moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Co mogą lekkie siły morskie

Jakie możliwości daje posiadanie jednostek lekkich sił uderzeniowych i jak wykorzystać je w optymalny sposób – to główne tematy, nad którymi zastanawiali się uczestnicy międzynarodowej Konferencji Użytkowników Okrętów Rakietowych i Korwet. W Gdyni pojawili się przedstawiciele sześciu państw.

Konferencja była adresowana przede wszystkim do przedstawicieli marynarek wojennych państw basenu Morza Bałtyckiego. Do Gdyni przyjechali dowódcy okrętów i przedstawiciele dywizjonów z Niemiec, ze Szwecji, z Litwy i Łotwy. Swoich reprezentantów przysłała też Norwegia. Gospodarzem spotkania był Dywizjon Okrętów Bojowych z 3 Flotylli w Gdyni.

– Podczas konferencji każda z delegacji przedstawiła prezentację poświęconą swoim okrętom. Uczestnicy mówili o sposobach ich użytkowania, szkoleniu, zadaniach, które ostatnio udało się zrealizować, i wyzwaniach na przyszłość – wymienia kmdr ppor. Marcin Wolski, dowódca ORP „Orkan” oraz grupy okrętów rakietowych. Mieli też okazję zwiedzić patrolowiec ORP „Ślązak”. Jednostka weszła do służby ledwie trzy lata temu. Powoli końca dobiegają prowadzone na jego pokładzie badania eksploatacyjno-wojskowe, które sprawdzają funkcjonowanie okrętowych mechanizmów. „Ślązak” ma też już za sobą ćwiczenia w międzynarodowym składzie. – Okręt został skonstruowany w oparciu o projekt MEKO A-100. Należy więc do tej samej rodziny co niemieckie korwety rakietowe K-130. Naszych gości interesowały punkty styczne. Pewne wspólne rozwiązania, jeśli chodzi o jednostki tego typu – podkreśla kmdr ppor. Wojciech Ostalski, dowódca „Ślązaka”.

Według kmdr. Radosława Hurbańczuka, dowódcy Dywizjonu Okrętów Bojowych 3 FO, podczas tego typu konferencji kluczową kwestią jest wymiana doświadczeń i nawiązanie kontaktów na nieco niższym szczeblu niż dowództwo marynarek czy flotylli. – Warto znać swoje możliwości, tym bardziej że wszyscy stanowimy część dużego sojuszu i często wspólnie realizujemy zadania na morzu – podkreśla oficer. Ale jest jeszcze coś. Znajomości wynoszone z konferencji od czasu do czasu pomagają w organizacji wspólnych szkoleń. – Tak było choćby dwa lata temu, gdy nasze okręty współpracowały z dywizjonem korwet, który stacjonuje w niemieckiej Kilonii – wspomina kmdr Hurbańczuk.

Konferencje oficerów z okrętów rakietowych i korwet odbywają się od kilkunastu lat. Początkowo były organizowane przy okazji międzynarodowych ćwiczeń, z czasem stały się jednak odrębnymi przedsięwzięciami. Polska jest gospodarzem takiego spotkania już po raz trzeci. – Dla nas możliwość zorganizowania konferencji to duże wyróżnienie, a jednocześnie zwieńczenie pracowitego roku – przyznaje kmdr Hurbańczuk. Jednostki Dywizjonu Okrętów Bojowych kilkakrotnie ćwiczyły ze stałymi zespołami NATO, współdziałały też z amerykańskimi niszczycielami USS „Donald Cook” i USS „Forrest Sherman”. Do tego doszły szkolenia krajowe w ramach okrętowych grup zadaniowych i duże międzynarodowe ćwiczenia. W październiku fregata ORP „Gen. T. Kościuszko” wzięła udział w manewrach „Joint Warrior” u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Kolejny rok będzie zapewne równie intensywny.

Jakie są główne wnioski z gdyńskiej konferencji? – Generalnie w siłach morskich naszych sojuszników dominuje tendencja, by odchodzić od małych jednostek uderzeniowych na rzecz okrętów większych, jak korwety czy fregaty. Mogą one przez dłuższy czas operować na morzu, wykonując bardziej złożone zadania – przyznaje kmdr ppor. Ostalski. – Uczestnicy konferencji zgodzili się jednak, że mniejsze platformy też można w efektywny sposób wykorzystać. Mogą się okazać bardzo przydatne choćby dla państw posiadających linię brzegową bogatą w zatoki czy niewielkie wyspy, choć nie tylko – dodaje. Dlatego Polska oprócz dwóch korwet –zwalczania okrętów podwodnych i obrony wybrzeża – korzysta z trzech okrętów rakietowych typu „Orkan”. Są one uzbrojone w przeciwokrętowe pociski kierowane RBS15. W najbliższym czasie wszystkie powinny przejść modernizację i zyskać nowe zespoły napędowe. Trwają także przymiarki do dozbrojenia patrolowca ORP „Ślązak”.

Lekkie siły uderzeniowe innych państw, które uczestniczyły w konferencji, opierają się głównie na nowoczesnych korwetach. Niemcy korzystają z pięciu okrętów typu K-130 Braunschweig. Do służby zaczęły być wprowadzane w 2008 roku. Szwedzi dysponują pięcioma korwetami typu Visby. Bandera na pierwszej została podniesiona w 2002 roku. Norwegowie używają sześciu niewielkich korwet rakietowych typu Skjold. Litwini i Łotysze mają za to po kilka starszych okrętów patrolowych, które wcześniej służyły w marynarkach odpowiednio duńskiej i norweskiej. Dodatkowo Łotwa użytkuje też pięć patrolowców typu Skrunda zbudowanych na bazie konstrukcji katamaranu. Obydwa państwa chciałyby jednak unowocześniać swoją flotę i dlatego uważnie wsłuchują się w doświadczenia innych marynarek północnej Europy. Kolejna okazja do dyskusji na ten temat nadarzy się w przyszłym roku, gdy konferencję użytkowników korwet i okrętów rakietowych zorganizują Niemcy.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Piotr Leoniak, Damian Przybysz

dodaj komentarz

komentarze


Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
AMW oferuje mieszkania
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Polska szykuje się do produkcji Panter
Wsparcie ma znaczenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Pancerny Poznań
Ważne decyzje w Brukseli
Kraków zaprosił weteranów
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Mundur, medale i duma
Musztra i marsz ubezpieczony
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Umowa na pociski do Patriotów
Stała baza wojsk USA w Polsce
Bez zmian w emeryturach
Zełenski traci Order Orła Białego?
Marsz gąsienicowych kolumn
Polski wkład w operację „Overlord”
„Strzała weterana” spaja środowisko
Zbrodnicza farsa
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Sonda dla Jastrzębia
Premier powołał nową wiceminister obrony
Apetyt Smoka rośnie
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Powietrzne cysterny dla Polski
Szermierze i pięściarki na podium
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Akcja na jeziorze
Orka tuż, tuż
Krok w stronę pokoju
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Równanie z „Iksem”
Sojusz Madrytu i Warszawy
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
At the Controls of F-35A Husarz
Minister obrony RFN w Polsce
Święto DGRSZ
Koło zamachowe gospodarki
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Podchorążowie w dżungli
Królestwo pojazdów
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Niebo bez dominacji
Sportowe jubileusze
Podróż w ciemność
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Ratunek na polu walki
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Śmierć w sercu Azji
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO