Powoli dobiega końca dwudniowa Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy w Gdańsku. Tegoroczna edycja przyniosła decyzje o wielomiliardowym wsparciu tego kraju przez instytucje międzynarodowe i nowych projektach współpracy przemysłów zbrojeniowych. Dzięki jednemu z nich Polska Grupa Zbrojeniowa uruchomi w naszym kraju produkcję ukraińskich bezzałogowców.
Dwudniowa Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy (Ukraine Recovery Conference, URC 2026) to najważniejsze międzynarodowe forum poświęcone odbudowie Ukrainy. W wydarzeniu uczestniczą przedstawiciele kilkudziesięciu państw, organizacji międzynarodowych, instytucji finansowych oraz przedsiębiorstw. Oprócz zagadnień związanych z finansowaniem odbudowy i inwestycjami znaczące miejsce zajęły kwestie bezpieczeństwa i współpracy przemysłów obronnych.
Bezpieczeństwo całego regionu
Julia Swyrydenko, premier Ukrainy poinformowała, że podczas konferencji podpisano 160 porozumień o łącznej wartości ponad 10 mld euro. „Dzisiaj po raz kolejny potwierdzono, że Ukraina i Europa dzielą tę samą drogę, te same wartości i tę samą przyszłość”, napisała w serwisie X szefowa ukraińskiego rządu.
Jak podkreśliła, do najważniejszych rezultatów konferencji należą: uruchomienie pierwszej transzy – 3,2 mld euro – w ramach nowego unijnego instrumentu finansowego dla Ukrainy, podpisanie wartej 3,4 mld dolarów umowy z Bankiem Światowym, powołanie Europejskiego Flagowego Funduszu na rzecz Odbudowy Ukrainy oraz Funduszu Wsparcia Transportu Ukrainy. Zapowiedziano także przeznaczenie 140 mln euro na programy mieszkaniowe oraz zawarto porozumienie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym dotyczące odbudowy i ochrony dróg w regionach przyfrontowych.
Z punktu widzenia bezpieczeństwa jednymi z najważniejszych wydarzeń konferencji były rozmowy poświęcone rozwojowi współpracy przemysłów obronnych. W jednym z paneli uczestniczyli m.in. Radmiła Szekerinska, zastępczyni sekretarza generalnego NATO, Margus Tsahkna, estoński minister spraw zagranicznych, Cezary Tomczyk, polski wiceminister obrony i jego ukraiński odpowiednik Serhij Bojew, a także przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz ukraińskiego przemysłu obronnego.
– O sile armii coraz częściej decydują technologia, innowacje i zdolność do szybkiego wdrażania nowych rozwiązań. Doświadczenia z Ukrainy pokazują to każdego dnia. Dlatego inwestycje w nowoczesny przemysł obronny i współpracę międzynarodową są dziś inwestycją w bezpieczeństwo całego naszego regionu – podsumował spotkanie wiceszef polskiego MON-u.
Drony dla Ukrainy
Jednym z najbardziej konkretnych efektów konferencji w obszarze współpracy polsko-ukraińskiej było podpisanie listu intencyjnego pomiędzy PGZ-etem a ukraińską spółką TAF Industries. Dokument zakłada uruchomienie w Polsce produkcji bezzałogowych systemów opracowanych przez ukraińską firmę.
Współpraca obejmie produkcję niewielkich bezzałogowców, w tym dronów FPV sterowanych światłowodem, systemów walki elektronicznej do zwalczania bezzałogowców oraz rozwój wspólnych projektów badawczo-rozwojowych. Kluczowym odbiorcą produkowanego sprzętu mają być Siły Zbrojne Ukrainy.
– Ukraina wypracowała unikatowe doświadczenie w zakresie obrony powietrznej i przeciwdziałania atakom z powietrza. Dlatego jesteśmy zainteresowani współpracą w zakresie pozyskiwania kompetencji dronowych – podkreślił Adam Leszkiewicz, prezes PGZ-etu. Jak dodał, współpraca z TAF Industries pozwoli zintegrować sprawdzone bojowo rozwiązania z potencjałem produkcyjnym grupy, zwiększając kompetencje polskiego przemysłu oraz odporność systemów obronnych Polski i Ukrainy.
Projekt realizowany będzie w ramach inicjatywy „Buduj z Ukrainą”, której celem jest rozwijanie zdolności produkcyjnych ukraińskiego przemysłu obronnego na terytorium państw sojuszniczych. Partnerzy zapewniają infrastrukturę i finansowanie, uzyskując jednocześnie dostęp do technologii i doświadczeń zdobytych podczas wojny.
Choć najważniejsze deklaracje polityczne zapadły pierwszego dnia konferencji, piątek upływa pod znakiem spotkań roboczych przedstawicieli administracji, instytucji finansowych i biznesu oraz paneli dotyczących współpracy gospodarczej, infrastruktury, energetyki i przemysłu obronnego. Konferencja zakończy się w piątek wieczorem.
autor zdjęć: Cezary Tomczyk platforma X

komentarze