Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego generał Stanisław Koziej przekonuje w Rosji tamtejszych polityków, że budowa narodowej tarczy antyrakietowej nie jest antyrosyjskim gestem. Dzień wcześniej prezydent Władimir Putin zapowiedział, że Rosja nie zrezygnuje ze zwiększania potencjału militarnego.
Gen. Koziej przebywa w Moskwie na zaproszenie gen. Nikołaja Patruszewa, sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Rozmowy dotyczą m.in. narodowego programu obrony przeciwrakietowej, który zamierza zbudować Polska. Według szefa BBN to ,,element naturalnej modernizacji sił zbrojnych”. Takiej samej dokonuje choćby Rosja. – Chodzi o to, by rozwiać ewentualne wątpliwości i podejrzenia, co do istoty naszego programu – podkreślał gen. Koziej. Wizyta szefa BBN w Rosji zakończy się dziś.
Do 2023 roku Polska chce uzyskać mobilny system przeciwrakietowy, który zapewni ochronę wybranych obszarów. Zgodnie z szacunkami przygotowanymi przez BBN przeznaczy na to od 10 do 14 mld złotych. Umożliwić to ma nowelizacja ustawy o finansowaniu modernizacji technicznej armii, którą kilka dni temu przegłosował Sejm. Zgodnie z nią na obronę przeciwrakietową każdego roku będzie przeznaczana kwota ze wzrostu PKB.
Tymczasem Rosja sprzeciwia się pomysłom, by poszczególne państwa budowały własne systemy antyrakietowe. Niedawno jej przedstawiciele zapowiedzieli, że odpowiedzią na polską tarczę będzie rozmieszczenie w obwodzie kaliningradzkim rakiet średniego zasięgu Iskander.
Podczas wczorajszego kolegium Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej prezydent Władimir Putin podkreślał, ze jego kraj nadal będzie zwiększał potencjał militarny i nie zrezygnuje z rozpoczętej w 2008 roku radykalnej reformy sił zbrojnych. Zakłada ona m.in. zmiany organizacyjne w armii oraz modernizację uzbrojenia. W ciągu najbliższych siedmiu lat Rosja zamierza wydać na ten cel 650 miliardów dolarów.
– Nie wygasają konflikty na Bliskim Wschodzie, w Azji Środkowej, wzrasta niebezpieczeństwo eksportu radykalizmu i chaosu w regionach sąsiadujących z Rosją – tłumaczył Putin. Dodał też, że obserwujemy ostatnio ,,metodyczne próby rozchwiania równowagi strategicznej”. Jako jeden z elementów wymienił przystąpienie przez USA do drugiego etapu budowy globalnego systemu obrony przeciwrakietowej, a ponadto przymiarki do rozszerzenia NATO na wschód.
Elementy amerykańskiej tarczy mają także zostać rozmieszczane w Polsce.
Źródło: PAP, BBN
Budowa traczy rakietowej od dawna wywołuje wiele emocji. Więcej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.
Rosjanie nie chcą już rozmawiać o tarczy |
Amerykanie chcą budować tarczę
|
autor zdjęć: Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej
komentarze