17 czerwca 2026 dokonano uroczystego otwarcia wystawy plenerowej Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa zatytułowanej „Wspólna Służba Ramię w Ramię”. W obecności weteranów i zgromadzonej publiczności podkreślono znaczenie partnerstwa polskich i amerykańskich żołnierzy, budowanego podczas wspólnych misji i operacji wojskowych. Wystawa dostępna dla wszystkich na ogrodzeniu instytucji od strony ul. Puławskiej.
Ekspozycja stanowi wyraz uznania dla relacji opartych na wzajemnym zaufaniu, profesjonalizmie oraz braterstwie służby, które przez lata stały się jednym z fundamentów współpracy obu państw i ważnym filarem bezpieczeństwa w ramach NATO. „Dzisiejsza wystawa jest wyrazem pamięci o wspólnej służbie, szacunku dla weteranów oraz uznania dla wszystkich, którzy przez lata budowali polskoamerykańskie partnerstwo. To historia zapisana nie tylko w dokumentach i fotografiach, ale przede wszystkim w ludzkich doświadczeniach.” – wyjaśniła ppłk dr Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa i weteran czterech misji poza granicami państwa.
Wystawa wpisuje się w obchody szczególnego roku dla Stanów Zjednoczonych, związane z 250. rocznicą ogłoszenia Deklaracji Niepodległości i powstania państwa amerykańskiego, stanowiąc okazję do refleksji nad historią oraz znaczeniem międzynarodowych partnerstw. Prezentowane materiały ukazują drogę Polski do członkostwa w NATO ramię w ramię z żołnierzami amerykańskimi, udział w operacjach sojuszniczych na Bałkanach, w misji stabilizacyjnej na Haiti, a także doświadczenia wyniesione z misji w Iraku i Afganistanie, gdzie żołnierze obu państw działali wspólnie w wymagających warunkach.
„Hasło ‘Ramię w ramię’, użyte w tytule wystawy, oddaje charakter polskoamerykańskiej współpracy wojskowej. To współdziałanie oparte na zaufaniu, gotowości do niesienia wzajemnego wsparcia i odpowiedzialności za wspólne bezpieczeństwo” – podsumował weteran ppor. rez. Mariusz Sybilski, kierownik Zespołu Edukacji i Tradycji Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, który realizował wystawę.
Ekspozycja składająca się z 16 plansz tematycznych przedstawia zarówno operacyjny wymiar współpracy, jak i jej ludzki aspekt. Fotografie i materiały dokumentują doświadczenia, które przez lata budowały trwałe więzi między żołnierzami Polski i Stanów Zjednoczonych, wzmacniając jedność i gotowość Sojuszu Północnoatlantyckiego.
„Dziękujemy wszystkim gościom, którzy są z nami podczas wernisażu. Wspólnie poznajemy historie ludzi połączonych służbą, współpracą, doświadczeniem oraz wzajemnym wsparciem. Nasza wystawa to opowieść o solidarności, braterstwie, relacjach budowanych pomiędzy żołnierzami polskimi i amerykańskimi podczas misji na rzecz pokoju oraz bezpieczeństwa.” – dodała ppłk dr Katarzyna Rzadkowska.
Wystawa została przygotowana przez Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Udostępniona jest na ogrodzeniu instytucji od strony ul. Puławskiej oraz w wersji online do wykorzystania na stronie CWDpGP: https://www.wojskopolskie.pl/weterani/articles/aktualnosci-r/wspolna-sluzba-ramie-w-ramie-polskoamerykanskie-braterstwo-broni-na-misjach-zagranicznych/.
Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa w Warszawie jest jednostką organizacyjną podległą Ministrowi Obrony Narodowej. Centrum pełni funkcję ośrodka, w którym weterani działań poza granicami państwa oraz rodziny żołnierzy i pracowników wojska poległych podczas tych działań, uzyskują pomoc, radę oraz korzystają z konsultacji prawnych i psychologicznych. Centrum aktywnie współpracuje z właściwymi w danej sprawie instytucjami resortowymi i pozaresortowymi, organizacjami i stowarzyszeniami pozarządowymi. Dzięki otwartemu charakterowi instytucji, Centrum działa także na rzecz integracji środowiska weteranów wokół wspólnie realizowanych przedsięwzięć i podejmowanych inicjatyw.
Tekst: Magdalena Bagińska/ Centrum Weterana
autor zdjęć: Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa

komentarze