moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Witamy na Ziemi

Dokładnie o 11.32 polskiego czasu kapsuła Dragon Grace z członkami misji Ax-4 wylądowała w wodach Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii. Sławosz Uznański-Wiśniewski jest drugim Polakiem, który poleciał w kosmos. Podczas misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przeprowadził 13 eksperymentów zaproponowanych przez polskie instytucje, w tym dwa z WAT-u.

Lądowanie kapsuły ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pobyt czworga astronautów misji Ax-4 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej trwał 18 dni. Ich powrót na Ziemię rozpoczął się od pożegnania na pokładzie ISS w niedzielę 13 lipca. Sławosz Uznański-Wiśniewski wyraził wówczas nadzieję, że polska technologia testowana na ISS zyskała na rozpoznawalności i będzie wykorzystywana w przyszłości. Podkreślił, że misja „Ignis” jest dopiero początkiem, a dużą jej częścią była praca wykonana przez personel na Ziemi.
Wraz z Polakiem wracali Peggy Whitson, dowódczyni misji i była astronautka NASA, Tibor Kapu, specjalista misji z Węgier, oraz indyjski pilot Shubhanshu Shukla.

 

Z orbity do domu

Jak wyglądał ich powrót? Podróż składa się z kilku etapów i zajęła łącznie około doby. Astronauci opuścili ISS w kapsule załogowej Crew Dragon Grace, w której wcześniej dotarli do stacji. Kapsuła z czworgiem członków załogi bez komplikacji odłączyła się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w poniedziałek 14 lipca o 13.15 polskiego czasu.

Następnie Dragon oddalił się od ISS i skierował się w stronę Ziemi, orbitując wokół niej do momentu przebicia się przez atmosferę. Powrót został zaprojektowany autonomicznie i nie wymagał działań ze strony załogi na pokładzie Dragona. Kapsuła krążyła wokół Ziemi, obniżając swój lot. O 10.39 polskiego czasu nastąpił kluczowy etap, czyli zapłon deorbitacyjny. To precyzyjny manewr silników kapsuły obniżający jej orbitę i kierujący kurs w stronę ziemskiej atmosfery. Chwile wcześniej od Dragona odłączył się tzw. trunk zawierający moduł serwisowy z panelami słonecznymi i zapasami. Moduł wpadł w atmosferę, gdzie uległ spaleniu. Kapsuła ustawiła się na odpowiedniej trajektorii do bezpiecznego wejścia w atmosferę. Dragon wszedł w nią, rozgrzewając się do temperatury nawet 1600°C. Osłona termiczna chroniła załogę i sprzęt przed ekstremalnym ciepłem.

Po przejściu przez wyższe warstwy atmosfery nastąpiło otwarcie dwóch małych spadochronów stabilizujących, a następnie czterech głównych. Spowolniły one prędkość kapsuły z około 560 km/h do około 25 km/h. Dzięki temu o 11.32 polskiego czasu Dragon Grace łagodnie opadł do wód Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii, gdzie czekały nie niego statki ratunkowe. Po przechwyceniu kapsuła została dostarczona na statek. Dopiero na pokładzie tej jednostki otwarto włazy i załoga mogła wyjść na zewnątrz.

Astronauci najpierw trafią do centrum dowodzenia w teksańskim Houston. Z USA Sławosz poleci do Kolonii w Niemczech, gdzie znajduje się siedziba Europejskiego Centrum Astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Polski astronauta trafi do Niemieckiego Centrum Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (DLR) „Envihab”, które stanowi kluczowy ośrodek monitorowania medycznego i rehabilitacji po misjach. – Tam zespół medycyny kosmicznej ESA, w skład którego wchodzą lekarze operacyjni, fizjoterapeuci i trenerzy sportowi, będzie monitorował Sławosza podczas jego powrotu do ziemskiej grawitacji dzięki specjalnemu programowi regeneracji – podała w komunikacie Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), która koordynuje polską misję „Ignis”. Według wstępnych informacji po około tygodniu w Niemczech polski astronauta wróci do kraju.

Plan na 100 procent

Misja Ax-4 rozpoczęła się 25 czerwca. Dzień później kapsuła Dragon Grace z czworgiem astronautów na pokładzie zadokowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W ciągu tych niemal trzech tygodni na ISS załoga Ax-4 zrealizowała łącznie 60 eksperymentów z 31 krajów, z czego Polak, w ramach misji „Ignis”, wykonał 13 projektów zaproponowanych przez polskich naukowców i firmy, wśród nich dwa przygotowane przez zespół Wojskowej Akademii Technicznej.
Jak podała wczoraj w komunikacie POLSA, priorytetowe cele misji zostały zrealizowane w 100 procentach. Jak czytamy w raporcie, w ciągu dwóch tygodni około 132 godzin poświęcono na realizację celów Europejskiej Agencji Kosmicznej, w dużej mierze w ramach polskiej misji „Ignis”. Dodatkowo polski astronauta przez kilka godzin pracował nad realizacją eksperymentów węgierskich z astronautą z tego kraju Tiborem Kapu oraz nad zadaniami Axiom Communications.

Przez dwa tygodnie Polak zrealizował (w ciągu 105 godzin) wszystkie zaplanowane działania. Przy czym 62,4% czasu zajęły mu prace nad programem technologiczno-naukowym, a 18,8% – działania edukacyjne (m.in. 30 pokazów edukacyjnych i popularnonaukowych). Astronauta sześciokrotnie łączył się na żywo z Ziemią: w tym z uczniami w Łodzi, we Wrocławiu, w Rzeszowie i Warszawie. Pozostały czas pracy był przeznaczony na działania promocyjne misji „Ignis” oraz badania medyczne czy telekonferencje z zespołem medycznym. Polska przeznaczyła na udział Sławosza w misji 65 mln euro.

AD

autor zdjęć: Associated Press/East News

dodaj komentarz

komentarze


„Strzała weterana” spaja środowisko
Bez zmian w emeryturach
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Zbrodnicza farsa
At the Controls of F-35A Husarz
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Marsz gąsienicowych kolumn
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Mundur, medale i duma
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Elektronika dla obrony powietrznej
Śmierć w sercu Azji
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Zełenski traci Order Orła Białego?
PKW Irak zostaje w Jordanii
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Cyberparasol nad wyborami
Równanie z „Iksem”
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Niebo bez dominacji
Powietrzne cysterny dla Polski
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Polski wkład w operację „Overlord”
Koło zamachowe gospodarki
Sojusz Madrytu i Warszawy
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Szermierze i pięściarki na podium
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Kraków zaprosił weteranów
Sonda dla Jastrzębia
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Święto DGRSZ
Wsparcie ma znaczenie
Sportowe jubileusze
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Ratunek na polu walki
Wojna pod lupą
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Akcja na jeziorze
Podróż w ciemność
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Przerzut Abramsów do Lublina
Ważne decyzje w Brukseli
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Apetyt Smoka rośnie
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
AMW oferuje mieszkania
Atak w Porcie Elbląg
Orka tuż, tuż
Musztra i marsz ubezpieczony
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Ratunek z powietrza
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO