Niszczyciel min ORP „Kormoran” przez dwa dni będzie gościł zwiedzających. Stanie przy Nabrzeżu Pomorskim w centrum Gdyni. To najnowszy okręt marynarki wojennej. Przeznaczony jest do poszukiwania i zwalczania min morskich. Służbę rozpoczął w listopadzie ubiegłego roku. Należy do 13 Dywizjonu Trałowców wchodzącego w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
Kadłub z amagnetycznej stali, która utrudnia namierzenie jednostki przez radary nieprzyjaciela. Zamiast klasycznych śrub pędnik cykloidalny zapewniający wysoką zwrotność. Do tego cztery typy pojazdów podwodnych, system zarządzania walką, armata i trzy wielkokalibrowe karabiny maszynowe. Od jutra chętni będą mogli wejść na jego pokład i przyjrzeć mu się z bliska. A wszystko to przy okazji święta Centrum Operacji Morskich oraz 13 Dywizjonu Trałowców. Pierwsza z imprez odbędzie się jutro, druga zaś w piątek.
– „Kormoran” zostanie udostępniony zwiedzającym w godzinach od 9.00 do 11.30 oraz od 13.30 do 16.00 – zapowiada kmdr ppor. Piotr Adamczak, rzecznik COM. W tym samym czasie będzie można zwiedzać, zacumowany tuż obok, mały okręt rakietowy ORP „Piorun”. Jego wizytówkę stanowią nowoczesne rakiety RBS15 Mk3. Pozwalają zwalczać cele nawodne oddalone nawet o przeszło 200 km. ORP „Piorun” to jedna z trzech jednostek typu „Orkan”, które służą pod biało-czerwoną banderą.
Jutrzejsza uroczystość rozpocznie się w samo południe, w miejscu postoju historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”. Najpierw zgromadzone tam pododdziały COM, 3 Flotylli Okrętów, 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, Brygady Lotnictwa MW oraz Akademii Marynarki Wojennej zainicjują ceremonią powitania dowódcy generalnego, gen. Sławomira Wojciechowskiego. Załogi okrętów podniosą wielką galę banderową, a z pokładu „Błyskawicy” oddany zostanie świąteczny salut armatni. Potem wręczone zostaną przyznane przez MON odznaczenia i wyróżnienia. Podczas uroczystości, z mundurem pożegna się zastępca dowódcy COM, kadm. Krzysztof Teryfter, który w przeszłości kierował m.in. 8 Flotyllą Obrony Wybrzeża.
Centrum Operacji Morskich powstało w 2002 roku. Pięć lat temu, po rozbudowaniu struktur, jednostka zmieniła nazwę. Dotychczasowa została wzbogacona o drugi człon – Dowództwo Komponentu Morskiego. – Główne zadanie COM-DKM wiąże się z kierowaniem siłami, które zostały wydzielone na czas wojny, kryzysu, a także pokoju, gdy nasze okręty dołączają do różnego rodzaju misji i wchodzą w skład polskich kontyngentów wojskowych – tłumaczy kmdr ppor. Adamczak. – Podział jest taki, że Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych odpowiada za przygotowanie armii do działania. Kiedy przychodzi do działań bojowych, odpowiedzialność za nią przejmuje Dowództwo Operacyjne RSZ, zaś w przypadku sił morskich COM – wyjaśnia. Na tym jednak nie koniec. Na co dzień bowiem specjaliści z COM-DKM zajmują się szeregiem innych spraw, koordynują np. prowadzenie akcji ratowniczych w znajdującej się na Bałtyku polskiej strefie odpowiedzialności SAR.
W najbliższych dniach będzie świętował nie tylko COM-DKM. W piątek przypada 88. rocznica utworzenia 13 Dywizjonu Trałowców. Jednostka dziedziczy tradycje Dywizjonu Minowców, który działał jeszcze przed II wojną światową. Uroczystości rozpoczną się rano. – O 8.30 ORP „Kormoran” wyjdzie na Zatokę Gdańską, a z jego pokładu zostanie złożony wieniec ku czci marynarzy, którzy nie wrócili z morza – wyjaśnia kmdr por. Piotr Sikora, dowódca 13 Dywizjonu. Po powrocie do portu, ok. godziny 11.00 okręt zostanie udostępniony zwiedzającym. – Zamierzamy otworzyć pokłady wszystkich jednostek, które wchodzą w skład dywizjonu – zapowiada kmdr por. Sikora. W sumie jest ich dziewięć – cztery niszczyciele min i pięć trałowców. Program uzupełni m.in. pokaz sprzętu, którego używa grupa nurków-minerów czy, przygotowany z myślą o dzieciach, chrzest morski. Goście, którzy tego dnia chcą odwiedzić miejsce stacjonowania dywizjonu, musieli wcześniej wysłać zgłoszenia. – Spodziewamy się nawet blisko 2,5 tys. osób. Dużą część z nich stanowią uczniowie szkół podstawowych i średnich, a także studenci. Przyjadą nie tylko z Trójmiasta. W przeszłości mieliśmy gości na przykład z Wrocławia czy okolic Łodzi – wspomina kmdr por. Sikora.
Dywizjon Trałowców stacjonuje w Gdyni, ale podlega 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Głównym zadaniem marynarzy jest poszukiwanie i likwidacja min pozostawionych przez nieprzyjaciela, a także ustawianie własnych zagród minowych. Okręty dywizjonu wielokrotnie pełniły służbę w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO, który dba o bezpieczeństwo szlaków żeglugowych w północnej Europie, m.in. poprzez niszczenie starej amunicji z czasów II wojny światowej.
Zarówno święto COM-DKM, jak i 13 Dywizjonu Trałowców będą w tym roku stanowiły element setnej rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej RP.
autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski, Muzeum MW
komentarze