moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Norwegowie zaczynają szkolenia Ukraińców w Polsce

Norwegia jest naszym żelaznym sojusznikiem, jest silnym państwem z bardzo dobrą armią – mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystości otwarcia na Podkarpaciu centrum szkoleniowego Camp Jomsborg. Norwegowie będą w nim trenować żołnierzy sił zbrojnych Ukrainy. W inauguracji wziął udział także norweski minister obrony Tore O. Sandvika.

Otwarcie ośrodka szkoleniowego na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy (Camp Jomsborg)

Camp Jomsborg znajduje się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba-Lipa na Podkarpaciu. Obecnie przebywa w nim 250 norweskich żołnierzy, docelowo ma ich być 500 podczas każdej zmiany kontyngentu. Nazwa obozowiska nawiązuje do legendarnej faktorii (placówka handlowa w krajach kolonialnych), którą w czasach pierwszych Piastów w okolicach Wolina mieli założyć Wikingowie. Jednak współczesny Jomsborg ma inne przeznaczenie.

 

Zamknięty układ wzajemnych korzyści

– To dowód naszej jedności, sprawności i siły – przekonywał wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. – Decyzję o utworzeniu bazy podjęliśmy w maju. Dziś, 1 października, mamy jej otwarcie. W Camp Jomsborg będzie mogło szkolić się jednocześnie 1200 ukraińskich żołnierzy. Ale nie mówimy o działaniu jednokierunkowym – podkreślał szef MON-u. – Bo my również, Polacy, Norwegowie, inni nasi sojusznicy, będziemy korzystać z doświadczeń Ukraińców – wyjaśnił.

– Ukraina to w tym momencie światowy czempion w zakresie walki dronowej, od którego musimy się uczyć – sprecyzował Tore O. Sandvik. Co zyskają Ukraińcy? W Camp Jomsborg – z dala od zagrożeń na poligonach w ich kraju regularnie atakowanych przez Rosjan – dowodzenia w polu uczyć się będą dowódców drużyn, plutonów i kompanii.

Otwarcia ośrodka szkoleniowego na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy (Camp Jomsborg)

Trenowana będzie ich odporność na stres, będą również poznawać systemy uzbrojenia, które kraje NATO przekazują Ukrainie. – To inwestycja, bo nasze europejskie bezpieczeństwo zależy od wyników walk w Ukrainie – mówił minister Sandvik. – Wy nas wspieracie, my przekazujemy wam nasze kompetencje. To zamknięty układ wzajemnych korzyści – komentował obecny podczas uroczystości Jurij Myronenko, wiceminister obrony Ukrainy.

W Nowej Dębie byli dziś także minister obrony Estonii oraz wysocy przedstawiciele rządów Litwy, Łotwy, Szwecji, Finlandii, Islandii.

Drugi co do wielkości kontyngent

Działalność Camp Jomsborg to część rozpoczętej w 2024 roku „Operacji Legio”, w ramach której siły zbrojne Norwegii szkolą wojskowych z Ukrainy. Do niedawna ćwiczenia odbywały się na poligonach w północnej Norwegii oraz w samej Ukrainie, gdzie jednak stałe zagrożenie rosyjskimi atakami dronowo-rakietowymi poważnie utrudniało prowadzenie treningów. W tej sytuacji zapadła decyzja o przeniesieniu szkoleń do Polski. Nasz kraj występuje tu w roli gospodarza, ale za realizację programu odpowiadają instruktorzy z Norwegii i wspierający ich Estończycy. Na czele „Operacji Legio” stoi brygadier Atle Molde z Dowództwa Sił Szybkiego Reagowania norweskiej armii. Przebywający w Polsce żołnierze służą w batalionie Telemark.

Otwarcia ośrodka szkoleniowego na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy (Camp Jomsborg)

Wojskowi z Camp Jomsborg to niejedyni żołnierze z Norwegii stacjonujący w naszym kraju. Polskiego nieba strzeże jednostka wyposażona w wyrzutnie NASAMS (rozmieszczone w okolicach lotniska w Jasionce, które pełni rolę hubu logistycznego w łańcuchu dostaw między Zachodem a Ukrainą). Do niedawna stacjonował w Polsce norweski kontyngent lotniczy z samolotami F-35 (wkrótce pojawi się następny). W sumie jest u nas 600 wojskowych, stanowiących, jak podkreślał minister Kosiniak-Kamysz, „największy, po Amerykanach, sojuszniczy komponent”. Dla Norwegów jest to obecnie największa zagraniczna misja wojskowa.

Marcin Ogdowski

autor zdjęć: Marcin Ogdowski, plut. Wojciech Król/MON

dodaj komentarz

komentarze


Hegseth odznaczył polskiego generała
Czerwieńsze będą…
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Studia z obrony granic
Koszykarskie widowisko
Biało-czerwona na Monte Cassino
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Marsz prawdę ci powie
Kraków zaprosił weteranów
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Wsparcie ma znaczenie
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
K9, ognia!
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Oswoić „latający komputer”
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Wielka gra na ukraińskim froncie
Groźny incydent w Libanie
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
NATO rozkłada lotniczy parasol
Husarze dla mieszkańców Polski
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Bez zmian w emeryturach
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Nowa baza US Army w Polsce?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ślady, których nie widać
Bałtyk, wspólna sprawa
DIANA szansą dla polskich innowacji
Polski wkład w operację „Overlord”
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Śmierć w sercu Azji
Generał z cienia
Natowskie manewry na Bałtyku
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
F-35 zmienia wszystko
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Drugi dom efów
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Sojusz kontra drony
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Latający dron – broń na okręty podwodne
Równanie z „Iksem”
Lotnisko w zanadrzu
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Polsko-kanadyjska współpraca
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Polskie szkolenie na AH-64 trwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO