– Nowe pistolety niebawem trafią do Wojska Polskiego. W Agencji Uzbrojenia podpisano umowę z Fabryką Broni na dostawę w najbliższych latach blisko 28 tysięcy pistoletów polskiej produkcji VIS 100 – poinformował wicepremier Mariusz Błaszczak. Wojsko kupiło również 200 sztuk reprezentacyjnej wersji karabinków Grot.
Pierwsze egzemplarze opracowanego przez polskich konstruktorów pistoletu VIS 100 trafiły do jednostek w 2019 roku. Był to efekt umowy z 2018 roku, gdy wojsko zamówiło 20 tysięcy sztuk VIS-ów. Teraz nasza armia zdecydowała się pozyskać kolejną partię tej broni. – W Agencji Uzbrojenia podpisano umowę z Fabryką Broni na dostawę w najbliższych latach blisko 28 tysięcy pistoletów polskiej produkcji VIS 100 – napisał 19 maja w mediach społecznościowych wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak. Kontrakt, którego wartość wynosi 160 mln zł, przewiduje dostawy w latach 2024–2026. Pistolety zostaną dostarczone wraz z wyposażeniem obejmującym m.in.: kabury taktyczne dla użytkowników prawo i leworęcznych, nakładki chwytu standardowego i powiększonego oraz zestawy obsługowo-naprawcze. Dokument parafowali dr Wojciech Arndt, prezes Fabryki Broni „Łucznik” – Radom, Seweryn Figurski, członek zarządu spółki, oraz płk Robert Frommholz, zastępca szefa Agencji Uzbrojenia.
– Pistolety VIS 100 to konstrukcja znana już polskiej armii i, podobnie jak karabinki z rodziny MSBS Grot, bardzo dobrze oceniana przez żołnierzy. Użytkownicy pistoletu VIS 100 podkreślają, że jest to broń ergonomiczna, wygodna w obsłudze, która pozwala na szybkie i precyzyjne oddanie strzału – podkreślał Seweryn Figurski.
Opracowany przez specjalistów z Fabryki Broni „Łucznik” – Radom pistolet VIS 100 ma długość 195 mm (z czego lufa 110 mm), wysokość 142 mm i szerokość 34 mm. Broń bez magazynka ma masę 710 g, a z magazynkiem nieco ponad 800 g. Siła nacisku na spust wynosi 25 N przy strzelaniu bez samonapinania i 50 N z samonapinaniem. Pistolet został wyposażony w szynę NATO Rail (zgodną ze STANAG 4694), na której żołnierz zgodnie ze swoimi preferencjami może przykładowo zamocować laserowy wskaźnik celu lub oświetlenie taktyczne.
Pracę nad konstrukcją, która mogłaby zastąpić w linii pistolety zasilane amunicją 9 mm Makarowa, inżynierowie z „Łucznika” rozpoczęli w 2013 roku. Efekt prac badawczo-rozwojowych został zaprezentowany w 2014 roku w postaci broni o nazwie PR-15 Ragun. Cztery lata później Ministerstwo Obrony Narodowej postanowiło, że wprowadzi ten pistolet do służby w Siłach Zbrojnych RP. Jednocześnie zapadła decyzja, iż otrzyma on nazwę VIS 100. VIS w nawiązaniu do pistoletu wz. 35 VIS, produkowanego przez Fabrykę Broni w latach 1936–1939, a „100” na pamiątkę stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Kolejne Groty
19 maja radomska fabryka podpisała z Agencją Uzbrojenia jeszcze jeden kontrakt. Chodzi o umowę na niemal 200 karabinków MSBS Grot w wersji „R”, czyli reprezentacyjnych. Zgodnie z kontraktem „Łucznik” otrzyma 2,6 milionów złotych, a broń ma być dostarczona polskiej armii do końca września tego roku. – Żołnierze wykorzystujący karabinki reprezentacyjne w służbie bez wątpienia stanowią wyjątkową grupę użytkowników broni. Podtrzymują tradycje ceremoniału wojskowego i uświetniają wiele patriotycznych uroczystości, wydarzeń o randze państwowej czy z udziałem VIP-ów. Cieszy nas i napawa dumą, że Fabryka Broni dzięki swoim konstrukcjom będzie częścią wspaniałej tradycji związanej z polską wojskowością – komentował dr Wojciech Arndt, prezes Fabryki Broni.
Groty w wersji „R” są w polskiej armii od 2016 roku i były pierwszą odmianą MSBS, jaka trafiła do wyposażenia Sił Zbrojnych RP.
autor zdjęć: DWOT, Fabryka Broni „Łucznik” - Radom Sp. z o.o.
komentarze