Projekt ustawy o Narodowych Siłach Rezerwowych ma udoskonalić organizację i funkcjonowanie NSR, które istnieją od 2010 r. Zaproponowane zmiany zmierzają do poprawy funkcjonowania i ustabilizowania procesu tworzenia NSR i naboru ochotników na wytypowane stanowiska służbowe w jednostkach wojskowych. Mają również na celu uatrakcyjnienie tej służby, a przede wszystkim zmotywowanie ochotników do wstąpienia w szeregi NSR. Przedstawione w projekcie ustawy zmiany prawne wprowadzone są ze względu na konieczność udoskonalenia NRS – mówił Wojciech Penkalski (Twój Ruch), członek Komisji Obrony Narodowej, podczas sejmowej debaty na temat projektu nowelizacji ustawy o NSR.
W ocenie posłów Klubu Parlamentarnego Twój Ruch zaproponowane zmiany w dużej mierze wpływają na uatrakcyjnienie tej służby. Do rozwiązań, które zasługują na szczególną uwagę, zaliczyć można uproszczenie procesu administrowania rezerwami osobowymi i zwiększenie z 1/30 do 1/21 wskaźnika pieniężnego wypłacanego za każdy dzień ćwiczeń wojskowych wedle wskaźników GUS.
Jedna z projektowanych zmian to propozycja przyznawania żołnierzom rezerwy pełniącym czynną służbę wojskową dodatku motywacyjnego za posiadanie klas klasyfikacyjnych. Trzeba nagradzać żołnierzy, po prostu wszystkich tych, którzy szkolą się, podnoszą swoje kwalifikacje, żeby mieli poczucie dowartościowania.
Uważam, że służba w Narodowych Siłach Rezerwowych powinna być nie dość, że atrakcyjna, to także opłacalna. Powołanie do NSR nie może być tylko i wyłącznie przepustką do późniejszej pracy w zawodzie żołnierza, jak często miało to miejsce do tej pory. Uważam też, że w Narodowych Siłach Rezerwowych muszą być tworzone jednolite struktury, a żołnierze tych pododdziałów, którzy są szkoleni i przygotowywani, muszą być przede wszystkim podobnie wyszkoleni.
Źródło: www.sejm.gov.pl
komentarze