Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju 160 mln złotych na projekty obronne. Możemy znacząco zwiększyć te środki, jeśli uznamy, że pozyskanie danej technologii będzie skuteczne – zapowiedział wiceminister Czesław Mroczek podczas obrad sejmowej Komisji Obrony Narodowej.
Wiceszef resortu obrony narodowej przedstawiał w Sejmie efekty przyjętej w lutym 2011 roku „Strategii działań resortu obrony narodowej w obszarze badań i technologii obronnych”.
Jak podkreślał minister Mroczek, MON jest jedynym resortem, który na prace naukowe i badawczo-rozwojowe, w tym opracowywanie nowych technologii produkcji uzbrojenia i sprzętu wojskowego, przeznacza tak dużo pieniędzy. – Gdy weźmiemy pod uwagę to, że NCBiR dokłada drugie tyle, to w tym roku na badania obronne przeznaczone zostanie ponad trzysta czterdzieści milionów złotych – wyjaśniał minister.
Szczegóły realizacji resortowej „Strategii” referował członkom komisji Stanisław Walicki, dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego. Podkreślał, że zgodnie z jej zapisami MON skupia się na sześciu priorytetowych obszarach badań naukowych.
– Są to technologie informacyjne i sieciowe, sensory i obserwacja, broń precyzyjna i uzbrojenie, platformy bezzałogowe, ochrona i przetrwanie na polu walki oraz nowoczesne materiały, w tym wysokoenergetyczne – wyliczał Stanisław Walicki. Dodał, że pierwsze efekty prac pojawią się już w przyszłym roku w postaci konkretnych technologii i produktów, realizowanych w ramach „Strategii” programów badawczych.
Uczestniczący w obradach komisji parlamentarzyści apelowali, aby w kolejnych latach realizacji rządowej „Strategii” znacznie większy niż obecnie procent resortowego budżetu był przeznaczany na nowe technologie.
– Jeśli chcemy przeznaczyć na modernizację naszej armii przez najbliższe dziesięć lat prawie sto czterdzieści miliardów złotych, to musimy kierować na badania i rozwój znacznie więcej pieniędzy niż teraz. To powinno być około trzydziestu procent tego, co jest przeznaczane rocznie na modernizację – apelował Ludwik Dorn, poseł Solidarnej Polski.
Minister Czesław Mroczek zapewnił parlamentarzystów, że resort obrony planuje w kolejnych latach przekazywać więcej pieniędzy na badania i rozwój. – Na dodatkowe fundusze mogą liczyć jednak tylko te projekty, które gwarantują sukces w postaci nowych technologii bądź produktów obronnych albo zawierają niewielkie ryzyko niepowodzenia – podkreślił minister.
Cele „Strategii działań resortu obrony narodowej w obszarze badań i technologii obronnych”:
1. Zharmonizowanie realizowanych badań naukowych w obszarze techniki i technologii obronnych z potrzebami użytkownika końcowego. 2. Ukierunkowanie wysiłków środowiska naukowego realizującego projekty w obszarze bezpieczeństwa i obronności finansowane z budżetu Ministra Obrony Narodowej oraz ministra właściwego ds. nauki na priorytetowe potrzeby definiowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. 3. Zwiększenie skali udziału resortu obrony narodowej w międzynarodowych programach i projektach naukowo-badawczych. |
autor zdjęć: Krzysztof Wilewski
komentarze