moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia

Najpierw wykłady o zdrowym żywieniu, potem mecz unihokeja. Na boisku naprzeciw siebie drużyna Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i Ministerstwa Obrony Narodowej. Sport i dobra kondycja, obok gotowości bojowej i mobilizacyjnej, to jeden z priorytetów wojska w 2020 roku. Mecz unihokeja otwiera w armii cykl tegorocznych imprez promujących aktywność fizyczną.

O tym, że sprawność fizyczna będzie jednym priorytetów na ten rok, gen. Rajmund T. Andrzejczak poinformował miesiąc temu. Szef Sztabu Generalnego jeszcze w grudniu rzucił rękawicę dowódcom Wojska Polskiego i drużyny spotkały się na meczu piłki nożnej.

Dziś z kolei w siedzibie Sztabu Generalnego reprezentacja tej instytucji oraz MON-u zagrały w unihokeja. Mecz zakończył się zwycięstwem reprezentacji resortu 9:2. Potem wojskowa drużyna, którą utworzyli zawodnicy ze Sztabu i ministerstwa, zmierzyła się z kadrą narodową unihokeja (wynik 3:5). Wcześniej żołnierze mieli okazję wziąć udział w warsztatach dotyczących zdrowego odżywania.

Bez kondycji ani rusz

W tym roku podobnych inicjatyw ma być znacznie więcej. Poza organizowanymi cyklicznie zawodami w siłach zbrojnych, szef Sztabu Generalnego chce zachęcić żołnierzy do aktywnego udziału nie tylko w wojskowych imprezach sportowych. Chodzi np. o biegi z okazji świąt narodowych (Bieg Flagi, Powstania Warszawskiego czy Niepodległości) oraz wydarzenia rekreacyjno-sportowe w poszczególnych garnizonach. Wśród planowanych na 2020 rok imprez sportowych są mecze piłki nożnej czy III Drużynowy Bieg Żołnierski o Puchar Szefa Sztabu Generalnego organizowany z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej i bitwy pod Mławą.

– Sprawność fizyczna i dobra kondycja to elementarne zdolności, jakich wymaga się w służbie wojskowej. Sport kształtuje nie tylko umiejętności, usprawnia funkcje ciała, ale również hartuje osobowość. Dlatego promocja zdrowego stylu życia jest jednym z moich priorytetów – podkreśla szef SGWP.

Generałowi Andrzejczakowi zależy jednak nie tylko na tym, by wojsko dbało o swoją sprawność. Jak przyznał portalowi polska-zbrojna.pl chodzi także o uświadomienie żołnierzom, jak ważny jest zdrowy tryb życia i prawidłowe odżywianie się. – Dlatego duży nacisk położymy także na działania o charakterze prozdrowotnym, edukacyjnym, promującym zdrowy styl życia – mówi płk Joanna Klejszmit, rzecznik prasowy Sztabu Generalnego WP. Będą to np. cykle szkoleń i wykładów dotyczących zdrowego stylu życiu, praktyczne warsztaty poświęcone zdrowemu żywieniu. Armia opublikuje też „Poradnik żywieniowy dla żołnierzy realizujących zadania w klimacie umiarkowanym, zimnym i gorącym”. W ostatnim kwartale roku z udziałem instytucji wojskowych i cywilnych ma odbyć się konferencja popularnonaukowa poświęcona zagadnieniom sprawności fizycznej i zdrowego stylu życia.

To nie wszystko. Wojsko przygotuje też specjalne punkty, w których żołnierze będą mogli przeprowadzić badania pozwalające w nieinwazyjny i bezpieczny sposób określić m.in. masę kości, poziom otłuszczenia narządów wewnętrznych, poziom nawodnienia organizmu oraz zawartości masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej.

Biegają, pływają, walczą wręcz

Jak plany Sztabu Generalnego WP przyjmują żołnierze? – Bez wątpienia to dobry kierunek, bo każdy żołnierz musi być sprawny. Myślę, że podjęte w naszej jednostce inicjatywy idealnie wpisują się w plany wojska – mówi Józef Nałęcz, instruktor wychowania fizycznego z 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie. Żołnierze jednostki minimum dwa razy w tygodniu biorą udział w zajęciach z WF-u. Trenują sporty zespołowe, pływanie i bieganie. – Ostatnio nawiązaliśmy współpracę z lokalnym klubem sportowym. Zaprosiliśmy do nas trenerów sportów walki, którzy podczas kilku spotkań pokazali nam, jak przeprowadzać treningi ogólnorozwojowe. Dziś korzystamy z tych doświadczeń i raz w tygodniu sami organizujemy takie zajęcia. Chętnych nie brakuje – dodaje instruktor.

Sportowych przedsięwzięć będzie jeszcze więcej. W jednostce w Komorowie odbędą się m.in. międzywydziałowe zawody sportowe w pięciu dyscyplinach sportowych o Puchar Dowódcy 22 WOK, a we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Ostrowi Mazowieckiej, jednostka planuje zorganizować zawody Crossfit Challenge. W rywalizacji poza żołnierzami mają wziąć udział także strażacy i policjanci. Wspólnie z lokalnymi klubami sportowymi ośrodek przygotowuje też program pikniku sportowego, podczas którego żołnierze i mieszkańcy będą mogli wystartować w zawodach pływackich i biegowych oraz turnieju piłki nożnej.

Sportowy i zdrowy tryb życia chcą też promować żołnierze 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. – Powiedzenie „sprawny jak żołnierz” zobowiązuje. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, zwłaszcza w naszym środowisku, a w ścisłej z nią korelacji pozostają jakość życia i zdrowie. Promocja tych aspektów naszej służby wzmacnia debatę na temat zdrowego stylu życia – mówi ppor. Artur Wróbel, oficer prasowy 1WBPanc.

Żołnierze Brygady nie tylko uczestniczą w zajęciach z WF-u, codziennie też biorą udział w porannym treningu biegowym, a raz w tygodniu trenują techniki walki wręcz. – Zauważyliśmy, że po służbie żołnierze coraz więcej swojego czasu wolnego poświęcają na sport. Coraz częściej można dostrzec całe grupy, które wspólnie ćwiczą i wymieniają się doświadczeniami, przygotowując się do wyzwań sportowych organizowanych w armii i środowisku cywilnym – przyznaje mjr Grzegorz Pająk, szef sekcji wychowania fizycznego i sportu 1 Brygady. Oficer dodaje, że w szeregach jednostki służy wielu liderów różnych dyscyplinach sportowych. To np. żołnierze, którzy zajmują wysokie lokaty w zawodach cywilnych np. biegach długodystansowych, ekstremalnych i na orientację. Z kolei w batalionie czołgów działa sekcja walki w bliskim kontakcie, większość jej żołnierzy to zawodnicy MMA warszawskich klubów. – Staramy się korzystać z ich wiedzy i doświadczenia – mówi mjr Pająk.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Antoni Szubiński, SGWP

dodaj komentarz

komentarze


Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Sojusz Madrytu i Warszawy
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
AMW oferuje mieszkania
Wojna pod lupą
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Ratunek z powietrza
Apetyt Smoka rośnie
„Strzała weterana” spaja środowisko
Musztra i marsz ubezpieczony
Atak w Porcie Elbląg
Równanie z „Iksem”
Koło zamachowe gospodarki
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Śmierć w sercu Azji
Sportowe jubileusze
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Orka tuż, tuż
PKW Irak zostaje w Jordanii
Bez zmian w emeryturach
Ratunek na polu walki
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Święto DGRSZ
At the Controls of F-35A Husarz
Podróż w ciemność
Niebo bez dominacji
Ważne decyzje w Brukseli
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Zełenski traci Order Orła Białego?
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Powietrzne cysterny dla Polski
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Zbrodnicza farsa
Polski wkład w operację „Overlord”
Akcja na jeziorze
Marsz gąsienicowych kolumn
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Mundur, medale i duma
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Szermierze i pięściarki na podium
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Przerzut Abramsów do Lublina
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Elektronika dla obrony powietrznej
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Sonda dla Jastrzębia
Cyberparasol nad wyborami
Kraków zaprosił weteranów
Wsparcie ma znaczenie
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO