgoszczy. W ich ramach zorganizowano m.in. zawody strzeleckie, rajd rowerowy, występy orkiestr wojskowych oraz pokazy współczesnego i historycznego sprzętu i uzbrojenia.
Na poligonie w Drawsku Pomorskim przeprowadzono ćwiczenia pod kryptonimem „Puma 2015”. Uczestniczyło w nich 2 tysiące żołnierzy z Francji, Stanów Zjednoczonych i Polski. Kierownikiem ćwiczenia był gen. bryg. Sławomir Kowalski, dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Na poligon wyjechały m.in. czołgi Abrams i Leclerc, samobieżne haubice Goździk, w sumie ponad pół tysiąca sztuk sprzętu. Żołnierze trzech armii, działając jako taktyczna grupa bojowa, ćwiczyli obronę polskich granic.
Maj w telegraficznym skrócie
Śmigłowiec H225M Caracal przeszedł przedzakupowe testy przeprowadzone przez wojskowych specjalistów. Sportowcy w mundurach rywalizowali na spartakiadzie. W ramach obchodów 70. rocznicy zakończenia w Europie II wojny światowejulicami Warszawy przeszła wojskowa defilada. Do Afganistanu wyleciała druga zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w ramach misji „Resolute Support”. Odbyło się największe w tym roku ćwiczenie 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego „Raróg-15”.
Czerwiec
Nie zamierzam wprowadzać rewolucyjnych zmian. Mam natomiast pomysł na usprawnienie szkolenia w siłach zbrojnych. Musi być ono traktowane jak wykonywanie zadania bojowego w czasie pokoju – mówił w rozmowie z „Polską Zbrojną” generał dywizji Mirosław Różański, który został nowym dowódcą generalnym rodzajów sił zbrojnych.
Gen. Różański zastąpił na tym stanowisku gen. broni pilota Lecha Majewskiego. 1 sierpnia 2015 roku odebrał z rąk Prezydenta RP nominację na stopień generała broni.
Na polskich poligonach odbyły się trzy duże, międzynarodowe ćwiczenia wojskowe pod wspólnym szyldem „Allied Shield” (ang. „Sojusznicza tarcza”). W ramach tego projektu przeprowadzono manewry: „Noble Jump” – test NATO-wskiej szpicy, czyli Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości; „Baltops” na Bałtyku, w których udział wzięli żołnierze 17 krajów Sojuszu; „Saber Strike” – ćwiczenie wojsk lądowych na terenie Polski i krajów bałtyckich.
Czerwiec w telegraficznym skrócie
Rząd rozpoczął rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie utworzenia na terytorium Polski magazynów sprzętu i uzbrojenia amerykańskiej armii. Gen. bryg. Piotr Nidecki został komendantem głównym Żandarmerii Wojskowej. Na szczycie w Brukseli NATO podjęło decyzję o wzmocnieniu Sił Odpowiedzi Sojuszu. Po raz pierwszy na polskim poligonie odbyły się ćwiczenia wojsk chemicznych z wykorzystaniem prawdziwych biologicznych, chemicznych i radioaktywnych substancji. 50 samolotów i śmigłowców z Polski, USA i Wielkiej Brytanii wzięło udział w manewrach „Eagle Talon-Ramstein Guard 15”.
autor zdjęć: arch. 11 LDKPanc, Bartosz Bera, Piotr Jaszczuk, st. szer. Michał Chudziński, mjr Robert Siemaszko, Marian Kluczyński
komentarze