W Wojskowym Instytucie Medycznym wykonano pierwsze operacje pacjentów chorujących z powodu otyłości z użyciem systemu da Vinci. To już dziesiąta specjalność, w jakiej robot jest wykorzystywany w tym szpitalu. Użycie da Vinci pozwala operować precyzyjniej, przez co pacjent szybciej dochodzi do siebie. W WIM-ie w ciągu czterech lat wykonano 1800 zabiegów robotycznych.
– Chirurgia robotyczna to przyszłość medycyny, operacje przeprowadzane za pomocą systemu da Vinci są korzystne zarówno dla pacjenta, jak i operatora – mówi dr hab. n. med. Maciej Walendziak, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej, Minimalnie Inwazyjnej i Metabolicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
Chirurg przeprowadził pod koniec zeszłego tygodnia pierwsze w WIM-ie operacje bariatryczne (chirurgicznego leczenia otyłości) z użyciem robota. Zabiegi polegały na wycięciu większej części żołądka, aby zmniejszyć jego pojemność (rękawowa resekcja żołądka) lub stworzeniu obejścia żołądka (ominięcie żołądkowo-jelitowe), które zmienia sposób, w jaki pokarm jest trawiony, co prowadzi do utraty wagi.
W obu rodzajach zabiegów zamiast tradycyjnej laparoskopii użyto robota da Vinci. Urządzenie to jest wyposażone w cztery ramiona, które poprzez niewielkie nacięcia są wprowadzane do ciała pacjenta. Na trzech z nich montowane są narzędzia chirurgiczne, a na czwartym umieszczona jest kamera, która pozwala uzyskać trójwymiarowy obraz operowanego miejsca w dziesięciokrotnym powiększeniu. Ramionami steruje chirurg za pomocą konsoli.
Jak tłumaczy dr Walendziak, dzięki użyciu robota lepiej widać pole operacji, chirurg może wykonywać precyzyjniejsze ruchy i ma możliwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc w ciele pacjenta, przez co obszar interwencji chirurgicznej ograniczony jest do minimum. Dzięki temu u pacjentów zmniejsza się ryzyko pojawienia się ciężkich powikłań, zwłaszcza u osób ze znaczną otyłością oraz po innych zabiegach operacyjnych w obrębie jamy brzusznej. – Robotyka to alternatywa dla operacji laparoskopowych, która w przyszłości będzie rozwijana – podkreśla chirurg.
Bariatria to kolejny już obszar, w którym robot da Vinci jest wykorzystywany w WIM-ie. – Jako jedyni w Polsce oferujemy pełen zakres operacji obejmujący 10 specjalności przewidzianych przez firmę Intuitive Surgical, producenta robota – zaznacza płk dr n. med. Jacek Doniec, kierownik Centrum Chirurgii Robotycznej WIM.
Jak wymienia, da Vinci używany jest w: ginekologii, urologii, kardiochirurgii, laryngologii, chirurgii twarzowo-szczękowej, przy operacjach tarczycy, trzustki i wątroby, torakochirurgii (operacjach klatki piersiowej) i bariatrii. – Jesteśmy jedynym ośrodkiem w kraju, który tak kompleksowo przeprowadza operacje robotyczne – dodaje płk Doniec.
Wojskowy Instytut Medyczny był pierwszym szpitalem w Polsce posiadającym dwa roboty da Vinci i pierwszą wojskową placówką wykorzystującą rozwiązania robotyczne. Od jesieni 2020 roku w Centrum Chirurgii Robotycznej specjaliści wykonali już 1800 zabiegów. Robot pomagał lekarzom operować zarówno żołnierzy, jak i cywilnych pacjentów leczonych w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.
autor zdjęć: Anna Dąbrowska
komentarze