moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska i USA zacieśniają współpracę obronną

Jeszcze ściślejsza współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych – to efekt umowy jaką podpisali dziś Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej i Michael Pompeo, sekretarz stanu USA. Dzięki temu w Polsce będzie stacjonowało więcej amerykańskich żołnierzy, a w razie zagrożenia do naszego kraju może zostać przerzuconych kolejne 20 tysięcy wojskowych sojuszniczej armii.

Michael Pompeo, sekretarz stanu USA przyleciał do Warszawy dziś rano. Celem wizyty było zawarcie umowy, dzięki której Polska i USA zacieśniają współpracę wojskową. Taki dokument przedstawiciel rządu USA i Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podpisali dziś w Pałacu Prezydenckim.

W uroczystości wziął udział Andrzej Duda, zwierzchnik sił zbrojnych, który podkreślał, że spotkanie jest bardzo istotne z powodów symbolicznych i praktycznych. Wymiar symboliczny wiążę się z faktem, iż sekretarz stanu USA przyjechał do Polski w dniu, w którym obchodzimy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego. – W tamtych dniach, latem 1920 roku, w polskiej armii służyli także amerykańscy piloci 7 Eskadry Myśliwskiej, którzy wspierali obronę Rzeczypospolitej przed bolszewikami – mówił. Natomiast wymiar praktyczny dotyczy zawartej dziś umowy. – To porozumienie o wzmocnionej współpracy obronnej pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi przenosi nas w kolejny, jeszcze bardziej wzmocniony etap współpracy militarnej – zaznaczył.

Prezydent przypomniał, że podpisanie porozumienia poprzedziło podpisanie dwóch deklaracji – w czerwcu i wrześniu ubiegłego roku – o współpracy między prezydentami obu państw. – Dotyczyły one właśnie współpracy obronnej, a to dzisiejsze porozumienie oznacza ich praktyczną realizację – powiedział. – Jego efektem będzie nie tylko zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy, więcej infrastruktury Stanów Zjednoczonych w naszym kraju, ale także będzie wzmocniona gwarancja, że nasi żołnierze w przypadku każdego niebezpieczeństwa, czy to grożącego Polsce czy Stanom Zjednoczonym, będą stali ramię w ramię – zaznaczył.

Andrzej Duda powiedział także, że podpisana dziś umowa oznacza wymierne wzmocnienie polskiego bezpieczeństwa, ale że może się przełożyć także na inne aspekty polsko-amerykańskiej współpracy, między innymi gospodarcze, które mogą przynieść korzyści obu narodom. – Więcej bezpieczeństwa, oznacza więcej pewności inwestowania i rozwijania się gospodarczo – mówił. Przypomniał, że współpraca między USA i Polską, zarówno wojskowa, jak i gospodarcza w ciągu ostatnich pięciu lat bardzo się rozwinęła. Wprowadzono między innymi ruch bezwizowy dla Polaków podróżujących do Stanów Zjednoczonych, wzmocniono także współpracę w dziedzinie energetyki. – Z tej współpracy korzystamy nie tylko my, ale niesiemy też bezpieczeństwo naszej części Europy. Oznacza to więcej bezpieczeństwa dla krajów bałtyckich i wszystkich naszych sąsiadów, a w ujęciu energetycznym będzie to oznaczało więcej bezpieczeństwa w naszym regionie, także dla Ukrainy – podkreślił zwierzchnik sił zbrojnych.

Podpisana przez Michaela Pompeo i ministra Błaszczaka umowa zakłada utworzenie w Polsce Wysuniętego Dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA. Będzie ono odpowiadać za dowodzenie Siłami Zbrojnymi USA stacjonującymi na wschodniej flance NATO. Jednostka ma rozpocząć swoje funkcjonowanie w październiku 2020 roku. Poza tym ustalono, że:
● Poznań będzie siedzibą Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego oraz grupy wsparcia na teatrze Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych;
● Drawsko Pomorskie będzie siedzibą Centrum Szkolenia Bojowego do wspólnego wykorzystania przez wojska obu krajów;
● we Wrocławiu-Strachowicach powstanie baza lotnicza załadunkowo-rozładunkowa Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych;
● w Łasku swoją siedzibę będzie miała eskadra zdalnie sterowanych statków powietrznych Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych;
● w Powidzu znajdzie się siedziba lotniczej brygady bojowej, batalionu bojowego wsparcia logistycznego oraz obiektu sił specjalnych;
● w Lublińcu zlokalizowana zostanie siedziba kolejnego obiektu sił specjalnych;
● w Żaganiu/Świętoszowie siedziba pancernej brygadowej grupy bojowej.

W Polsce mają się także odbywać większe niż dotychczas ćwiczenia wojskowe US Army, a w razie konieczności może także zostać zwiększona liczba stacjonujących w naszym kraju amerykańskich żołnierzy. Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, w razie zagrożenia Stany Zjednoczone mogą natychmiastowo przerzucić do naszego kraju nawet 20 tysięcy wojskowych. Miejsce stacjonowania sojuszniczych wojsk, a także infrastruktura, z której będą korzystać, zostaną wskazane przez Polskę, a przedstawiciele rodzimych służb będą mieli stały dostęp do użytkowanych przez Amerykanów obiektów. Koszt pobytu żołnierzy, czyli ich zakwaterowania, wyżywienia, zapewniania część miejsc magazynowania sprzętu i paliwa poniesie Polska. Resort szacuje, że rocznie na ten cel będzie przeznaczonych ok. 500 mln zł.

Porozumienie określa także, że USA będą sprawowały jurysdykcję karną wobec amerykańskich żołnierzy w przypadku zaniechań popełnionych przez nich w ramach obowiązków służbowych, natomiast w każdym innym przypadku, wojskowi będą podlegali polskiemu prawu. W umowie znalazł się także zapis, zgodnie z którym, w przypadku prowadzenia postępowania przed sądem Stanów Zjednoczonych, polscy obywatele mają być traktowani w taki sam sposób jak amerykańscy.

– Podpisana dziś umowa to ukoronowanie naszych wspólnych wysiłków i zakończenie najważniejszego etapu związanego ze wzmocnieniem obecności Sił Zbrojnych USA w Polsce – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową Mariusz Błaszczak. – Mam poczucie dobrze wykonanego obowiązku, bo zwiększona obecność żołnierzy USA w naszym kraju w połączeniu ze zrównoważoną i konsekwentną modernizacją sił zbrojnych i stałym zwiększaniem liczebności armii składają się na kompleksowy system, który zapewnia nam bezpieczeństwo – podkreślił.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON, Grzegorz Jakubowski / KPRP, st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Za sterami Husarza
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Marsz prawdę ci powie
Bez zmian w emeryturach
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Generał z cienia
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Równanie z „Iksem”
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Biało-czerwona na Monte Cassino
Śmierć w sercu Azji
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Polski wkład w operację „Overlord”
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Kraków zaprosił weteranów
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Wielka gra na ukraińskim froncie
Natowskie manewry na Bałtyku
Drugi dom efów
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Sojusz kontra drony
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Czerwieńsze będą…
Wsparcie ma znaczenie
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
NATO wzmacnia wschodnią flankę
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Studia z obrony granic
Litwini z polskimi Gromami
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Husarze dla mieszkańców Polski
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
Wyjątkowy przelot polskich F-35
Hegseth odznaczył polskiego generała
Powitanie F-35 z Polską
Groźny incydent w Libanie
Jego ofiara – nasza pamięć
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Koszykarskie widowisko
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Merops nad Ustką
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Wojskowy ratunek dla cywilnego szpitala
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Nowy Grot zatwierdzony
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO