Dziękuję za walkę z pandemią COVID-19, a także za pomoc Ukrainie – mówił dziś prezydent Andrzej Duda w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. Słynny szpital przy ul. Szaserów obchodzi w tym roku swoje 20-lecie. Podczas uroczystości w WIM-ie zwierzchnik sił zbrojnych zapowiedział również, że trwają prace nad stworzeniem wojsk medycznych.
– Chcę podziękować za opiekę sprawowaną nad żołnierzami Wojska Polskiego i ich rodzinami, bo to jest przede wszystkim kierunek działalności Wojskowego Instytutu Medycznego, a także za opiekę świadczoną pacjentom z całego kraju – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji dwudziestolecia utworzenia WIM-u w Warszawie. W jubileuszowych obchodach w szpitalu przy ul. Szaserów towarzyszyła mu małżonka Agata Kornhauser-Duda.
Zwierzchnik sił zbrojnych pogratulował gen. dyw. prof. n. med. Grzegorzowi Gielerakowi, który stoi na czele placówki od 2007 roku, rozwoju szpitala oraz zaangażowania w sprawy ochrony zdrowia w Polsce. Z okazji jubileuszu Duda podziękował pracownikom instytutu za wiele przykładów bohaterstwa, m.in. udział lekarzy i innego personelu medycznego w misjach w Iraku czy Afganistanie.
COVID i Ukraina
– Dziękuję też za oddanie i poświęcenie wobec pacjentów podczas walki z pandemią COVID-19 – zaznaczył prezydent. Przypomniał, że WIM otworzył w tym czasie dwa dodatkowe szpitale: na Okęciu i modułowy przy ul. Szaserów. Personel instytutu wziął też udział w misjach niesienia pomocy sojusznikom w Lombardii i USA. – Wzbudziliście szacunek i przyczyniliście się do budowania wspaniałego wizerunku naszej wojskowej służby medycznej na arenie międzynarodowej – stwierdził Duda.
Prezydent dziękował również WIM-owi za pomoc niesioną Ukrainie. – Wiem, że leczycie rannych żołnierzy, wspieracie pracowników ukraińskich służb medycznych, doskonalicie ich, prowadząc szkolenia. Każdego dnia swojej służby tutaj niesiecie także pomoc broniącej się przed rosyjską agresją Ukrainie – mówił.
Podczas uroczystości zwierzchnik sił zbrojnych zapowiedział, że trwają prace nad stworzeniem wojsk medycznych. Pracuje nad tym minister obrony narodowej z szefem WIM-u przy wsparciu prezydenta i Biura Bezpieczeństwa Narodowego. – Obecne czasy pokazują, jakie znaczenie ma medycyna pola walki w sytuacji, kiedy toczy się poważny konflikt zbrojny – podkreślił prezydent.
Do rozwoju wojskowej służby zdrowia nawiązał także wicepremier Mariusz Błaszczak. Poinformował, że istnieje omówiona z prezydentem koncepcja działań w tej sprawie. – Od dnia ataku Rosji na Ukrainę, żeby skutecznie odstraszyć agresora, wzmacniamy polskie wojsko w wielu dziedzinach, również rozwijając wojskową służbę zdrowia – tłumaczył minister.
Szef MON-u dodał, że bezpieczeństwo, nad którym czuwa Wojsko Polskie, ma wiele wymiarów, w tym ten dotyczący bezpieczeństwa zdrowotnego. – Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj wojskowa służba medyczna, która cieszy się dużym zaufaniem ze strony Polaków – stwierdził Błaszczak.
W trakcie spotkania minister przypomniał, jak bardzo znaczący wkład WIM wniósł w walkę z pandemią i dodał, że instytut charakteryzuje się poszukiwaniem ciekawych rozwiązań i wdrażaniem nowych, często przełomowych koncepcji.
Podczas uroczystości para prezydencka oraz pozostali goście zapoznali się z pracą poszczególnych klinik WIM-u.
Nieustanny rozwój
Wojskowy Instytut Medyczny z Centralnym Szpitalem Klinicznym Ministerstwa Obrony Narodowej został utworzony 10 grudnia 2002 roku w trakcie reorganizacji wyższego szkolnictwa wojskowego. Placówka powstała z przekształcenia Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej.
Dziś szpital przy ul. Szaserów jest największą placówką wojskowej służby zdrowia i centralnym ośrodkiem klinicznym. Należy też do największych, wieloprofilowych, o najwyższym stopniu referencyjności placówek ochrony zdrowia w Polsce. Ma akredytację ministra zdrowia. Do jego zadań należy prowadzenie działalności diagnostyczno-leczniczej oraz udzielanie specjalistycznej pomocy medycznej w stanach nagłych z uwzględnieniem specyfiki wojska.
W WIM-ie działa szpital kliniczny, a także kilkadziesiąt ośrodków, klinik i poradni specjalistycznych. Jedną z nich jest Klinika Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii, gdzie pacjentami są żołnierze, weterani misji, funkcjonariusze służb mundurowych oraz osoby cywilne, które brały udział w traumatycznych zdarzeniach. Z kolei Oddział Kliniczny Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Leczenia Oparzeń jest jedynym na Mazowszu oraz jednym z siedmiu w kraju akredytowanych ośrodków leczenia oparzeń. Klinika Okulistyki jest zaś krajowym liderem w chirurgicznym leczeniu chorób oczu, pełni też funkcję okulistycznego centrum urazowego.
Przy ul. Szaserów działa również jedna z najnowocześniejszych w Polsce pracowni symulacji medycznej, a w komorze hiperbarycznej WIM-u wdrożono pierwsze na świecie skuteczne leczenie podtrzymujące życie z zastosowaniem krążenia pozaustrojowego oraz terapii hiperbarycznej w chorobie dekompresyjnej. W 2020 roku w placówce powstało Centrum Chirurgii Robotycznej, w którym wykonano ponad 500 zabiegów operacyjnych z wykorzystaniem robota da Vinci, m.in. w zakresie chirurgii ogólnej, onkologii, chirurgii głowy i szyi, ginekologii, kardiochirurgii i torakochirurgii.
Szpital zajmuje ponad 22 hektary gruntów, a łączna powierzchnia budynków to 120 tys. m2. Co roku blisko 3 tys. pracowników z 44 klinik, oddziałów i zakładów niesie pomoc około 100 tys. pacjentów. Od stycznia 2022 roku działa filia szpitala w podwarszawskim Legionowie. Znajduje się tam sześć oddziałów: kardiologiczny, chirurgiczny, intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, okulistyczny i ginekologiczno-położniczy. Placówka dysponuje 90 łóżkami oraz dwiema salami operacyjnymi. W ciągu roku legionowski szpital przyjął 60 tys. pacjentów.
WIM to jednocześnie ośrodek dydaktyczny mający uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego w dziedzinie nauk medycznych oraz nauk o zdrowiu, a także do prowadzenia specjalizacji w 47 dziedzinach medycyny. Placówka zajmuje się też działalnością naukowo-badawczą w dziedzinie medycyny klinicznej, organizacji ochrony zdrowia wojsk oraz nauk biomedycznych z uwzględnieniem potrzeb wojskowej służby zdrowia. Ważnym obszarem tej działalności są prace rozwojowe związane z ochroną zdrowia i przetrwaniem na polu walki.
autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski/KPRP, Leszek Chemperek.MON
komentarze