Prototyp Borsuka, Defendery i milionowe kontrakty – takie rzeczy tylko na targach zbrojeniowych w Kielcach. Ale w trzecim kwartale 2019 r. działo się znacznie więcej – do jednostek lądowych trafiły Groty, zmieniły się zasady przechodzenia na wojskową emeryturę, a na niemieckim poligonie, podczas manewrów „Combined Resolve”, Polacy dowodzili ćwiczącymi żołnierzami.
LIPIEC
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
1 lipca weszły w życie nowe znowelizowane przepisy ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych. Zgodnie z nimi wojskowi, którzy wstąpili do armii po 2012 r., będą mogli przejść na emeryturę po 25 latach służby, bez konieczności spełnienia drugiego, obowiązującego wcześniej wymogu, ukończenia 55 lat. Żołnierzy, którzy do armii wstąpili wcześniej obowiązują dotychczasowe zasady – mogą oni przejść na emeryturę po 15 latach służby wojskowej.
fot. szer. Patryk Szymaniec
Gwardziści u terytorialsów
Po raz pierwszy żołnierze Gwardii Narodowej Stanu Illinois uczestniczyli w ćwiczeniach wojsk obrony terytorialnej. W 25 Batalionie Lekkiej Piechoty Amerykanie wzięli udział w szkoleniu podstawowym, czyli tzw. „szesnastce” dla ochotników. Był to kolejny etap współpracy Polaków z gwardzistami z Illinois.
fot. DWOT
Nowy pułk artylerii
Minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak zdecydował, że stacjonujący od 2010 roku w Suwałkach 14 Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej zostanie przeformowany w pułk. –Przesmyk suwalski to miejsce szczególne, bo żołnierze, którzy tu stacjonują, będą stanowili pierwszą zaporę w przypadku agresji – podkreślił szef MON.
fot. st. szer. Wojciech Król / CO MON
Gen. Joks na czele JFTC
Gen. dyw. Adam Joks, dotychczasowy zastępca szefa Sztabu Generalnego WP objął obowiązki dowódcy natowskiego Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy. Zastąpił na tym stanowisku gen. dyw. Wilhelma Grüna, który dowodził jednostką od 2016 r. Centrum jest pierwszą instytucją NATO, która powstała w Europie Środkowo-Wschodniej. Zajmuje się m.in. szkoleniem dowództw i sztabów przed wyjazdem na misje.
fot. SGWP
Groty dla wojsk lądowych
Żołnierze z trzech brygad – 6 Powietrznodesantowej, 25 Kawalerii Powietrznej oraz 21 Strzelców Podhalańskich, jako pierwsi z wojsk lądowych otrzymali 1412 sztuk modułowych karabinków MSBS Grot. To te jednostki będą tworzyć trzon kierowanej przez Polaków wielonarodowej brygady w ramach tzw. natowskiej szpicy, czyli VJTF – Very High Readiness Joint Task Force (siły szybkiego reagowania). Do 2022 roku wojsko otrzyma ponad 50 tysięcy Grotów.
fot. Maciej Nędzyński / CO MON
„Mieszko” po wodowaniu
Trzeci z serii sześciu holowników dla marynarki wojennej „Mieszko” został zwodowany w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding. Jednostka weszła do służby w 3 Flotylli Okrętów. Do głównych zadań „Mieszka” należy ubezpieczanie większych jednostek podczas manewrowania w porcie, holowanie tarcz podczas strzelań artyleryjskich, podejmowanie z wody ćwiczebnych torped i wspieranie akcji ratowniczych.
fot. Marian Kluczyński
SIERPIEŃ
Święto Wojska
Po raz pierwszy w historii główne uroczystości Święta Wojska Polskiego odbyły się w Katowicach. Uczczono w ten sposób nie tylko rocznicę zwycięskiej bitwy warszawskiej, ale i setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego. Defiladę „Wierni Polsce” oglądali m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i minister obrony Mariusz Błaszczak. W defiladzie wzięło udział 2600 żołnierzy, 185 jednostek sprzętu, a także 60 samolotów i śmigłowców. Z okazji święta wojska Polskiego w 11 miastach, w tym Łasku, Radomiu i Sulechowie odbyły się wojskowe pikniki „Wierni Polsce”. Andrzej Duda, zwierzchnik Sił Zbrojnych RP mianował na stopnie generalskie oraz admiralski pięciu oficerów WP. Awansowani oficerowie: gen. dyw. Sławomir Kowalski, gen. dyw. Krzysztof Radomski, gen. bryg. Artur Jakubczyk, gen. bryg. pil. Krzysztof Walczak i kontradmirał Piotr Nieć.
fot. Michał Niwicz
Polski generał w NATO
Gen. dyw. Piotr Błazeusz został zastępcą szefa sztabu ds. strategicznego rozwoju i przygotowań w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił w Europie (SHAPE) w Mons w Belgii. To najwyższe stanowisko w strukturach dowodzenia NATO zajmowane przez polskiego oficera. Generał odpowiada za m.in. planowanie strategicznego użycia sił w operacjach NATO i UE.
fot. MON
Polskie dowodzenie w NATO
Pięć tysięcy żołnierzy z 21 państw wzięło udział w manewrach „Combined Resolve XII”, które zostały zorganizowane w Niemczech. Głównym ćwiczącym była stacjonująca w Polsce Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa z USA, dla której manewry były ćwiczeniem certyfikującym do działań na wschodniej flance Sojuszu. Wspólnie z Amerykanami ćwiczyli też żołnierze brygady z Danii i Wielkiej Brytanii. Ich działaniami, po raz pierwszy w historii kierowali polscy oficerowie.
fot. mjr Artur Pinkowski
WRZESIEŃ
Targi w Kielcach
Po raz 27. odbył się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. Swoje produkty zaprezentowało ponad 620 firm z 31 krajów. W inauguracji wydarzenia wziął udział prezydent Andrzej Duda. Częścią MSPO była Wystawa Sił Zbrojnych RP. Na jubileuszowej, 20. edycji można było obejrzeć ponad 100 jednostek sprzętu. W Kielcach został zaprezentowany prototyp nowego polskiego bojowego wozu piechoty „Borsuka”. Państwem partnerskim tegorocznych targów były Stany Zjednoczone. Na zorganizowanej przez nich wystawie produkty prezentowało aż 50 firm przemysłu zbrojeniowego zza oceanu np. śmigłowce Black Hawk i Apache, model myśliwca F-35 czy czołg Abrams. Tradycyjnie podczas targów zostały wręczone Defendery 2019. W tym roku otrzymało je 10 wyróżniających się produktów przemysłu obronnego.
fot. Paweł Sobkowicz
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Minister Mariusz Błaszczak w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu podpisał koncepcję rozwoju wojsk obrony cyberprzestrzeni. W Zegrzu powstaje Szkoła Podoficerska „Sonda”, w której będą szkoleni kandydaci na podoficerów na kierunkach łączności i informatyki oraz cyberbezpieczeństwie.
fot. Leszek Chemperek CO/MON
autor zdjęć: Michał Niwicz, mjr Atur Pinkowski, DWOT
komentarze