Nowy organizator, nowe pomysły. Na terenie centrum wystawienniczego AmberExpo w Gdańsku trwają XXII targi BALTEXPO. W tej najstarszej w naszym kraju imprezie wystawienniczej branży stoczniowej i portowej bierze udział ponad 200 wystawców z 16 krajów. Za organizację wystawy w tym roku po raz pierwszy odpowiada miejska spółka Międzynarodowe Targi Gdańskie.
Powierzchnię wystawienniczą o imponujących rozmiarach 12 tys. m2 podzielono na strefy tematyczne, w tym m.in. na: strefę startupów, gdzie swoje projekty prezentują firmy dopiero rozpoczynające działalność; strefę kariery, na której przedsiębiorstwa szukają nowych pracowników; strefę militarną nazwaną BaltMilitary Expo, gdzie swoje wyroby pokazują firmy zbrojeniowe.
Targi morskie BALTEXPO to najstarsza polska impreza wystawienniczo-konferencyjna branży stoczniowej i portowej. W tym roku za jej organizację po raz pierwszy jest odpowiedzialna należąca do Urzędu Miejskiego w Gdańsku spółka Międzynarodowe Targi Gdańskie. Jej prezes Andrzej Bojanowski podczas otwarcia BALTEXPO podkreślił, że nowi organizatorzy starali się znaleźć nowy pomysł na tę wystawę, by lepiej odpowiadała potrzebom branży. – Budowanie przestrzeni do dialogu między podmiotami z szeroko rozumianej branży morskiej jest niezbędne, aby firmy mogły dynamicznie się rozwijać oraz planować perspektywy inwestycyjne na kolejne lata. Nie zapominajmy również o startupach, o tych, którzy mają jeszcze nie do końca okiełznane idee, ale chcą o nich rozmawiać i inspirować się – wyjaśnił i dodał, że na udział w nowej odsłonie targów zdecydowało się ponad 200 wystawców, a prezentowane wyroby chce zobaczyć prawie 5 tys. zwiedzających. – Tyle mamy zgłoszeń na dziś – mówił prezes w czasie spotkania 10 października z dziennikarzami.
Jak wskazywali organizatorzy, w ostatnich latach polska branża morska przeżywa dynamiczny rozwój, czego najlepszym dowodem są wzrastające jej potrzeby w dziedzinie rekrutacji nowych pracowników. Na dzisiaj zaplanowano „Dzień kariery”, w ramach którego na zwiedzających czeka kilkaset ogłoszeń w sprawie pracy. Wśród firm szukających pracowników jest PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni, która realizuje na rzecz marynarki wojennej program budowy fregat rakietowych Miecznik. – Program „Miecznik” będzie realizowany przez dziewięć lat. Przez ten czas będziemy potrzebować wielu pracowników z różnych branż. Swoją ofertę kierujemy nie tylko do osób już obecnych na rynku pracy, lecz także do młodzieży, która dopiero rozpocznie kształcenie zawodowe i techniczne – komentował Cezary Cierzan, dyrektor Departamentu Technologii Morskich w PGZ SA.
Początki BALTEXPO sięgają połowy lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to Zarząd Targów Warszawskich postanowił zorganizować imprezę wystawienniczą, która pomogłaby budować relacje biznesowe między przedstawicielami przemysłu stoczniowego z krajów leżących nad Bałtykiem bez względu na to, po której znajdują się stronie żelaznej kurtyny. Nie dziwi więc to, że targi, na których narodowe pawilony miały m.in. Dania, Szwecja czy Niemcy Zachodnie, z miejsca stały się jedną z najważniejszych wystaw przemysłu morskiego w Europie.
Po upadku komunizmu, kiedy zniknęły ograniczenia biznesowe między Wschodem i Zachodem, ranga BALTEXPO nieco się zmniejszyła, a po kryzysie stoczniowym na początku wieku impreza jeszcze bardziej straciła na znaczeniu. Dopiero gdy w ubiegłej dekadzie jej organizatorzy nastawili się bardziej na jej konferencyjny charakter i do współpracy zaprosili Akademię Marynarki Wojennej, targi BALTEXPO znów zaczęły cieszyć się zainteresowaniem branży morskiej.
Targi BALTEXPO 22. edycji trwają w dniach 10–12 października. Patronat honorowy nad targami objęły: Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Edukacji oraz prezydenci: Gdańska, Gdyni, Szczecina, Elbląga, Świnoujścia i Grudziądza. „Polska Zbrojna” jest jednym z patronów medialnych imprezy. Stoisko Wojskowego Instytutu Wydawniczego znajduje się w hali C.
autor zdjęć: BALTEXPO
komentarze