moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
PKW Łotwa – sojusznicze zaangażowanie

Wasza obecność tutaj pokazuje zaangażowanie Polski we wspólną obronę – mówił minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas spotkania z żołnierzami PKW Łotwa w bazie pod Rygą. Wicepremier zapowiedział zwiększenie tego kontyngentu, rozmawiał także ze swoim litewskim odpowiednikiem i złożył polskim wojskowym świąteczne życzenia.

– Obecność na Łotwie polskich żołnierzy to wyraz sojuszniczego zaangażowania i dobrej współpracy – mówił minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas wizyty w Polskim Kontyngencie Wojskowym w bazie Ādaži na Łotwie. Szef MON-u spotkał się tam z Andrisem Sprūdsem, ministrem obrony Litwy oraz żołnierzami PKW i państw sojuszniczych pełniących służbę w natowskiej misji w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności.

Wicepremier mówił o zmianach w polskim kontyngencie. Jak poinformował, niedawno w PKW czołgi T-72 zostały zastąpione przez Leopardy. Zapowiedział także zwiększenie kontyngentu od czerwca tego roku. – Będzie więcej żołnierzy polskich na Łotwie, PKW zostanie wzmocniony o specjalistyczne jednostki wojsk chemicznych, będziemy się wspólnie przygotowywać, ćwiczyć i przekazywać nasze umiejętności wojskom łotewskim – wyjaśniał minister.


Realizacja: Anna Dąbrowska, Marcin Łobaczewski / ZbrojnaTV

Pododdział wojsk chemicznych ma się składać z około 40 żołnierzy, a cały PKW osiągnie wówczas stan około 300 osób. – Podnosimy tym samym zdolności bojowe i operacyjne kontyngentu, będzie on silniejszy, co wyraźnie pokazuje nasze zaangażowanie we wspólną obronę – zaznaczył Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, podkreślenie, że jesteśmy dla siebie nawzajem żelaznymi sojusznikami w NATO i jasne deklaracje dotyczące solidarności w Sojuszu są teraz niezbędne.

Minister zwrócił także uwagę na wspólne przedsięwzięcia resortów obrony Polski i Łotwy. – Razem budujemy obronę naszych granic: w Polsce jest to Tarcza Wschód, w krajach bałtyckich Bałtycka Linia Obrony, to jest strategiczny projekt Unii Europejskiej – tłumaczył wicepremier. Jak stwierdził, kolejnym priorytetem obu państw jest ochrona bałtyckiego akwenu i infrastruktury krytycznej na nim. – Bałtyk stał się wewnętrznym morzem NATO, działa na nim natowska operacja Straż Bałtycka, która powinna być wzmacniana także przez kraje nieleżące nad Bałtykiem – apelował minister.

Kosiniak-Kamysz poruszył też kwestię wypowiedzenia konwencji ottawskiej, dotyczącej zakazu używania min przeciwpiechotnych. Jak podał szef MON-u, wczoraj łotewski parlament przegłosował wycofanie się z tej umowy. – Państwa bałtyckie, Polska i Finlandia wspólnie podjęły decyzję o wypowiedzeniu konwencji ottawskiej, ponieważ w obliczu zagrożeń nie możemy być skrępowani ograniczeniami, których nasz przeciwnik nie stosuje – wyjaśniał wicepremier. Dodał też, że niedługo, po podjęciu odpowiednich decyzji przez polski rząd, także nasz parlament zajmie się tą sprawą.

Minister zwrócił się również bezpośrednio do polskich żołnierzy. – Jesteśmy z was dumni, Polska jest z was bardzo dumna, dobrze służycie ojczyźnie, a wasza obecność tutaj jest sygnałem, który pokazuje zaangażowanie Polski we wspólną obronę i sojusznicze wsparcie – akcentował wicepremier.

Także łotewski minister obrony Andris Sprūds podkreślał potrzebę partnerstwa i sojuszniczej solidarności. – Inwestujemy w obronność, w siły zbrojne, wspólnie pełnimy misję w celu zwiększenia bezpieczeństwa naszych obywateli – mówił polityk. Zaznaczył przy tym, że służba żołnierzy w PKW jest misją, która pogłębia współpracę obronną obu krajów.

– Jestem wdzięczny za obecność polskich żołnierzy i polskich Leopardów w naszym kraju oraz za to, że kontyngent się powiększy; doceniamy polski wkład we wspólne bezpieczeństwo, razem jesteśmy silniejsi – zakończył szef MON-u Łotwy.
Z kolei mjr Jakub Żołudź, dowódca XVI zmiany PKW Łotwa, mówił o tym, że dla żołnierzy udział w misji to szansa na budowanie nowych zdolności, wymianę doświadczeń i wzmacnianie współpracy. – To wielki honor by tutaj na Łotwie i pełnić służbę zwiększającą bezpieczeństwo państw NATO – przyznał oficer.

Podczas spotkania ministrowie obrony wręczyli wyróżnienia żołnierzom PKW. 15 Polaków otrzymało medale za zasługi dla obronności kraju, a 12 żołnierzy państw sojuszniczych – okolicznościowe ryngrafy. Minister Kosiniak-Kamysz złożył także polskim wojskowym wielkanocne życzenia dobrych świąt i spokojnej służby oraz podzielił się z nimi świątecznym jajkiem.

Polski Kontyngent Wojskowy na Łotwie to część wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO pod kanadyjskim dowództwem. Grupa bojowa stanowi siły wzmocnionej wysuniętej obecności Sojuszu (enhanced Forward Presence, eFP). Na mocy decyzji szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku cztery takie grupy złożone z kontyngentów państw członkowskich rozlokowane zostały w Polsce, na Łotwie, Litwie i w Estonii.

Ich celem jest wsparcie sił sojuszniczych w regionie oraz zwiększenie potencjału obrony i odstraszania na wschodniej flance NATO. Polska, jako jedyny kraj-gospodarz natowskiej wzmocnionej wysuniętej obecności, ma również status państwa kontrybuującego do sił eFP.

Nasz kontyngent stacjonuje na Łotwie od czerwca 2017 roku, a obecna, XVI zmiana PKW Łotwa liczy około 250 żołnierzy i pracowników. Jej główną siłę stanowią czołgiści 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Cała grupa bojowa NATO na Łotwie składa się z ponad 1000 żołnierzy. Oprócz Kanadyjczyków i Polaków w jej skład wchodzą wojskowi z Włoch, Albanii, Słowenii i Hiszpanii.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Krzysztof Niedziela/ MON

dodaj komentarz

komentarze


Sonda dla Jastrzębia
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Premier powołał nową wiceminister obrony
Orka tuż, tuż
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Musztra i marsz ubezpieczony
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Równanie z „Iksem”
Marsz gąsienicowych kolumn
Stała baza wojsk USA w Polsce
Krok w stronę pokoju
Akcja na jeziorze
Apetyt Smoka rośnie
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Kraków zaprosił weteranów
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Niebo bez dominacji
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Koło zamachowe gospodarki
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Podchorążowie w dżungli
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
At the Controls of F-35A Husarz
Śmierć w sercu Azji
Mundur, medale i duma
Wsparcie ma znaczenie
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Minister obrony RFN w Polsce
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Królestwo pojazdów
Polska szykuje się do produkcji Panter
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Ratunek na polu walki
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Sportowe jubileusze
Sojusz Madrytu i Warszawy
Polski wkład w operację „Overlord”
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Pancerny Poznań
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Zełenski traci Order Orła Białego?
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
AMW oferuje mieszkania
Podróż w ciemność
Szermierze i pięściarki na podium
Ważne decyzje w Brukseli
„Strzała weterana” spaja środowisko
Powietrzne cysterny dla Polski
Bez zmian w emeryturach
Umowa na pociski do Patriotów
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Zbrodnicza farsa
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Święto DGRSZ
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO