Wspierają personel placówek medycznych, oddają honorowo krew, pomagają także seniorom. Żołnierze nie schodzą z frontu walk z koronawirusem i każdego dnia udowadniają, że można na nich liczyć. Tylko wczoraj do zadań mających na celu powstrzymanie pandemii COVID-19 zostało skierowanych prawie pięć tysięcy wojskowych.
Wojskowi każdego dnia angażują się w walkę z epidemią koronawirusa. Tylko wczoraj do takich działań zostało skierowanych prawie pięć tysięcy żołnierzy zarówno z wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej. Najwięcej z nich zostało skierowanych do placówek ochrony zdrowia. Żołnierze wspierali między innymi personel 644 szpitali. Byli obecni w punktach pobierania wymazów zarówno w warunkach stacjonarnych, jak i drive-thru. Pobrali łącznie 7238 próbek do badań.
Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego działają żołnierze z 9 Batalionu Dowodzenia. – Wspieramy między innymi stacje sanitarno-epidemiologiczną oraz szpitale w regionie. Żołnierze mierzą temperaturę osobom wchodzącym na teren placówek oraz monitorują liczbę wolnych łóżek. Są w stałej gotowości do niesienia pomocy – mówi ppor. Agnieszka Zalewska, oficer prasowy batalionu. Wśród żołnierzy oddelegowanych do wykonywania podobnych zadań jest szer. Patryk Nowocień, ratownik medyczny, który ma za sobą szkolenie z pobierania wymazów od potencjalnych nosicieli wirusa. – Dzięki temu mogę wspierać cywilny personel medyczny w codziennej pracy – zaznacza.
Ale to niejedyny rodzaj wsparcia, na jaki może liczyć personel medyczny. Żołnierze z 1 Brygady Obrony Terytorialnej pomagali między innymi w odśnieżaniu terenu przy Szpitalu Wojewódzkim w Łomży, w tym lądowiska dla śmigłowców. – Wykonaliśmy to zadanie na prośbę dyrekcji szpitala. Korzystaliśmy z pługu zamontowanego na pojeździe Star 266M2 – informuje kpt. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1 BOT.
Żołnierze zaangażowali się także w realizację narodowego programu szczepień. Terytorialsi pomagają w kierowaniu ruchem pacjentów zgłaszających się na szczepienie do punktu, który znajduje się na stadionie PGE Narodowego. Na pomoc żołnierzy WOT mogą liczyć także osoby, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć na szczepienie. Dla nich wojskowi organizują transport lub kierują personel medyczny do ich domów.
Wojsko pomaga również w zapewnianiu bezpieczeństwa placówkom oświatowym, dostarczając do nich na przykład płyny dezynfekcyjne. – Żołnierze transportują je codziennie. Środki do dezynfekcji pobierają z magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale i dostarczają je do szkół i przedszkoli – mówi Aneta Szczepaniak, rzecznik prasowy 5 BOT. – Do tej pory takie środki trafiały do placówek z powiatu siedleckiego, ostrołęckiego, pułtuskiego, makowskiego, łosickiego, ostrowskiego, wyszkowskiego, ciechanowskiego, płońskiego oraz przasnyskiego. Tylko na terenie północnego Mazowsza terytorialsi przetransportują łącznie 58 tys. l płynu – zaznacza.
Żołnierze odpowiedzieli także na apel centrów krwiodawstwa. Regularnie honorowo oddają krew. Jej zbiórki odbywają się w jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. W tym tygodniu takie akcje zorganizowano między innymi w 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Braniewie, dzięki czemu udało się pozyskać ponad 15 l krwi. Dziewięć litrów oddali natomiast żandarmi z województwa mazowieckiego. Co więcej, w 34 tego typu placówkach w całym kraju żołnierze pomagają w preselekcji dawców oraz przeprowadzają wywiady epidemiczne.
autor zdjęć: DWOT, st. szer. Adrian Jórski, 5 MBOT
komentarze