Pamiątkowy proporzec wręczyli byłemu prezydentowi Lechowi Wałęsie członkowie hiszpańskiego Stowarzyszenia „Poland First to Fight”. Hiszpanie od kilku lat promują polską historię i wiedzę o wojsku z pierwszej połowy XX wieku. Od Wałęsy usłyszeli: Robicie wspaniałe rzeczy.
Hiszpanie do Gdańska przyjechali w ubiegły piątek. W sobotę wzięli udział w rekonstrukcji walk o Westerplatte, w rocznicę zaś wybuchu II wojny światowej złożyli wieniec pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Wizyta stała się też okazją do spotkania z byłym prezydentem Lechem Wałęsą. Hiszpanie przyszli na nie w mundurach polskich żołnierzy z czasów II wojny światowej.
– Chcemy wręczyć Lechowi Wałęsie proporzec naszego stowarzyszenia – tłumaczy Alberto Trujillo, przewodniczący „Poland First to Fight”. – Są na nim polskie symbole, hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna”, a także spis odtwarzanych bitew, w których braliśmy udział – wyjaśnia.
Z byłym prezydentem Hiszpanie spotkali się w gdańskiej dzielnicy Oliwa. – Nie brałem udziału w wojnie. Kiedy się kończyła, miałem dwa lata. Ale w Polsce nadal pamiętamy o tamtych tragicznych wydarzeniach – podkreślał Wałęsa. – Robicie wspaniałe rzeczy, bardzo wam za nie dziękuję – dodał.
Nie zabrakło wspólnej fotografii z byłym prezydentem. – To dla nas zaszczyt – mówił Trujillo.
Pierwsze dni pobytu w Polsce były dla Hiszpanów niezwykle intensywne. – W nocy z soboty na niedzielę właściwie nie spaliśmy. Rekonstrukcja na Westerplatte skończyła się w nocy, potem chcieliśmy się przez kilka godzin przespać w Gdyni, ale ten czas upłynął na rozmowie. A jeszcze przed świtem znów trzeba było wyjeżdżać na Westerplatte, na rocznicowe obchody – opowiadał Trujillo. – Jednak zmęczenia nie czujemy. To adrenalina – uśmiecha się.
Stowarzyszenie „Poland First to Fight” powstało w 2008 roku. Zrzesza kilkudziesięciu pasjonatów polskiej historii pierwszej połowy XX wieku. Kolekcjonują oni mundury, broń, biorą udział w rekonstrukcjach II wojny światowej. Wcielają się w rolę polskich żołnierzy i odtwarzają epizody z wojny obronnej 1939 r., powstania warszawskiego czy lądowania w Normandii. Do tej pory można ich było obejrzeć podczas imprez w Madrycie, Murcji czy La Corunii. Występom grupy zwykle towarzyszą krótkie prelekcje na temat wojennej historii Polski.
autor zdjęć: Łukasz Zalesiński
komentarze