Szkoła Branżowa we Włoszakowicach w Wielkopolsce przyjęła imię Weteranów Działań poza Granicami Państwa. Na pomysł wpadli uczniowie, którzy chcieli, aby ich patron był związany z wojskiem. W uroczystości nadania szkole imienia wzięli udział gen. Jarosław Mika, polscy i amerykańscy weterani. A minister obrony Mariusz Błaszczak napisał list do uczniów i nauczycieli.
„Weterani działań poza granicami państw to dzielni polscy żołnierze, którzy w trudnych i niebezpiecznych operacjach w Iraku, Afganistanie, na Bałkanach wykazali się męstwem, odwagą i profesjonalizmem. Potwierdzili sprawność i wyszkolenie naszych sił zbrojnych oraz umocnili renomę Wojska Polskiego na arenie międzynarodowej” – napisał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak do uczniów i wychowawców z Włoszakowic. To właśnie tamtejsza Szkoła Branżowa z Zespołu Szkół Ogólnokształcących przyjęła imię Weteranów Działań poza Granicami Państwa. Minister podziękował nauczycielom za kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży i przybliżenie tradycji polskiego oręża. „Bądźcie dumni z waszych patronów!” – zwrócił się do uczniów.
Uroczystości nadania szkole imienia były wyjątkowe. Tego dnia odbył się apel pamięci, żołnierze biorący w nim udział oddali salwę honorową, a podczas pikniku nad Włoszakowicami dwukrotnie przeleciały myśliwce F-16 z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego.
To uczniowie chcieli, aby ich patron był związany z wojskiem – opowiada Jarosław Zielonka, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących we Włoszakowicach. Zainteresowanie wojskiem jest tym cenniejsze, że Szkoła Branżowa pierwszego stopnia jest szkołą zawodową, której program nauczania niewiele ma wspólnego z wojskiem. Młodzi ludzie uczą się tu różnych zawodów, m.in. budowlańca, fryzjerki czy mechaników samochodowych.
Pomysł uczniów spodobał się także rodzicom. – Potem w Centrum Weterana dowiedzieliśmy się, że nie ma jeszcze w Polsce takiej szkoły i rada naszej gminy podjęła stosowną uchwałę – dodaje dyrektor Zielonka.
Obecny na uroczystości gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, chwalił młodzież. – Gratuluję inicjatywy. A jako żołnierz: dziękuję – mówił generał. Przypomniał nastolatkom, że teraz są odpowiedzialni za to, aby kultywować tradycje polskich żołnierzy służących na misjach.
Mjr rez. Marek Zieliński, były żołnierz 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, dwukrotny uczestnik misji w Iraku, przekazał szkole polską flagę, którą uratował w 2007 roku podczas ostrzału polskiej bazy. – Żołnierze noszą flagi na mundurach, wy noście ją w sercu – mówił do uczniów.
Nie był to jedyny prezent dla szkoły. W uroczystościach uczestniczyła także delegacja Gwardii Narodowej amerykańskiego stanu Illinois. Weterani ze Stanów Zjednoczonych przyjechali do Polski na konferencję z polskimi weteranami, z którymi służyli na misjach w Iraku i Afganistanie. Dowódca gwardzistów gen. Richard Neely przekazał dyrektorowi Zespołu Szkół flagę swojej formacji. Żołnierze Gwardii Narodowej wspierali polskie kontyngenty wojskowe w Iraku i w Afganistanie, pełniąc służbę w strukturach PKW.
Na ścianie szkoły została zawieszona tablica z jej nowym imieniem, zaś na budynku przy pobliskim rondzie Jana Pawła II odsłonięto okolicznościowy mural.
autor zdjęć: Mariusz Sybilski/ Centrum Weterana
komentarze