moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowe mieszkania będą tańsze?

Do Sejmu wpłynął projekt przywracający 95-procentowe bonifikaty na wykup wojskowych mieszkań przez żołnierzy. Złożyli go posłowie Platformy Obywatelskiej. – Chcemy usprawnić politykę mieszkaniową. Dzięki nowelizacji ustawy o zakwaterowaniu poprawę odczują żołnierze i agencja mieszkaniowa – zapowiada poseł Elżbieta Radziszewska.


Posłowie chcą zmienić przepis ustawy, który wszedł w życie w styczniu tego roku. Wprowadził on nowe zasady kupowania mieszkań od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. W miejsce dotychczasowej 95-procentowej ulgi (oprócz zajmującego lokum żołnierza mógł z niej skorzystać m.in. mieszkający z nim członek rodziny) wprowadzono 60-procentowy upust. Zmniejszono także z 90 procent do 30 ulgę dla pracowników wojska, którzy chcieliby kupić mieszkanie od WAM.

Zmiany sprawiły, że zainteresowanie wykupem wojskowych mieszkań drastycznie spadło. W pierwszym półroczu od wojskowej agencji kupiono zaledwie sześć lokali, w sumie za cenę 366 tysięcy 546 zł. Co więcej, żadnego z tych mieszkań nie kupił żołnierz. W analogicznym okresie dwa lata temu WAM udało się sprzedać 1665 mieszkań za łączną kwotę 43 mln 716 tys. 966 zł.

– Niższe bonifikaty miały zniwelować różnice między tymi, którzy wykupują lokale, a tymi którzy decydują się na wzięcie odprawy mieszkaniowej (przysługuje ona w określonych przypadkach żołnierzom odchodzącym z wojska, którzy na przykład nie planują wykupu służbowego lokum – przyp. red). Tymczasem, jak pokazują liczby, cel nie został osiągnięty – mówi Elżbieta Radziszewska, posłanka PO. Średnia wysokość upustu uzyskanego przy sprzedaży lokali do 20 czerwca 2013 roku wyniosła 95 551 zł, podczas gdy średnia wysokość odprawy – 180 111 zł.

 – O problemie opowiedzieli nam żołnierze w Nowym Glinniku. Pojechaliśmy tam z przewodniczącym Sejmowej Komisji Obrony Stefanem Niesiołowskim na zaproszenie rady osiedla. Potem sprawę przedstawiliśmy ministrowi obrony narodowej, który poparł nasz pomysł. W poselskim projekcie proponujemy więc powrót do wysokości bonifikat obowiązujących do końca 2012 roku – mówi posłanka PO. I podkreśla, że w rzeczywistości inicjatorami zmian są sami żołnierze.

Elżbieta Radziszewska zaznacza, że z powodu braku zainteresowania mieszkaniami dodatkowe koszty ponosi także agencja wojskowa. – Albo musi utrzymywać pustostany, albo przeprowadzać remonty, jeśli służbowy lokal ma zająć kolejny żołnierz – mówi Elżbieta Radziszewska. Średni koszt remontu lokalu przed ponownym oddaniem go do użytku wynosi 10 tys. 663 zł.

Inicjatywę posłów chwalą żołnierze. – Do końca ubiegłego roku był duży ruch na wojskowym rynku mieszkań. Po zmianie przepisów prywatyzacja niemal stanęła w miejscu. Nie ma się jednak co dziwić. Większość z nas kalkuluje, co bardziej się opłaca. Teraz finansowo lepiej wychodzą ci, którzy decydują się na odprawę mieszkaniową – mówi oficer z Torunia.

Za zmianami w przepisach opowiada się też Wojskowa Agencja Mieszkaniowa. – Są one uzasadnione. Przywrócenie bonifikat przy wykupie lokali nie wpłynie negatywnie na nasze przychody. Pozwoli nam za to na szybszą sprzedaż mieszkań – podkreśla Michał Świtalski, prezes WAM.

Parlamentarzyści chcą także zwiększyć możliwości zamiany mieszkań wojskowych. Obecne przepisy wprowadzają wiele ograniczeń. Na przykład pracownik cywilny wojska zajmujący mieszkanie WAM może zamienić je na inne, ale tylko wtedy, gdy interesujący go lokal zajmuje żołnierz zawodowy. – Przepisy sprawiają, że nie ma możliwości zamiany mieszkania z inną osobą cywilną, ani też prawa do przydziału innego lokum. Chcemy to zmienić, tak by np. osoba w trudnej sytuacji finansowej, mogła zamienić mieszkanie na mniejsze – wyjaśnia Radziszewska.

Poselski projekt nowelizacji ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych trafił w grudniu do Sejmu.

W 2012 roku Wojskowa Agencja Mieszkaniowa sprzedała ponad 7 tys. lokali. Najwięcej w: Szczecinie (1059), Warszawie (1104) oraz w Gdyni (787). Najmniejsze zainteresowanie nabyciem mieszkań na własność odnotowano w: Poznaniu (389), Wrocławiu (506) oraz Olsztynie (554).

PG

autor zdjęć: Beata Klekociuk

dodaj komentarz

komentarze

~Jaro
1394653500
Ciekawe czy szeregowi będą mieli szanse wykupić taniej takie mieszkanie? bo jak na razie 12 lat i kopniak, brak emerytury a najlepsze lata się spędza w mon- ie. Zapraszam wszystkich do wku z żalem ściskającym cztery... którzy myślą ze takie super przywileje.
D5-F2-B3-E4
~endrju
1387643640
A dlaczego nauczyciele mają 20h pracy tygodniowo a żołnierze często są w pracy przez 4 - 6 tygodni BEZ PRZERWY, jedząc, biegając , śpiąc i itd wszystko na rozkaz. Może dlatego, co? Każdy jest kowalem swego losu, i nikt nikomu nie zabrania iść w kamasze.
FE-DF-91-04
~scooby
1387628580
~gegroza - 1. Górnik zaczynając pracę nie składa przysięgi , która zobowiązuje go do oddania życia w obronie ojczyzny. 2. Policjant nie musi strzelać i ładować granatów do moździerza. 3. Bo w armii potrzebujemy najlepszych a nie najsłabszych ( np. Policja). p.s. Kto chce mieć tak dobrze - kierunek WKU.
DB-A6-73-01
~gegroza
1387564260
Niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego żołnierze mają dostać takie upusty ? A dlaczego nie górnicy, nauczyciele albo policjanci ?
4C-30-33-85
~kris
1387563780
Najwyższy czas bo dlaczego przez wieki wykupowano mieszkania za niższe stawki a teraz wykup jest za kosmiczne stawki !
98-60-3B-23
~scooby
1387537740
Na taki Poznań 190 tyś to nie wiele .
DB-A6-73-01

Niebo bez dominacji
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Sojusz Madrytu i Warszawy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Święto DGRSZ
F-35 Changes Everything
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Premier powołał nową wiceminister obrony
Innowacje dla bezpieczeństwa
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Powietrzne cysterny dla Polski
Apetyt Smoka rośnie
Sonda dla Jastrzębia
Trening działań połączonych
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Królestwo pojazdów
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
„Strzała weterana” spaja środowisko
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Wsparcie ma znaczenie
Zbrodnicza farsa
Szermierze i pięściarki na podium
Śmierć w sercu Azji
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Zełenski traci Order Orła Białego?
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Sportowe jubileusze
Orka tuż, tuż
Pancerny Poznań
AMW oferuje mieszkania
Marsz gąsienicowych kolumn
Równanie z „Iksem”
Stała baza wojsk USA w Polsce
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Mundur, medale i duma
Podróż w ciemność
Generał z cienia
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Minister obrony RFN w Polsce
Umowa na pociski do Patriotów
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Koło zamachowe gospodarki
Krok w stronę pokoju
Polska szykuje się do produkcji Panter
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Ważne decyzje w Brukseli
Kraków zaprosił weteranów
Ratunek na polu walki
Polski wkład w operację „Overlord”
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Bez zmian w emeryturach
Podchorążowie w dżungli
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO