Walczyli ramię w ramię w Iraku i Afganistanie. Dziś wspominają zdobyte wówczas doświadczenia oraz czas wspólnej służby na misjach. Polscy weterani oraz żołnierze amerykańskiej Gwardii Narodowej spotkali się na konferencji w Warszawie. Złożyli też hołd kolegom, którzy oddali życie w trakcie wykonywania sojuszniczych zadań.
– To pierwsze takie spotkanie, ale chciałbym, aby na stałe wpisać je do naszego kalendarza, abyśmy spotykali się cyklicznie, może nawet raz w roku. Tematów do dyskusji nam nie zabraknie – powiedział gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, witając uczestników polsko-amerykańskiej konferencji. Wzięli w niej udział polscy weterani misji zagranicznych oraz żołnierze Gwardii Narodowej stanu Illinois.
Żołnierze tej amerykańskiej ostatniej formacji wspierali przez lata polskie kontyngenty wojskowe w Iraku i w Afganistanie. 355 z nich pełniło służbę w strukturach PKW nad Eufratem w latach 2003–2008 oraz pod Hindukuszem od 2008 do 2020 roku. – Łączy nas blisko 20-letnia współpraca – mówił gen. Richard Neely, dowódca Gwardii Narodowej stanu Illinois. Przypomniał także, że podczas misji w Iraku i Afganistanie żołnierze z obu państw zrealizowali 80 wspólnych projektów pomocowych. – Po zakończeniu operacji w Iraku i Afganistanie pozostały nam nie tylko wspólne misyjne doświadczenia. Podczas spędzonych razem miesięcy między polskimi i amerykańskimi weteranami wytworzyły się więzi i zawiązywały przyjaźnie. Łączy nas także pamięć o tych, którzy zginęli na misjach – podkreślał gen. Mika.
Konferencja była także okazją do zaprezentowania amerykańskim gościom działalności Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. – Nasza placówka jest ważnym elementem systemu wsparcia weteranów, weteranów poszkodowanych oraz rodzin żołnierzy poległych na misjach – mówił Mariusz Pogonowski, p.o. dyrektor tej instytucji. Oficer opowiedział także o współpracy Centrum Weterana z organizacjami pozarządowymi oraz o projektach popularyzujących wiedzę na temat zagranicznych operacji wojskowych oraz kultywujących pamięć o poległych na misjach żołnierzach.
Po południu polscy i amerykańscy weterani złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikiem żołnierzy poległych przed Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwiedzili także pole bitwy pod Ossowem, gdzie znajduje się m.in. tablica upamiętniająca amerykańskich lotników 7 Eskadry Kościuszkowskiej walczących w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Poznali również miejsca walk pod Radzyminem, gdzie w sierpniu 1920 roku rozpoczęła się Bitwa Warszawska.
– Odwiedzenie miejsc upamiętniających weteranów przez amerykańskich żołnierzy było wyrażeniem szacunku dla żołnierzy, którzy polegli w misjach i operacjach wojskowych – podkreśla płk Artur Gałecki, pełnomocnik dowódcy generalnego ds. weteranów i poszkodowanych w misjach poza granicami państwa.
W kolejnych dniach amerykańscy weterani odwiedzą Kraków i Poznań, gdzie spotkają się z żołnierzami Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych oraz 17 BZ, którzy służyli razem z nimi w Iraku i Afganistanie. Na zakończenie pobytu w naszym kraju delegacja Gwardii Narodowej Stanu Illinois weźmie udział w uroczystym nadaniu imienia „Weteranów Działań poza Granicami Państwa” Szkole Branżowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących we Włoszakowicach (woj. wielkopolskie), a także w uroczystych obchodach Święta Wojsk Lądowych w Poznaniu.
autor zdjęć: DGRSZ
komentarze