Współpraca polityczno-wojskowa z państwami nordyckimi pozwoli podnieść znaczenie bezpieczeństwa w regionie Bałtyku na forum NATO i Unii Europejskiej – pisze Justyna Gotkowska, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia, współautorka raportu „W regionie siła? Stan i perspektywy współpracy wojskowej wybranych państw obszaru od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego”.
Pogłębienie współpracy polityczno-wojskowej z państwami nordyckimi jest korzystne dla nas z kilku powodów.
Po pierwsze, państwa nordyckie podobnie postrzegają środowisko bezpieczeństwa. Uważają, że w przyszłości w regionie Europy Północnej (subregion Morza Bałtyckiego, Morza Barentsa, Arktyki) nie należy wykluczyć wystąpienia kryzysów i konfliktów, w których mogą być wykorzystane środki militarne. Z tego względu państwa te utrzymują na stałym poziomie lub zwiększają wydatki na obronność, rozwijają zdolności wojskowe i interoperacyjność w regionie. Norwegia działa na rzecz wzmocnienia NATO jako sojuszu obronnego; chodzi o poprawę działania jego struktur dowodzenia i zdolności wojskowych. Szwecja i Finlandia stawiają na zwiększenie współpracy wojskowej z państwami NATO w regionie. Pogłębienie relacji polityczno-wojskowych z państwami z Północy mogłoby się przyczynić nie tylko do zwiększenia współdziałania w regionie Morza Bałtyckiego, lecz także do wzmocnienia głosów w NATO czy UE postulujących wzrost zainteresowania kwestiami bezpieczeństwa w regionie Bałtyku czy Arktyki.
Po drugie, państwa nordyckie mogą być atrakcyjnym partnerem w operacjach nie tylko wojskowych, lecz także cywilnych. Współpracują one ze sobą oraz w coraz większym stopniu z państwami bałtyckimi i są traktowane jako mały, ale istotny i efektywny partner USA w operacjach zarządzania kryzysowego. Wzmacnia to ich międzynarodową pozycję. Pogłębienie zatem współdziałania z nimi mogłoby wzmocnić pozycję naszego kraju.
Po trzecie, można rozważać zwiększenie współpracy przemysłów zbrojeniowych państw nordyckich. Tamtejsze firmy dysponują nowoczesnymi technologiami.
Ośrodek Studiów Wschodnich
Komentarz ukazał się w lutowym numerze miesięcznika „Polska Zbrojna”.
Z propozycją zacieśnienia współpracy wojskowej w Skandynawii wystąpili ostatnio Szwedzi. Czy taka koncepcja mieści się w polskiej wizji budowy systemu bezpieczeństwa nad Bałtykiem?
Szwedzi chcą skandynawskich sił zbrojnych
W razie ataku, bronilibyśmy się tydzień – tak ocenił możliwości szwedzkiej armii jej głównodowodzący. Szansą na poprawę bezpieczeństwa ma być współpraca wojskowa z sąsiadami – Danią, Finlandią i Norwegią. Wspólne zakupy, szkolenie i dowodzenie to podstawa propozycji Sztokholmu. |
||
Polska w sojuszu ze Skandynawami?
– Jesteśmy bardzo zainteresowani współpracą z państwami skandynawskimi w dziedzinie zwiększenia bezpieczeństwa – mówi portalowi polska-zbrojna.pl generał Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. To reakcja na zapowiedź Szwecji tworzenia paktu wojskowego z innymi państwami skandynawskimi. |
komentarze