Statuetkami Wawa Bohaterom są honorowane osoby, organizacje oraz instytucje, które pomagają dawnym żołnierzom Armii Krajowej, a w szczególności powstańcom warszawskim. W tym roku odbyła się piąta edycja wydarzenia, a jedną z trzech głównych nagród otrzymali podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
– Po raz piąty przyznajemy nagrody najlepszym z najlepszych. Tym, którzy na co dzień stoją u boku powstańców warszawskich i ich wspierają – mówiła Edyta Mikołajczyk, dziennikarka TVP, otwierając galę nagrody Wawa Bohaterom. – Cieszy mnie, że wokół nas żyje wiele osób o wielkich sercach i dobrej woli, które nie szczędzą czasu na pomoc powstańcom – podkreśliła Aneta Woźniak, dyrektor Centrum Kultury i Historii TVP podczas uroczystości, która odbyła się we wtorek w sali koncertowej Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Z kolei Agnieszka Glapiak, wiceprzewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, dziękowała autorom programu za jego realizację i prezentację na antenie telewizyjnej wspaniałych sylwetek kombatantów.
To zaszczyt pomagać powstańcom
W trakcie gali wręczono trzy równorzędne nagrody. Statuetki współczesnych Wawa Bohaterów otrzymali podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie: sierż. pchor. Natalia Nakonieczna-Werstak, sierż. pchor. Wojciech Wasilewski oraz ich koledzy z Akademii. Pomagają oni powstańcom: dostarczają leki i produkty żywnościowe, wożą do lekarzy i na uroczystości, pomagają w remontach, organizują zbiórki produktów, przekazują paczki świąteczne. – Jako kierownictwo resortu obrony, na czele z Mariuszem Błaszczakiem, wicepremierem i szefem MON-u, jesteśmy dumni z młodych ludzi, którzy kształcą się w wojskowych uczelniach. Jesteśmy dumni, że okazują empatię, wolę niesienia pomocy i oddania szacunku bohaterom warszawskim – zaznaczył Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony. Dodał, że ważne jest, aby przyszli dowódcy pamiętali o wcześniejszych pokoleniach broniących ojczyznę. Wiceminister dziękował powstańcom za to, że narażając życie, pokazali, jak należy bronić swojego kraju.
O tym, co oznacza służba i praca dla ojczyzny w czasach pokoju, mówiła jedna z laureatek nagrody. – Najcenniejsze, co można poświęcić dla drugiego człowieka, to nasz czas – zauważyła sierż. pchor. Nakonieczna-Werstak. Ona sama zaczęła pomagać w okresie pandemii, m.in. umilając powstańcom czas grą na skrzypcach. – Im więcej poznajemy powstańców, ich walkę i wkład w odbudowę Polski, tym bardziej chcemy im podziękować – podkreślił sierż. pchor. Wasilewski.
Janusz Maksymowicz, prezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, mówił, że – jako powstańca – cieszy go, że mamy armię, która jest doskonale uzbrojona, wyposażona i wykształcona. A Jerzy Mindziukiewicz, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, dodał: „Jestem wzruszony, że młodzi żołnierze o nas pamiętają”.
Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się również pracownicy i wolontariusze Domu Powstańców Warszawskich. Jest to miejsce dziennego pobytu dla uczestników warszawskiego zrywu, gdzie zapewniane jest wsparcie i opieka. W DPW odbywają się spotkania, koncerty, wykłady, można skorzystać z posiłku, porady lekarza czy pomocy rehabilitanta. W okresie pandemii pracownicy placówki opiekowali się powstańcami w ich domach. Rozwozili obiady, robili zakupy, zawozili ich na zabiegi rehabilitacyjne. – To dla nas drugi dom, gdzie czujemy się jak u siebie – zaznaczył Mindziukiewicz.
– Dla mnie opieka nad powstańcami to misja, przyjemność i honor – stwierdziła Magdalena Michalska, pracownica DPW, odbierając nagrodę. Natomiast Sylwia Walusiak, wolontariuszka, mówiła, że zawsze znajdzie czas dla powstańców. – My wychodzimy do nich z sercem, a oni odpowiadają nam tym samym – podkreśliła.
Statuetkę odebrał również Michał Palarczyk, społecznik, który od kilku lat wspiera powstańców, pomaga im podczas wizyt u lekarza, chodzi razem z nimi na spacery, robi zakupy, uczestniczy w uroczystościach rocznicowych. Regularnie odwiedza około 20 stałych podopiecznych. – To zaszczyt móc im służyć, a zmęczenie niweluje ich uśmiech – mówił Palarczyk na gali. Janusz Maksymowicz przyznawał, że do pana Michała można się zwrócić w każdej sprawie i zawsze pomoże.
Żołnierze – kombatantom
Podczas gali wręczono też specjalne wyróżnienia przyznane przez kapitułę. Otrzymali je: 5 i 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej za niesienie pomocy i codzienną obecność w życiu powstańców; Zygmunt Walkowski, varsavista, autor m.in. znajdującej się w izbie pamięci na Cmentarzu Wolskim mapy miejsc zbrodni niemieckich na terenie miasta, wolontariat pracowniczy warszawskich oddziałów banku PKO BP, za własne pieniądze remontujący mieszkania powstańców, oraz parafia i parafianie z Orszymowa, którzy organizują spotkania dla powstańców.
Tegorocznych zwycięzców wyłoniono spośród ponad 30 organizacji, fundacji, stowarzyszeń, szkół i grup rekonstrukcyjnych z całej Polski zgłoszonych do konkursu m.in. przez kombatantów, resort obrony i widzów TVP3 Warszawa. Kapituła Nagrody, w której zasiedli m.in. Wojciech Skurkiewicz, Janusz Maksymowicz, Jerzy Mindziukiewicz, Agnieszka Glapiak, Aneta Woźniak oraz Jarosław Olechowski, dyrektor TVP3, brała pod uwagę zaangażowanie osób i organizacji na rzecz powstańców. Członkowie Kapituły doceniali pomoc o charakterze socjalnym oraz utrzymywanie stałych kontaktów z kombatantami.
Wśród nominowanych do nagrody znalazło się wielu żołnierzy, w tym st. szer. Paweł Głowacki i żołnierze Pułku Ochrony, którzy pomagają powstańcom m.in. w zakupach, transporcie, włączają się w akcję „Paczka dla Bohatera” oraz program „Żołnierska Pamięć”; st. szer. Konrad Biskupski i żołnierze 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego, którzy przez 1,5 roku dostarczyli przeszło 10 tys. posiłków dla kombatantów; żołnierze Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, od 2020 roku regularnie odwiedzający powstańców, dbający o ich potrzeby i dostarczający ciepłe posiłki.
Nominowani byli podchorążowie: sierż. pchor. Jakub Kozaczyński z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie za szczególne wsparcie Jerzego Oględzkiego „Jura” i pomoc w sprawach urzędowych, zakupach, sprzątaniu; plut. pchor. Arkadiusz Nowak z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, który wspiera kombatantów, w tym powstańca kpt. Stanisława Wołczaskiego „Kazimierza”, robi zakupy, przygotowuje paczki świąteczne, a także podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni, którzy wspierają kombatantów szczególnie Janinę Rojewską, żołnierza AK.
Także wśród laureatów poprzednich edycji nagrody Wawa Bohaterom było sporo wojskowych: Dowództwo Garnizonu Warszawa, plut. Paweł Tryfon z 1 Bazy Lotnictwa Transportowego, 4 Warmińsko-Mazurska Brygada OT, ppor. Anna Szczepańska z 4 WMBOT, Wojska Obrony Terytorialnej, Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca.
Podczas tegorocznej gali wspomniano zmarłego kilka dni temu prof. Zbigniewa Wawra, historyka i dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie. – Zawsze mogliśmy liczyć na jego wsparcie, jako historyk służył nam radą i wiedzą – mówiła Edyta Mikołajczyk.
Uroczystość wręczenia nagród uświetnił występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP oraz raperów z 18 Stołecznej Brygady OT.
Projekt Wawa Bohaterom to cykl audycji telewizyjnych, reportaży i działań realizowanych przez dziennikarzy TVP3 Warszawa z myślą o powstańcach. Przez cały rok na antenie są emitowane reportaże i programy studyjne dotyczące żołnierzy powstania, ich historii i obecnych losów. Prezentowane są także osoby, które wspierają powstańców w codziennym życiu. Program można oglądać na antenie TVP3 Warszawa w każdą sobotę o godzinie 11.00.
autor zdjęć: Krzysztof Gumul/ WCEO, Anna Dąbrowska
komentarze