Kształtowanie polityki bezpieczeństwa państwa w aktualnej sytuacji międzynarodowej było głównym tematem konferencji Economic Security Forum ECONSEC 2016. Kwestie szeroko pojętego bezpieczeństwa stały się niezwykle aktualne, szczególnie po zamachach terrorystycznych w Paryżu i Brukseli. Do większych niż dotychczas działań w zakresie bezpieczeństwa determinuje nas również sytuacja w naszym regionie. Agresywna polityka Federacji Rosyjskiej dotycząca Krymu i wschodnich terenów Ukrainy pokazuje, że prawo międzynarodowe nie funkcjonuje, a jedynym obowiązującym w tamtych rejonach świata jest prawo silniejszego.
Ale nie tylko sytuacja w naszym regionie zmusza nas do większych niż obecnie działań na rzecz bezpieczeństwa. Niedawno agencja Frontex opublikowała bardzo ciekawy raport mówiący o tym, że tylko w ubiegłym roku granice Unii Europejskiej przekroczono nielegalnie ponad 1 mln 800 tysięcy razy. Mamy świadomość tego, że wśród osób, które tego dokonują, znajdują się ci, którzy później zasilają bojówki terrorystyczne działające w Europie. Przypomnę, że przynajmniej dwóch zamachowców z Paryża było zarejestrowanych na wyspach greckich jako uchodźcy. To pokazuje, że potrzebna jest redefinicja pojęcia bezpieczeństwa zarówno w sferze geopolitycznej związanej z poszczególnymi regionami świata, jak i w kwestiach publicznych. Przy czym nie możemy zapomnieć, że jednym z fundamentów UE są otwarte granice i swobodny przepływ ludzi i kapitału.
Podczas Economic Security Forum ECONSEC 2016 rozważaliśmy tematy dotyczące bezpieczeństwa zarówno w kategoriach międzynarodowych, jak i związanych z bezpośrednim funkcjonowaniem służb specjalnych w Polsce. Oceniliśmy bezpieczeństwo dokumentów w obrocie gospodarczym i w kategoriach administracyjnych. Podczas konferencji poruszono także temat bezpieczeństwa teleinformacyjnego i wiążących się z nim praw publicznych, z których wszyscy chcemy korzystać. Chodzi tu o wyważenie uprawnień służb, które mają za zadanie chronienie porządku publicznego, a kwestii naszej prywatności.
Cieszy mnie, że konferencja nie była tylko debatą między ekspertami i politykami, ale ich wnioski znajdą kontynuację w konkretnych projektach. Mam tu na myśli szczególnie dwa projekty ustaw. Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych, poinformował, że rząd premier Beaty Szydło rozpoczął prace nad ustawą antyterrorystyczną. Podjęty też został temat, który zainicjowałem kilka lat temu, a mianowicie uregulowanie prawne spraw dotyczących dokumentów publicznych. Kilka lat temu opracowałem projekt, który opisywał, w jaki sposób dokumenty są wytwarzane, zabezpieczane, przechowywane, wycofywane, katalogowane i niszczone. To potrzebna regulacja i cieszę się, że rząd wraca do tego typu koncepcji. Jeśli zostanie przyjęta, to będzie sprzyjała bezpieczeństwu publicznemu, m.in. bezpieczeństwu naszych pieniędzy w bankach.
komentarze