Pamiętamy o tych, którzy odeszli, realizując w imieniu naszej ojczyzny najważniejsze zadania sojusznicze. Pozostają oni w naszych sercach i w naszej pamięci – powiedział Stanisław Wziątek, podsekretarz stanu w MON, podczas obchodów Dnia Pamięci o Poległych na Misjach. Uroczystości odbyły się pod pomnikiem poświęconym żołnierzom, którzy nie wrócili z misji do domu przy Centrum Weterana w Warszawie.
W sobotę miały miejsce główne uroczystości upamiętniające żołnierzy poległych na misjach. Rano w stołecznej Katedrze Polowej Wojska Polskiego została odprawiona msza w ich intencji, następnie w Centrum Weterana odbył się Apel Poległych. Przypomniano w nim o żołnierzach, którzy zginęli w misjach ONZ, NATO i UE w różnych państwach na całym wiecie. Na uroczystość przybyli dowódcy i przedstawiciele rodzajów sił zbrojnych, rodziny poległych, przedstawiciele duchowieństwa, żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej.
– Państwo polskie wysyła żołnierzy, aby wspierali sojuszników na całym świecie, musi więc o nich pamiętać – mówił wiceminister Stanisław Wziątek. Zapewnił, że resort dostrzega zaangażowanie i poświęcenie każdego weterana, dlatego państwo polskie musi być im wdzięczne i odpłacić im w konkretny i jednoznaczny sposób. Wspomniał także o nowelizowanej ustawie o weteranach, która zagwarantuje, że każdy żołnierz, który podczas misji poza granicami kraju zostanie ranny, otrzyma zadośćuczynienie za każdy procent uszczerbku na zdrowiu.
Realizacja: Michał Niwicz, Marcin Kopeć / ZbrojnaTV
Ppłk Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana, przypomniała, że 21 grudnia 2011 roku w Afganistanie zginęło 5 żołnierzy z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. – Ten dzień został ustanowiony nie tylko, żeby wspominać tych pięciu żołnierzy, ale aby pamiętać o 123 żołnierzach i pracownikach wojska, którzy oddali życie służąc ojczyźnie, którzy wypełnili do końca słowa wojskowej przysięgi – powiedziała. Zwróciła się do rodzin żołnierzy poległych z prośbą, aby wspominali swoich bliskich radośnie, bo wtedy „oni przychodzą i są z nami”. Podziękowała im także za wsparcie, jakiego sobie wzajemnie udzielają.
W imieniu rodzin żołnierzy poległych głos zabrała Krystyna Ambrozińska, matka kpt. Daniela Ambrozińskiego, który zginął w Afganistanie. – Ten dzień jest dla nas szczególnie bolesny, ale bardzo ważny. Niech będzie on przypomnieniem, że wolność i bezpieczeństwo mają swoją cenę – powiedziała.
W uroczystości uczestniczyli także weterani, którzy pamiętają o kolegach, z którymi służyli na misjach. – Zabrakło im żołnierskiego szczęścia, aby wrócić do domu. Oddajemy im hołd i pokazujemy, że pamiętamy – mówi Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.
21 grudnia uroczystości upamiętniające żołnierzy poległych na misjach odbywają się także w ich macierzystych jednostkach. Organizowane są biegi poświęcone ich pamięci, na ich mogiłach pojawiają się kwiaty i płoną znicze, a w kościołach garnizonowych są odprawiane nabożeństwa.
Dzień Pamięci o Poległych na Misjach przypada na 21 grudnia – datę najtragiczniejszego wydarzenia w historii udziału Wojska Polskiego w zagranicznych operacjach. Tego dnia w 2011 roku w Afganistanie zginęli: mł. chor. Piotr Ciesielski, st. sierż. Marcin Szczurowski, sierż. Łukasz Krawiec, sierż. Marek Tomala i sierż. Krystian Banach.
autor zdjęć: Centrum Weterana
komentarze