O trzy tysiące wzrósł limit tegorocznych powołań do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. To już trzeci raz w tym roku MON zwiększa liczbę miejsc dla ochotników, którzy chcą przejść szkolenie wojskowe. – Cały czas obserwujemy w tej dziedzinie trend wzrostowy. Dlatego limity są w miarę potrzeb uaktualniane – mówi por. Michał Gełej z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Rada Ministrów corocznie określa liczbę osób, które w danym roku kalendarzowym będą mogły zostać powołane do czynnej służby wojskowej. Jednym z jej rodzajów jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Pełnią ją na przykład podchorążowie I roku studiów wojskowych (na I roku nauki), kadeci uczący się w szkołach podoficerskich, a także cywilni ochotnicy, którzy wcześniej nie byli w wojsku, lecz po przejściu szkolenia mają plan, by wstąpić do armii zawodowej lub zasilić rezerwy.
Zgodnie z przepisami przygotowanymi jeszcze pod koniec ubiegłego roku wojsko zakładało, że w turnusach dobrowolnej zasadniczej służby organizowanych w 2024 roku będzie mogło wziąć udział 30 tys. osób (plus 4550 miejsc dla służby dobrowolnej w trakcie kształcenia). Jednak duże zainteresowanie tą formą służby sprawiło, że w czerwcu kierownictwo MON zdecydowało się na zwiększenie liczby miejsc na szkoleniach o kolejne 10 tys., czyli do 40 tys. osób.
Jednak i ta liczba miejsc okazała się niewystarczająca. W praktyce założony limit powołań do dobrowolnej służby został przekroczony. – Jak dotąd, w 2024 roku na szkolenie podstawowe zostało powołanych niemal 32 350 ochotników, szkolenie specjalistyczne zaś rozpoczęło prawie 11 250 osób z rezerwy pasywnej. Daje to w sumie liczbę około 43 600 powołań do DZSW – przyznaje por. Michał Gełej, cz.p.o. rzecznik prasowy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. I dodaje: – Na bieżąco monitorujemy sytuację w kontekście zainteresowania tą formą służby. Trend jest wyraźnie wzrostowy, dlatego limit musiał zostać zwiększony.
Przygotowany w MON projekt rozporządzenia w tej sprawie zwiększa liczbę miejsc na szkoleniach o 3 tys. W sumie tegoroczny limit powołań do DZSW wyniesie 43 tys. (limit 4550 miejsc dla służby dobrowolnej w trakcie kształcenia pozostaje bez zmian).
Jak informuje resort obrony, oprócz dużej popularności służby dobrowolnej potrzeba zmiany przepisów wyniknęła z powoływania „dobrowolsów” do zawodowej służby przed upływem 12 miesięcy. Tylko w tym roku z takiej możliwości, po odbytym szkoleniu specjalistycznym, skorzystało niemal 11 200 osób. – Ze względu na zmianę rodzaju służby z DZSW na zawodową zostały uwolnione środki finansowe na przygotowanie miejsc na szkoleniach dla kolejnych ochotników – przyznają przedstawiciele MON-u.
Przedstawiciele CWCR-u zapewniają, że przełom roku nie oznacza przerwy w rekrutacji do służby. – Kandydaci cały czas mogą składać wnioski o powołanie do DZSW w 2025 rok. Na chwilę obecną wydaliśmy już niemal 2250 decyzji administracyjnych o powołaniu na szkolenie podstawowe – mówi por. Gełej.
W przyszłym roku resort obrony narodowej planuje powołanie na szkolenia DSZW 35 tys. osób (plus 4700 tych, które zostaną powołane do dobrowolnej służby pełnionej w trakcie kształcenia). Ale i ten limit może się zmienić. Poza bieżącym rokiem taka sytuacja bowiem miała już miejsce w 2022 i 2023 roku.
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona w 2022 roku ustawą o obronie ojczyzny. O powołanie mogą się ubiegać osoby pełnoletnie mające polskie obywatelstwo oraz fizyczną i psychiczną zdolność do pełnienia służby. Szkolenie odbywa się w jednostkach wojskowych na terenie całej Polski. Najpierw ochotnicy przechodzą 27-dniowe szkolenie podstawowe, podczas którego poznają m.in. zasady musztry, regulaminy wojskowe oraz podstawy posługiwania się bronią. Ten etap kończy się egzaminem i przysięgą wojskową. Tuż po niej każdy z nich może zakończyć służbę, zasilając rezerwę aktywną lub pasywną albo kontynuować szkolenie specjalistyczne trwające, w zależności od specjalności, do 11 miesięcy. Następnym krokiem może być ubieganie się o powołanie do służby zawodowej. Poza wynikami ze szkolenia pod uwagę są brane predyspozycje danego żołnierza. Konieczne jest także pozytywne przejście szczegółowych badań lekarskich i testów psychologicznych.
Tylko w tym roku w jednostkach wojskowych w całej Polsce zorganizowano dziewięć turnusów DZSW w ramach szkolenia podstawowego dla ochotników bez przeszkolenia wojskowego. Dodatkowe dwa turnusy zostały przygotowano dla absolwentów szkół ponadpodstawowych, między innymi oddziałów przygotowania wojskowego.
Od początku funkcjonowania dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej szkolenie podstawowe przeszło prawie 78 990 ochotników. Niemal 32 tys. po szkoleniu specjalistycznym zasiliło szeregi armii zawodowej.
autor zdjęć: kpt. Anna Dominiak
komentarze