moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amerykanie chcą budować tarczę

Pentagon zapewnia, że Stany Zjednoczone nie zrezygnowały z budowy tarczy antyrakietowej w Polsce i Rumunii. – Polska została świadomie wybrana do realizacji dwóch celów. Jednym z nich jest obrona Europy, drugim obrona Stanów Zjednoczonych – powiedziała amerykańska wicesekretarz obrony Madelyn R. Creedon.


Wicesekretarz obrony w rozmowie z korespondentem „Faktów TVN” zdementowała doniesienia, jakoby USA rozważały wycofanie się z budowy tarczy antyrakietowej w Polsce. – Tarcza antyrakietowa zarówno w Polsce, jak i Rumunii wpisuje się w ten cel. […] Tylko działanie tych elementów razem zapewni obronę i Europie, i USA – podkreśliła Creedon.

Kilka dni wcześniej agencja Associated Press poinformowała, że amerykańscy wojskowi mają wątpliwości, czy budowa tarczy w Polsce jest sensowna ze strategicznego, dyplomatycznego i finansowego punktu widzenia. Taki wniosek sformułowano w raporcie przekazanym przez Pentagon Urzędowi Kontroli Rządu (Government Accountability Office), zajmującemu się kontrolą wydatków budżetowych (to odpowiednik polskiego NIK-u).

Autorzy dokumentu podkreślają, że nie udało się „przezwyciężyć technicznych trudności” i znaleźć takiego rozwiązania, by było możliwe strącanie nad Europą rakiet wystrzeliwanych z Iranu. W efekcie eksperci uznali, że instalowanie elementów obrony przeciwrakietowej w Rumunii i Polsce nie ma sensu. W dokumencie zwrócono także uwagę, że budowa amerykańskiej tarczy w Europie przyczyni się do zaognienia stosunków z Moskwą.

Wycofanie wojsk z Afganistanu oraz rozmowy o dalszej redukcji arsenału nuklearnego zapowiedział podczas dorocznego orędzia do narodu prezydent USA Barack Obama. W mowie wygłoszonej w nocy z wtorku na środę czasu polskiego ujawnił, że do końca 2013 roku Afganistan opuszczą 34 tysiące amerykańskich żołnierzy. Oznacza to redukcję kontyngentu prawie o połowę. Będzie to wstęp do całkowitego wycofania armii z tamtego rejonu. – Do końca 2014 roku nasza wojna w Afganistanie zostanie zakończona – zapowiedział Obama i dodał, że po dekadzie interwencji „nie ma już potrzeby, abyśmy wysyłali tysiące córek i synów za granicę”.

Amerykanie nie rezygnują jednak ze wspierania Libii, Jemenu, Somalii czy Afganistanu
w walce z Al-Kaidą. Tylko na organizowanie sił bezpieczeństwa w ostatnim z wymienionych państw USA zamierzają wyłożyć w latach 2013–2017 co najmniej 25 miliardów dolarów. Takie informacje podaje PAP, powołując się na „rządową instytucję amerykańską, która ma dostęp do danych niepublikowanych przez Pentagon”.

Na tym jednak nie koniec. Podczas orędzia Obama podkreślił, że będzie rozmawiał z Rosją na temat możliwości dalszej redukcji arsenału nuklearnego. W 2010 roku oba państwa ratyfikowały w Pradze umowę START II. Zakłada ona, że do 2018 roku każde z nich zmniejszy liczbę głowic do 1550, czyli o ponad 80 procent. Do 800 mają też zostać zredukowane systemy zdolne do przenoszenia tego rodzaju broni, m.in. okręty podwodne, bombowce i rakiety międzykontynentalne ICBM. Teraz Obama chce zrobić kolejny krok. Według źródeł, na które powołuje się „New York Times”, jest gotów zmniejszyć liczbę amerykańskich głowic do tysiąca sztuk.

Tradycyjne orędzie prezydenckie było transmitowane przez najważniejsze telewizje w Stanach Zjednoczonych. Można je było również śledzić za pośrednictwem strony internetowej Białego Domu.

Źródła: PAP, AP, TVN 24, CNN, www.nytimes.com

 


 

O budowie tarczy antyrakietowej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 
Co z tą tarczą?   Rosjanie nie chcą już rozmawiać o tarczy
Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: US DoD

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1360928400
cyt;" hhahha ;d Scooby się rozkręca ;) " gdyby scoobydoo był generałem dywizji to w piątek (cały) musiałbyś chodzić w "polówce" ... .
00-B3-ED-57
~Kuba
1360876620
Za "suczki" mają być drony bojowe. 
5E-5F-05-8F
~zan
1360845420
Myślałem, że to prawdziwe dane a to tylko spekulacje. Przydałoby się parę nowych myśliwców za Su .
8A-30-48-81
~Kuba
1360788360
hhahha ;d Scooby się rozkręca ;)
92-47-B6-A6
~Adell
1360788240
swiat nam pomogl w 1920, 1939, 1944, 1945, 1980 itd ... musimy sami produkowac swoje rakiety, samoloty i czolgi ... czy to jasne?
AE-02-49-19
~scoobydoopoznan
1360773780
~zan F-15 SE to moje pobożne życzenie. Może MON kupi. Ile sztuk - 16-24. - na tyle nas stać.
00-B3-ED-57
~zan
1360769460
@scoobydoopoznan Kupujemy f-15 ? skąd masz takie dane ? ile sztuk ?
8A-30-48-81
~scoobydoopoznan
1360759080
Ok jeden dodatkowy zestaw ( taki sam ) Nasz - za który zapłacimy. Amen p.s Dokupimy .. f-15 ; predatora c, .... .
00-B3-ED-57

Polska szykuje się do produkcji Panter
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Łączą nas wspólne cele
Śmierć w sercu Azji
Sportowe jubileusze
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Apetyt Smoka rośnie
Trening działań połączonych
Podróż w ciemność
Polski wkład w operację „Overlord”
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Mundur, medale i duma
Święto DGRSZ
Najzdrowsi z najtwardszych
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
F-35 Changes Everything
Premier powołał nową wiceminister obrony
Obronność, odporność i jeszcze raz pieniądze
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Ważne decyzje w Brukseli
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Bez zmian w emeryturach
AMW oferuje mieszkania
Czerwieńsze będą…
W centrum uwagi
Umowa na pociski do Patriotów
Koszykarskie widowisko
Innowacje dla bezpieczeństwa
Sojusz kontra drony
Krok w stronę pokoju
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Minister obrony RFN w Polsce
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Zełenski traci Order Orła Białego?
Na straży nieba
Uniforms Are Worn by Real People
Równanie z „Iksem”
Generał z cienia
Na granicy stratosfery
Jego ofiara – nasza pamięć
Ruszyły największe targi obronne
Wsparcie ma znaczenie
Koło zamachowe gospodarki
Kraków zaprosił weteranów
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
„Strzała weterana” spaja środowisko
Lotnicze święto w Lesznie
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Zbrodnicza farsa
Stała baza wojsk USA w Polsce
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Podchorążowie w dżungli
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Wielka gra na ukraińskim froncie
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
DOL(a) pilota
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO