O jak najszybszym udostępnieniu Polsce rakiet Patriot oraz systemu artylerii rakietowej Homar, powołaniu specjalnej grupy roboczej, która będzie synchronizować działania armii Polski i USA, obecności armii USA w Polsce i sytuacji w Afganistanie, rozmawiali w Waszyngtonie szef MON Antoni Macierewicz z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem.
– Główny cel mojej wizyty jest taki sam, jak główny cel polskiej polityki: bezpieczeństwo – mówił minister obrony Antoni Macierewicz w Waszyngtonie. Szef polskiego MON spotkał się tam z sekretarzem obrony USA gen. Jamesem Mattisem. – Naszym celem jest konsolidacja strategicznego sojuszu polsko-amerykańskiego – dodał polski minister.
Z kolei Mattis zaznaczył, że władze USA zawsze podkreślają, że Polska wywiązuje się ze zobowiązań dotyczących wydatków na obronność. – Trwa walka w obronie wolności i razem o to walczymy – dodał generał.
Polskie uzbrojenie
Jak poinformował minister Macierewicz na konferencji prasowej po spotkaniu, rozmowy z amerykańskim sekretarzem obrony dotyczyły między innymi konieczności wzmocnienia sił Stanów Zjednoczonych w Europie, ewentualnego zwiększenia zaangażowania Polski w miejscach szczególnie istotnych dla USA oraz kwestii usprawnienia funkcjonowania NATO.
Ministrowie mówili też o jak najszybszym udostępnieniu Polsce dwóch rodzajów broni: rakiet Patriot oraz systemu artylerii rakietowej Homar. – Potwierdziliśmy obaj nasz punkt widzenia, że będziemy dążyli do tego, by decyzje w tej sprawie zostały podpisane z obu stron jeszcze w tym roku – zadeklarował minister.
W lipcu tego roku rządy Polski i Stanów Zjednoczonych podpisały memorandum, w którym USA wyrażają zgodę na zakup przez Polskę baterii rakiet Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji. Broń ta ma być podstawą budowanego w naszym kraju systemu obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu pod kryptonimem „Wisła”. Pierwsze dwie baterie mają trafić do Polski do 2022 roku.
Także w lipcu konsorcjum, którego liderem jest Polska Grupa Zbrojeniowa, zarekomendowało amerykański koncern obronny Lockheed Martin do dalszych rozmów w realizacji programu dywizjonowego modułu ogniowego wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Homar klasy ziemia–ziemia. PGZ zaoferuje polskiej armii amerykański system HIMARS.
Wschodnia flanka
Minister Macierewicz powiedział, że rozmowa dotyczyła również obecności wojsk USA w Polsce. – Rozmawialiśmy o koordynacji w sprawie przemieszczania się wojsk sojuszniczych – tłumaczył szef MON. W zachodniej Polsce od stycznia tego roku rozlokowane są amerykańskie pododdziały Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (Armored Brigade Combat Team, ABCT). Operacja „Atlantic Resolve”, w ramach której wojska USA są rozmieszczane na wschodniej flance NATO, jest elementem programu zwiększenia amerykańskiej obecności w Europie (European Reassurance Initiative).
Dodatkowo na wschodzie Polski w ramach wysuniętej obecności wojskowej NATO na wschodniej flance Sojuszu została ulokowana Batalionowa Grupa Bojowa NATO, której trzon również stanowią Amerykanie. W sumie w naszym kraju przebywa ponad 5 tys. żołnierzy amerykańskich. – W imieniu narodu polskiego chciałabym podziękować wszystkim amerykańskim żołnierzom służącym w Polsce – stwierdził Macierewicz.
Szefowie resortów obrony poruszyli też temat sytuacji w Afganistanie i, jak zaznaczył szef polskiego MON, te rozmowy będą kontynuowane. W Afganistanie od 2015 roku trwa natowska operacja szkoleniowa „Resolute Support”. Bierze w niej udział około 13,5 tys. żołnierzy koalicji. Polski kontyngent liczy ok. 250 żołnierzy, a ich zadaniem jest szkolenie i doradzanie afgańskim siłom bezpieczeństwa. Podczas czerwcowego spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli uzgodniono przedłużenie misji do 2020 roku.
Szef polskiego MON poinformował również, że została podjęta decyzja o utworzeniu specjalnej grupy roboczej, która będzie synchronizować działania wojsk Polski i USA oraz plany operacyjne obu krajów. Minister zapewnił, że rozmowy z Amerykanami będą kontynuowane i przekazał, że w imieniu rządu zaprosił gen. Mattisa do złożenia wizyty w Polsce.
Zagrożenia dla NATO
Wcześniej minister Macierewicz wziął udział w dorocznym forum zorganizowanym przez amerykański think thank – Ośrodek Europejskich Analiz Politycznych (Center for European Policy Analysis, CEPA). Przemawiając podczas debaty poświęconej zmianom stojącym przed Sojuszem minister mówił o współczesnych zagrożeniach bezpieczeństwa: działaniach Rosji na Ukrainie, tzw. Państwie Islamskim w Syrii, ćwiczeniach rosyjskich „Zapad’17” czy polityce nuklearnej Korei Północnej.
Jak podkreślił szef MON, wobec tych zagrożeń członkowie NATO muszą być gotowi, aby wypełniać zobowiązania wynikające z Artykułu 5 Traktatu Waszyngtońskiego dotyczące kolektywnej obrony. Macierewicz podkreślił też, że konieczne jest zwiększenie przez kraje członkowskie wydatków obronnych do co najmniej 2 proc. PKB oraz reforma struktur dowodzenia NATO, tak aby centrum dowodzenia znajdowało się bliżej regionu potencjalnego konfliktu. – NATO jest najważniejszym filarem naszego bezpieczeństwa, dlatego musimy wzmacniać naszą współpracę dążąc do utrzymania jedności wszystkich państw członkowskich – zaznaczył polski minister.
autor zdjęć: por. Robert Suchy / CO MON
komentarze