Możliwość awansu bez zmiany stanowiska, wprowadzenie dodatku motywacyjnego dla podoficerów i zniesienie kadencyjności dla oficerów – to tylko niektóre zapisy w znowelizowanej ustawie pragmatycznej. Poparło ją 307 posłów, nikt nie był przeciw.
Wśród najważniejszych zmian znalazło się m.in. zniesienie kadencyjności dla podoficerów, a dla oficerów, z wyjątkiem najwyższych dowódców, wprowadzenie możliwości wielokrotnego powtarzania kadencji na tym samym stanowisku. Ustawa odchodzi od obecnej zasady zwalniania żołnierza ze służby w przypadku, gdy dwukrotnie nie zaliczy egzaminu ze sprawności fizycznej lub nie złoży w terminie oświadczenia majątkowego.
Nowe regulacje wprowadzają także częstsze niż obecnie, bo coroczne, opiniowanie żołnierzy. Zmiany poprawią także sytuację matek – kobiety w mundurach będące w ciąży nie będą musiały co trzy miesiące stawiać się na komisję lekarską.
W trakcie prac w Komisji Obrony Narodowej projekt został uzupełniony o przepis umożliwiający ministrowi obrony narodowej awansowanie na wyższe stopnie za życia tych żołnierzy, którzy z narażeniem życia i zdrowia dokonali czynów bohaterskich. Obecnie taki awans jest możliwy jedynie pośmiertnie.
– Na pewno na nowelizacji ustawy najwięcej zyskają oficerowie młodsi, podoficerowie i szeregowi zawodowi – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów WP.
Ustawa o służbie wojskowej, nazywana pragmatyczną, to jeden z najważniejszych dokumentów dla żołnierzy. Reguluje warunki ich pracy, ale także określa uprawnienia i obowiązki. Ministerstwo Obrony Narodowej uznało, że zmiany, jakie zaszły w polskim wojsku w ostatnich latach, wymagają aktualizacji zapisów ustawy. Resort wraz z przedstawicielami środowisk wojskowych opracował propozycję nowelizacji ustawy i skierował ją do Sejmu. Przyjęcie dziś ustawy przez posłów oznacza, że teraz dokumentem będzie mógł zająć się Senat.
autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski
komentarze