moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sejmowa debata o Grotach

Opinia polskiego żołnierza jest taka, że jest to broń bardzo dobra i może stać się jeszcze lepsza, nad czym ciągle pracujemy – mówił gen. bryg. Artur Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia, podczas debaty o modułowym systemie broni strzeleckiej (MSBS) 5,56 mm Grot, która odbyła się na forum sejmowej podkomisji obrony zajmującej się modernizacją techniczną Sił Zbrojnych RP.

Posłowie po raz kolejny poprosili przedstawicieli rządu oraz armii o przedstawienie informacji na temat „stanu realizacji i zaawansowania pozyskania dla Sił Zbrojnych RP karabinków GROT w ramach programu MSBS GROT”. W imieniu resortu obrony o postępach w realizacji programu mówili na posiedzeniu podkomisji obrony narodowej: gen. bryg. Artur Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia; Paweł Sobczyk, zastępca dyrektora departamentu projektów strategicznych w Ministerstwie Aktywów Państwowych; Wojciech Arndt, prezes zarządu Fabryki Broni „Łucznik” Radom, Seweryn Figurski, członek zarządu Fabryki Broni „Łucznik” Radom oraz płk Tadeusz Binko, szef Oddziału Sprzętu Wojskowego i Rozwoju w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej.

Gen. Kuptel podkreślał, że karabinki MSBS Grot w najbliższych latach staną się podstawowym uzbrojeniem strzeleckim w polskiej armii. – Sumaryczne podpisane umowy, zarówno z jednostką wojskową Nil, jak i Agencją Uzbrojenia, umożliwią wprowadzenie do Sił Zbrojnych RP 236 tys. 685 kompletów karabinka Grot, z czego już dostarczono ponad 80 tys. karabinków – wyjaśniał szef Agencji Uzbrojenia. Jednocześnie zapewnił, że Groty są przez polskie wojsko systematycznie rozwijane i udoskonalane.

– W trakcie eksploatacji pozyskanych 5,56 mm karabinków MSBS użytkownicy zgłaszali wnioski i rekomendacje mające na celu zwiększenie funkcjonalności i ergonomii wyrobu. Znalazły one odzwierciedlenie w kolejnych wersjach karabinka – A1 i A2, opracowanych przez wykonawcę w uzgodnieniu z resortem obrony narodowej – mówił gen. Artur Kuptel.

Zarzuty względem Grotów

Posłowie Andrzej Rozenek (KP LD) oraz Paweł Poncyljusz (KO) mieli kilka pytań dotyczących jakości Grotów. – Konstrukcja sama w sobie jest narażona na bardzo poważne uszkodzenia. W miejscu, gdzie porusza się suwadło zamka, mamy bardzo dużą szczelinę, która idzie wzdłuż całej broni. Nad tą szczeliną mamy szynę Picatinny, a na niej jest mocowana optyka. Wystarczy delikatne uderzenie w optykę i wygina się natychmiast ten element, do którego przyczepiona jest szyna. W skrajnym wypadku uniemożliwia to strzelanie. Jest to wada konstrukcyjna dyskwalifikująca karabin na rynek wojskowy – ocenił poseł Andrzej Rozenek, który poruszył również problem regulatorów gazowych w Grotach i pytał się, po co są one w ogóle zainstalowane w karabinkach.

Natomiast poseł Paweł Poncyljusz dopytywał się przedstawicieli MON-u o plany dotyczące opracowania kolejnej wersji Grota, takiej która byłaby pozbawiona wad modelu pierwszego. Zdaniem parlamentarzysty jedną z nich jest wspomniana przez posła lewicy szczelina pod szyną Picatinny oraz samoodkręcające się lufy.

Wojsko i przemysł bronią Grotów

Jako pierwszy do zarzutów względem Grotów odniósł się gen. Artur Kuptel. Podkreślał on, że polscy żołnierze bardzo wysoko oceniają karabinki z Radomia.

– Grot jest efektem pracy rozwojowej, a więc wcześniej wyartykułowanych oczekiwań użytkownika, Sił Zbrojnych RP, które zostały spełnione – wyjaśniał. – Opinia polskiego żołnierza jest taka, że jest to broń bardzo dobra i może stać się jeszcze lepsza, nad czym ciągle pracujemy – mówił szef Agencji Uzbrojenia.

Natomiast Seweryn Figurski z „Łucznika” wyjaśniał, że problemy z wypadaniem regulatora gazowego zdarzały się w wersjach karabinka AO i A1, ale całkowicie zniknęły one po wydłużeniu łoża obecnie produkowanej broni w wersji A2. Co do samego zastosowania regulatora gazowego Figurski przekonywał, że jego posiadanie to atut Grotów. – Regulator został po to skonstruowany, żeby budować zdolność żołnierza w czasie boju. Regulator działa w dwóch pozycjach. Pozycji pierwszej dedykowanej do normalnych warunków i w pozycji drugiej, gdy broń jest mocno zapiaszczona. Każdy karabinek da się zatrzymać piachem i pyłem. Grot ma tę funkcjonalność, że po przełączeniu na drugi typ zwiększa się ciśnienie poprzez otwór boczny w lufie i mechanika karabinka może nadal pracować – wyjaśniał.

Do zarzutów posłów odniósł się również płk Tadeusz Binko z Dowództwa WOT. Podkreślał on, że przypadek wygięcia szyny Picatinny był jednostkowym wydarzeniem i WOT nie odnotowały żadnej innej tego typu reklamacji. – Nie są mi znane przypadki, że żołnierz, upadając, wykrzywił szynę, która jest mocowana na górze – przekonywał. Dodał, że jedyna reklamacja, która została zgłoszona i przyjęta, nie wynikała z problemów konstrukcyjnych, a była konsekwencją wypadku. – Karabinek został zrzucony z dużej wysokości podczas skoku spadochronowego – tłumaczył. Poinformował też, że podczas prób Grotów przed wdrożeniem ich do służby testowano je, zrzucając z wysokości 1,5 m na betonową płytę, i broń przechodziła ten sprawdzian.

Przedstawiciele Fabryki Broni „Łucznik” przekonywali parlamentarzystów, że poziom reklamacji spada od kilku lat i dziś ma wymiar symboliczny. – To są już dwa zera po przecinku, a karabinków jest w wyposażeniu kilkadziesiąt tysięcy – zauważył Seweryn Figurski.

Plany rozwojowe Fabryki Broni

Posiedzenie sejmowej podkomisji było okazją także do omówienia planów rozwojowych radomskiego „Łucznika”.

– Cały czas zwiększamy nasze moce produkcyjne. Realizujemy plan inwestycyjny mający na celu trzykrotne zwiększenie naszych mocy wytwórczych w stosunku do roku 2017. Rozbudowujemy fabrykę za ponad 70 mln zł. Docelowo chcemy w 2026 roku osiągnąć wydajność na poziomie 100 tys. sztuk broni rocznie – wyjaśniał prezes „Łucznika”, podkreślając, że fabryka produkuje nie tylko Groty, ale także pistolety Vis i granatniki, a także remontuje karabiny Beryl.

„Łucznik” ma również plany eksportowe względem Grotów. – Jesteśmy na ukończeniu certyfikacji Grota w Stanach Zjednoczonych i bardzo możliwe, że już od przyszłego roku będziemy mogli eksportować i oferować je na rynku cywilnym w USA – podkreślał prezes Arndt.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Krok w stronę pokoju
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Równanie z „Iksem”
Stała baza wojsk USA w Polsce
Generał z cienia
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Polska szykuje się do produkcji Panter
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Mundur, medale i duma
Powietrzne cysterny dla Polski
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Orka tuż, tuż
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Podróż w ciemność
Sonda dla Jastrzębia
„Strzała weterana” spaja środowisko
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Szermierze i pięściarki na podium
AMW oferuje mieszkania
Śmierć w sercu Azji
Innowacje dla bezpieczeństwa
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Premier powołał nową wiceminister obrony
Minister obrony RFN w Polsce
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
F-35 Changes Everything
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Ratunek na polu walki
Pancerny Poznań
Sportowe jubileusze
Marsz gąsienicowych kolumn
Królestwo pojazdów
Ważne decyzje w Brukseli
Apetyt Smoka rośnie
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Trening działań połączonych
Święto DGRSZ
Zełenski traci Order Orła Białego?
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Niebo bez dominacji
Koło zamachowe gospodarki
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Polski wkład w operację „Overlord”
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Na straży nieba
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Umowa na pociski do Patriotów
Kraków zaprosił weteranów
Sojusz Madrytu i Warszawy
Zbrodnicza farsa
Wsparcie ma znaczenie
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Podchorążowie w dżungli
Bez zmian w emeryturach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO