Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony, współpraca pomiędzy polskimi i hiszpańskimi siłami powietrznymi oraz marynarkami wojennymi, a także plany konsolidacji europejskiego przemysłu obronnego – były głównymi tematami rozmów podczas jednodniowej wizyty ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka w Hiszpanii.
Rozpoczynając kilkugodzinną wizytę w Madrycie, szef resortu obrony podkreślał, że Polska i Hiszpania, choć leżą na krańcach Unii Europejskiej, mają bardzo podobną wizję tego, jak powinna funkcjonować nie tylko UE, ale przede wszystkim Sojusz Północnoatlantycki.
– Zbieżność między naszymi krajami w sprawach obrony jest bardzo duża. Widać to było nie tylko na zeszłorocznym spotkaniu grupy Weimar Plus w Paryżu, w którym uczestniczyły Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy i Polska, ale również podczas styczniowej wizyty ministra obrony Hiszpanii w Polsce – stwierdził minister Siemoniak.
Najważniejszym punktem roboczej wizyty było podpisanie przez szefa MON oraz Pedro Morenésa Eulate, ministra obrony Hiszpanii, oświadczenia o zacieśnianiu współpracy militarnej pomiędzy Polską a Królestwem Hiszpanii.
Jak podkreślał minister Siemoniak, oba kraje mają podobną wizję nie tylko tego, jak powinna wyglądać przyszłość NATO, ale również w jakim kierunku powinna być rozwijana Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony.
Wśród omawianych przez szefów resortów obrony tematów znalazły się również kwestie współpracy pomiędzy polskimi i hiszpańskimi siłami powietrznymi oraz marynarkami wojennymi, funkcjonowanie inicjatywy Weimar Plus, w której uczestniczą Niemcy, Francja, Włochy, Polska oraz Hiszpania, a także współpraca pomiędzy przemysłami zbrojeniowymi obu krajów.
– Polskę i Hiszpanię łączy chęć zachowania interesów krajów średniej wielkości, tak aby te największe kraje, z najpotężniejszym przemysłem obronnym nie zmiotły tej średniej konkurencji – podkreślił Tomasz Siemoniak.
Towarzyszący ministrowi obrony narodowej dowódca Sił Powietrznych gen. broni pilot Lech Majewski spotkał się ze swoim odpowiednikiem gen. Francisco Javierem García Arnaizem. Generałowie rozmawiali m.in. o kontynuacji realizowanych wspólnie programów szkoleniowych oraz o czekających lotników międzynarodowych ćwiczeniach.
Fragment podpisanego dziś oświadczenia
Obydwa kraje reprezentują te same stanowiska w odniesieniu do bezpieczeństwa europejskiego i obronności oraz wspierają koncepcję skutecznej Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (WPBiO) jako ważnego czynnika przyczyniającego się do globalnego pokoju i bezpieczeństwa. To samo stanowisko obowiązuje również w ramach inicjatywy Weimar+. Z tego względu, a także z powodu licznych podobieństw między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Hiszpanii, zamierzamy rozwijać dialog na różnych szczeblach w celu wypracowania stanowisk i działań, które przyczynią się do zwiększenia naszego wpływu na WPBiO i dziedziny NATO, jak również do wzmocnienia współpracy wojskowej i przemysłów obronnych oraz we wszystkich obszarach, w których nasze interesy są zbieżne. |
autor zdjęć: Krzysztof Wilewski
komentarze