moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
20 pikników na 20-lecie Polski w NATO

Dziś to wy, żołnierze Wojska Polskiego tworzycie NATO, to wam zawdzięczamy bezpieczeństwo – mówił minister Mariusz Błaszczak na wojskowym pikniku z okazji 20-lecia Polski w NATO. Podobne wydarzenia jak w Mińsku Mazowieckim odbyły się w 19 miastach. Do Rzeszowa pojechał premier Mateusz Morawiecki. Szef MON chwaląc polskich żołnierzy, zapowiedział defiladę 3 maja.

W 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego minister obrony Mariusz Błaszczak świętował dziś razem z żołnierzami 20-lecie Polski w NATO. – Przez ostatnie 20 lat Polska dynamicznie się rozwijała i rozwijało się Wojsko Polskie. To był czas wytężonej pracy i służby żołnierzy – mówił szef MON podczas wizyty w Mińsku Mazowieckim. – Dziękuję za wasze zaangażowanie i profesjonalizm. Jestem dumny, że nadzoruję tak wspaniałą formację. Dziękuję, że mogę razem z wami świętować – zwrócił się minister do żołnierzy. Pikniki pod hasłem „20 lat Polski w NATO” odbywały się dziś w całym kraju.

Mariusz Błaszczak w swoim wystąpieniu wspomniał zmarłego niedawno premiera Jana Olszewskiego. – To on wytyczył kierunek drogi do NATO – powiedział.

Szef resortu obrony mówił także, jak ważne jest to, aby Wojsko Polskie było silne, dobrze zorganizowane, i aby dysponowało najnowocześniejszym sprzętem. Podkreślił jednak, że w każdej służbie zawsze najważniejszy jest człowiek. Mówił o bohaterstwie szer. Tomasza Wolaka, który w jednym z centrów handlowych obezwładnił nożownika i pomógł osobom, które zostały przez niego poszkodowane. Przypomniał także, że tydzień temu zespół żołnierzy Wojskowej Akademii Technicznej i Inspektoratu Informatyki MON wygrał międzynarodowy TIDE Hackathon, pokonując kilkanaście innych drużyn. – Nasi żołnierze należą do najlepszych – chwalił szef MON.

Ramię w ramię

Dużo uwagi minister Błaszczak poświęcił także sojuszniczej współpracy. Przypomniał, że przez ostatnie 20 lat, Polska aktywnie uczestniczyła w misjach zagranicznych. Jednak w tym czasie zginęło 120 polskich żołnierzy. – Pamiętamy o nich i modlimy się za nich. To byli bohaterowie, którzy oddali życie za Polskę, ponieważ służba na misji, to służba za Polskę – podkreślił. Zaznaczył, że obecnie Polska zaangażowana jest w 10 misjach, m.in. na Łotwie i w Rumunii, a wkrótce do Afganistanu wyjadą żołnierze z 1 Brygady Pancernej. – To miara naszego zaangażowania we współtworzenie największego Sojuszu. Jesteśmy solidarni i taką solidarność okazują nam nasi partnerzy – mówił. Zaznaczył, że kluczowe decyzje dotyczące współdziałania wojsk zapadły podczas szczytu NATO, który w 2016 roku odbył się w Warszawie. Wówczas sojusznicy postanowili, że w Polsce będą stacjonować żołnierze NATO. Chodzi o Pancerną Brygadową Grupę Bojową US Army oraz Batalionową Grupę Bojową NATO, którą tworzą wojskowi ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. – Niedawno obserwowałem z prezydentem Andrzejem Dudą ćwiczenia wojsk w Żaganiu i Orzyszu. Zrobiły na nas ogromne wrażenie – podkreślił.

 

Szef MON zaznaczył także, że wśród priorytetów resortu obrony jest modernizacja armii oraz zwiększenie jej liczebności. Przypomniał, że została powołana 18 Dywizja Zmechanizowana, a polska armia ma zostać wyposażona między innymi w system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot i wyrzutnie rakietowe Himars. – Chcemy, aby przeciwnik wiedział: jeśli zaatakuje Polskę to spotka się ze stanowczą i skuteczną odpowiedzią – zaznaczył. Przypomniał także, że niedawno zapadła decyzja o pozyskaniu myśliwców piątej generacji. – Wojsko Polskie zasługuje na najnowocześniejszy sprzęt – zaznaczył.

Minister Błaszczak przypomniał, że wyposażenie armii można było ostatnio oglądać podczas defilad z okazji Święta Wojska Polskiego oraz 100-lecia niepodległości. – Dwudziesta rocznica wstąpienia Polski do NATO i 15-lecie naszej obecności w Unii Europejskiej, to powody, dla których wojskowa defilada odbędzie się w tym roku także 3 maja. Już dziś zapraszam serdecznie! – mówił szef MON.

Czołgi i myśliwce

Dla gości pikniku w Mińsku Mazowieckim, żołnierze przygotowali mnóstwo atrakcji. Każdy, kto zdecydował się przyjść na piknik, mógł zobaczyć m.in. myśliwce F-16 i MiG-29, śmigłowce W-3 Sokół, samoloty transportowe Bryza i Casa. Broń i wyposażenie zaprezentowali także żołnierze wojsk lądowych, specjalnych, obrony terytorialnej czy Żandarmeria Wojskowa. Można było z bliska przyjrzeć się czołgom Leopard 2A4 oraz 2A5, kołowym transporterom opancerzonym Rosomak, samobieżnym moździerzom RAK, a także armatohaubicom Krab i Dana.

Żołnierze pokazali swoim gościom, jak szkolą się podczas służby. Żandarmi po brawurowym pościgu zatrzymali przestępcę, a wojskowi z 15 Brygady Zmechanizowanej pokazali trening walki wręcz. Zainteresowani służbą w armii mogli skorzystać z porad ekspertów wojskowej komendy uzupełnień lub wojskowych uczelni.

Na pikniku w Mińsku Mazowieckim nie zabrakło także Wojskowego Instytutu Wydawniczego. Każdy, kto odwiedził nasze stoisko, mógł otrzymać publikowane przez nas czasopisma.

Mińsk Mazowiecki to jedno z 20 miast, w których odbywały się dziś wojskowe pikniki z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Razem z żołnierzami świętowano m.in. w Lublinie, Wrocławiu, Szczecinie, Krakowie czy Bydgoszczy, gdzie mieszkańców nie zniechęciła nawet zła pogoda. W pikniku w Rzeszowie uczestniczył także premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu złożył wieniec przed pomnikiem 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK i zapalił znicz pod obeliskiem st. chor. Jana Kiepury, żołnierza 1 Brygady Strzelców Podhalańskich, który w 2013 roku poległ w Afganistanie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON, Kancelaria Premiera

dodaj komentarz

komentarze


Przerzut Abramsów do Lublina
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Śmierć w sercu Azji
Królestwo pojazdów
Koło zamachowe gospodarki
Premier powołał nową wiceminister obrony
Cyberparasol nad wyborami
Marsz gąsienicowych kolumn
Kraków zaprosił weteranów
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Wsparcie ma znaczenie
Krok w stronę pokoju
Sojusz Madrytu i Warszawy
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Orka tuż, tuż
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Powietrzne cysterny dla Polski
Sportowe jubileusze
Równanie z „Iksem”
Kajakarze i judocy w medalowej formie
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Akcja na jeziorze
Pancerny Poznań
Ratunek na polu walki
Podróż w ciemność
Minister obrony RFN w Polsce
Umowa na pociski do Patriotów
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Mundur, medale i duma
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Ważne decyzje w Brukseli
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
At the Controls of F-35A Husarz
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Musztra i marsz ubezpieczony
Szermierze i pięściarki na podium
Prezydent z wizytą w Orzyszu
„Strzała weterana” spaja środowisko
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Polski wkład w operację „Overlord”
Niebo bez dominacji
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Bez zmian w emeryturach
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Stała baza wojsk USA w Polsce
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Zełenski traci Order Orła Białego?
Podchorążowie w dżungli
Polska szykuje się do produkcji Panter
Święto DGRSZ
Ratunek z powietrza
Zbrodnicza farsa
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
AMW oferuje mieszkania
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Sonda dla Jastrzębia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Apetyt Smoka rośnie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO