moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pomnik nagrobny „Gryfa” odsłonięty

Panie Generale, o pana dokonaniach będą pamiętały kolejne generacje Polaków. Cześć Twojej pamięci! – powiedział Tadeusz Deszkiewicz, doradca prezydenta Andrzej Dudy, na uroczystości odsłonięcia pomnika na grobie gen. Janusza Brochwicz-Lewińskiego „Gryfa”. Na warszawskich Powązkach oddano dziś hołd legendarnemu żołnierzowi Armii Krajowej.

– Ten pomnik pozostanie wyrazem uczuć nas wszystkich wobec „Gryfa”. Za to, kim był i jak wielkiego formatu był to człowiek – mówiła dziś na Powązkach Wojskowych Agnieszka Bogucka, prezes Zarządu Fundacji im. Generała Dywizji Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. „Gryf”. Na warszawskiej nekropolii został odsłonięty pomnik na grobie legendarnego obrońcy Pałacyku Michla w czasie powstania warszawskiego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwa, Wojska Polskiego, bliscy i przyjaciele generała, a także grupa polonijnej młodzieży z Wołkowyska i Grodna, rodzinnych stron generała „Gryfa”. Cezary Jurkiewicz, wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej, przypomniał, że to ci sami młodzi ludzie, którzy na wieść o śmierci „Gryfa” udali się na cmentarz wojskowy w Wołkowysku i wydobyli stamtąd odrobinę ziemi. Na pogrzebie generała została ona wsypana do jego mogiły.

– Pan Janusz, wielki, szlachetny, ale skromny bohater. Choć robił dla Polski tak wiele, zwykł mawiać: „Nie zrobiłem nic niezwykłego, wykonałem to, co do mnie należało”. Dziś będzie poświęcony pomnik generała „Gryfa”. Parafrazując jego słowa, można powiedzieć, że zostało wykonane to, co do nas należało – zaznaczył Tadeusz Deszkiewicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy. – Panie Generale, o pana dokonaniach będą pamiętały kolejne generacje Polaków. Cześć Twojej pamięci! – dodał.

Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, w swoim przemówieniu nawiązał do inskrypcji wykutej na obelisku. To fragment wiersza „O Polsko” Juliusza Słowackiego, ulubionego poety generała „Gryfa”: „Polsko ty moja, gdy już nieprzytomni / będziemy – wspomnij ty o nas! O, wspomnij! / Wszak myśmy z twego zrobili nazwiska / pacierz, co płacze, i piorun, co błyska”. – Do tych słów często nawiązywał także Józef Piłsudski, mówiąc, że rzeczą Polaka, rzeczą żołnierza jest być jak piorun co błyska, ale kiedy trzeba, uderzy. Tego uczył nas generał „Gryf”. Być dla ojczyzny zawsze gotowym. Nie tylko w czasie najwyższych prób wojennych, ale także w czasie pokoju – mówił Kasprzyk. Szef UdsKiOR zauważył, że generał „Gryf” wielokrotnie przypominał o konieczności odbudowania etosu służby dla ojczyzny, który był oczywisty dla ludzi z jego pokolenia. – Generale, Twoje przesłanie udowodnione i poparte czynami, było tak silne, że gromadzi nas i spaja we wspólnotę wolnych i dumnych Polaków. Takich jak chciałeś, abyśmy byli – powiedział Jan Józef Kasprzyk.

List do uczestników uroczystości skierował gen. bryg. Wiesław Kukuła, dowódca wojsk obrony terytorialnej. – Generał „Gryf” był przedstawicielem tego pokolenia, któremu zawdzięczamy wolność, ale też wspaniałe świadectwo ducha i woli tych, którzy za tę Polskę umierali – napisał dowódca WOT-u. Wyraził smutek, że „Gryf” nie zdążył poznać żołnierzy dowodzonej przez niego formacji. – Myślę, że byłby spokojny. Szkolimy ich na prawych i dzielnych żołnierzy, którzy w godzinę próby, tak jak sobie tego generał życzył, „zrobią swoją robotę” i „zachowają się jak trzeba” – zapewniał dowódca WOT-u. Generał Kukuła złożył także zobowiązanie, że miejsce spoczynku słynnego żołnierza AK będzie otoczone przez terytorialsów szczególną troską i opieką. – Ta nowa formacja była „Gryfowi” szczególnie bliska. Była jego wielką radością, nadzieją i dumą – podkreśliła Agnieszka Bogucka.

– Chciałbym szczególnie podziękować dowództwu i żołnierzom Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, w tym zespołu bojowego C. To zespół, który nosi na mundurach symbol Batalionu „Parasol” – mówiła Agnieszka Bogucka. – A specjalnie dziękuję za wzruszającą i spontaniczną zbiórkę na budowę pomnika. To było coś niebywałego, gdy kilka dni po śmierci generała przyszedł do mnie jeden z oficerów i przyniósł zebrane 1500 zł. Te pieniądze są w tym pomniku – dodała wzruszona.

Generał Janusz Brochwicz-Lewiński „Gryf” urodził się 17 września 1920 roku w Wołkowysku, zmarł 5 stycznia 2017 roku w Warszawie. Walczył w kampanii wrześniowej, później działał w konspiracji. W marcu 1944 roku trafił do Batalionu Armii Krajowej „Parasol”. Po wybuchu powstania warszawskiego, 5 sierpnia 1944 roku, „Gryf” dowodził kompanią szturmową Batalionu i – dziś legendarną – obroną Pałacyku Michla na Woli. Trzy dni później, podczas walk na cmentarzu ewangelickim na Woli, został ranny, a po kapitulacji powstania trafił do niemieckiej niewoli. Po wojnie przebywał na emigracji w Wielkiej Brytanii. Wstąpił do armii brytyjskiej, gdzie służył między innymi w elitarnych brytyjskich jednostkach komandosów oraz w wywiadzie. Jako agent wywiadu działał również w Palestynie i Sudanie. Do Polski wrócił w 2002 roku.

Za swoje zasługi Janusz Brochwicz-Lewiński otrzymał wiele odznaczeń, między innymi: Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych i złoty medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Jest także jednym z laureatów Buzdygana, wyróżnienia redakcji „Polski Zbrojnej”, przyznawanego nietuzinkowym ludziom wojska. W maju 2017 roku, z okazji święta JWK Lubliniec, Agnieszka Bogucka przekazała Buzdygana do sali tradycji tej jednostki.

MC , AS

autor zdjęć: Aleksander Szycht

dodaj komentarz

komentarze


Kajakarze i judocy w medalowej formie
Podróż w ciemność
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Polska szykuje się do produkcji Panter
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Koło zamachowe gospodarki
Szermierze i pięściarki na podium
Stała baza wojsk USA w Polsce
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Ratunek na polu walki
Apetyt Smoka rośnie
Premier powołał nową wiceminister obrony
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Musztra i marsz ubezpieczony
Sojusz Madrytu i Warszawy
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Kraków zaprosił weteranów
Zbrodnicza farsa
Minister obrony RFN w Polsce
Akcja na jeziorze
Orka tuż, tuż
Sonda dla Jastrzębia
Bez zmian w emeryturach
Mundur, medale i duma
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Śmierć w sercu Azji
„Strzała weterana” spaja środowisko
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Niebo bez dominacji
Święto DGRSZ
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przerzut Abramsów do Lublina
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
At the Controls of F-35A Husarz
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Polski wkład w operację „Overlord”
Krok w stronę pokoju
Sportowe jubileusze
AMW oferuje mieszkania
Zełenski traci Order Orła Białego?
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Powietrzne cysterny dla Polski
Pancerny Poznań
Równanie z „Iksem”
Podchorążowie w dżungli
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Królestwo pojazdów
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Marsz gąsienicowych kolumn
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Umowa na pociski do Patriotów
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Wsparcie ma znaczenie
Ważne decyzje w Brukseli

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO