Jak rehabilitować rannych po urazach kręgosłupa, kończyn i amputacjach? Jak diagnozować i leczyć poszkodowanych z traumą wojenną i PTSD? Tego w Wojskowym Instytucie Medycznym uczyli się ukraińscy medycy. Zorganizowanie szkolenia dla tych specjalistów to inicjatywa pierwszych dam Polski i Ukrainy – Agaty Kornhauser-Dudy i Ołeny Zełenskiej.
Ukraińscy medycy w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie uczestniczyli w zajęciach od połowy maja. Co tydzień na szkolenie do Polski przyjeżdżało 20 osób. Połowa z nich to psychologowie i psychiatrzy, którzy poznawali zasady diagnozowania traumy wojennej, w tym PTSD. Pozostali medycy, czyli lekarze, fizjoterapeuci, rehabilitanci, pielęgniarki i ratownicy medyczni zdobywali wiedzę na temat rehabilitacji rannych, w tym osób po urazach kręgosłupa i kończyn. Program był częścią szkoleniowego cyklu, który zainicjowały Agata Kornhauser-Duda i Ołena Zełenska.
Program kursów z zakresu psychiatrii i rehabilitacji przygotował Wojskowy Instytut Medyczny. Zajęcia z ukraińskimi specjalistami prowadzili pracownicy tej stołecznej placówki. – Szkolenie zorganizowaliśmy wspólnie z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego. Każdy kurs trwał tydzień i obejmował zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. W ramach programu przeszkoliliśmy około stu osób – mówi Agnieszka Słupecka z Centrum Kształcenia Podyplomowego WIM. – Ukraińcy szkolili się pod kierunkiem kadry z Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii oraz z Kliniki Rehabilitacji – dodała.
Na kurs do Warszawy przyjeżdżali medycy z całej Ukrainy, a także z terenów objętych najcięższymi walkami, m.in. z okolic Bachmutu. Do WIM-u zgłosili się doświadczeni psychologowie i psychiatrzy, którzy zetknęli się już z przypadkami traumy wojennej wśród żołnierzy lub ich rodzin. – Ukraińcy rozumieją, że walka żołnierzy nie toczy się jedynie na froncie. Powrotom do domu często towarzyszy ból, cierpienie i poczucie wyobcowania społecznego. Akcentują, że powszechna mobilizacja uczyniła cywilów żołnierzami, a to wiąże się z dużym obciążeniem psychicznym – tłumaczą specjaliści z WIM-u. W czasie kursu specjaliści z Ukrainy poznawali zasady pracy diagnostyczno-terapeutycznej z pacjentami z zaburzeniami spowodowanymi stresem traumatycznym, w tym PTSD. Wykorzystywali różnego rodzaju testy, które umożliwiają diagnozowanie zaburzeń wywołanych stresem pourazowym. Planują także leczenie i terapię osób poszkodowanych.
Dużym zainteresowaniem ukraińskich medyków cieszyły się szkolenia z zakresu rehabilitacji. – Szczególnie ciekawiło ich postępowanie z pacjentem po urazach czaszkowo-mózgowych, kręgosłupa i rdzenia kręgowego, a także po amputacjach kończyn. Interesowała ich również tematyka dotycząca nowoczesnych metod protezowania oraz postępowania z osobami, które uległy poparzeniom – mówi Agnieszka Słupecka.
Ze szkolącymi się w Wojskowym Instytucie Medycznym ukraińskimi specjalistami niedawno spotkała się Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza dama wyraziła nadzieję, że zdobyte podczas kursów w Polsce wiedza i umiejętności pomogą rozwijać ukraiński system ochrony zdrowia.– Jestem przekonana, że czas spędzony w naszym kraju sprzyja wymianie doświadczeń i budowaniu polsko-ukraińskich relacji, które zaowocują w przyszłości – stwierdziła Agata Kornhauser-Duda. – Dopóki będzie taka potrzeba, Polska będzie pomagać – zapewniła podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim.
Pierwsze damy Polski Agata Kornhauser-Duda i Ukrainy Ołena Zełenska nawiązały współpracę przy projekcie dotyczącym wymiany doświadczeń między polskimi i ukraińskimi medykami w październiku ubiegłego roku. W wyniku tej inicjatywy w Polsce przeszkolono już dziewięćdziesięciu ukraińskich lekarzy i specjalistów na temat ewakuacji medycznej drogą lotniczą oraz opieki medycznej pacjentów z poparzeniami.
autor zdjęć: Przemysław Keler / KPRP, Grzegorz Jakubowski/ KPRP
komentarze