Ponad 6500 żołnierzy pomaga walczyć z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Wojskowi pobierają wymazy, prowadzą dezynfekcje i razem z policją kontrolują osoby przebywające na kwarantannie. Wspierają także seniorów i kombatantów, domy pomocy społecznej oraz organizacje pozarządowe. Każdego dnia pomagają również medykom – działają już w 685 szpitalach w całej Polsce.
Tylko wczoraj w operację „Trwała odporność” było zaangażowanych ponad 3800 żołnierzy z jednostek podległych Dowództwu Generalnemu RSZ i niemal 3000 terytorialsów. O powstrzymanie rozprzestrzeniania się COVID-19 walczą także żołnierze Inspektoratu Wsparcia SZ, Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz dwóch uczelni wojskowych. Żołnierze wspierają medyków, stacje sanepidu i policję. We wtorek 730 wojskowych pobrało ponad 10 000 wymazów, co stanowi 27% wszystkich pobranych próbek.
Do działań antycovidowych przystąpiły także wojska specjalne. Żołnierze z poszczególnych jednostek są w placówkach służby zdrowia i stacjach sanepidu. – Już kilkudziesięciu żołnierzy jednostki Agat bierze udział w operacji zwalczania skutków pandemii. Wspierają medyków w większości szpitali na terenie województwa śląskiego – mówi mjr Mariusz Łapeta, rzecznik prasowy gliwickich specjalsów. – Pobierają wymazy w kierunku Sars-Cov-2, współpracują z policją, działają w szpitalach i stacjach sanepidu. Od kilku tygodni pomagają też w budowie tymczasowego szpitala w Katowicach – dodaje. Specjalsi przygotowują tam m.in. miejsca do przyjęcia chorych oraz zajmują się sprzętem medycznym.
Ważną rolę odgrywają wojskowi chemicy. Żołnierze z 4 Pułku Chemicznego w listopadzie wykonali ponad 30 różnego rodzaju zadań. – Prowadziliśmy dezynfekcję pomieszczeń szpitali polowych, internatów, izolatoriów, a także sprzętu wojskowego, statków powietrznych i ludzi – informuje mjr Mirosław Siudak z 4 pchem. Brodniccy chemicy w ostatnich tygodniach zdezynfekowali 12 samolotów, ponad 5 ton ładunków, 25 pojazdów i blisko 3000 metrów kwadratowych powierzchni. Ale to nie wszystko. Oprócz przeprowadzania odkażania żołnierze wspierają także stacje sanepidu, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Brodnicy oraz szpitale w województwach kujawsko-pomorskim i wielkopolskim.
Wojskowi nie zapomnieli również o najbardziej potrzebujących: podopiecznych domów pomocy społecznej, seniorach i kombatantach. Żołnierze udzielają wsparcia 29 DPS-om. Przykładem jest chociażby Łączna, gdzie pomagają terytorialsi z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pięcioma placówkami (wśród nich są domy pomocy społecznej, domy seniora i hospicjum) opiekują się śląscy terytorialsi z 13 BOT. Żołnierze m.in. tworzą osobne strefy dla zdrowych oraz osób zakażonych koronawirusem, a także informują personel i podopiecznych o rozprzestrzenianiu się choroby.
Żołnierze dostarczają leki i ciepłe posiłki kombatantom oraz wspierają organizacje pozarządowe. Na pomoc terytorialsów mogą liczyć ośrodki pomocy społecznej i organizacje pozarządowe. – Instytucje, które potrzebują pomocy żołnierzy, mogą złożyć wniosek za pośrednictwem elektronicznej „Platformy wsparcia WOT”. Z platformy korzystają m.in. DPS-y, centra krwiodawstwa i domy dziecka – informuje w mediach społecznościowych minister Mariusz Błaszczak. W ciągu ostatniej doby do terytorialsów wpłynęło 38 nowych wniosków o pomoc, a od początku pandemii otrzymali ich ponad 14 tysięcy.
autor zdjęć: WOT, 22 kbpg
komentarze