270 tysięcy osób będzie musiało stawić się w przyszłym roku przed wojskową komisją lekarską. Kwalifikacja rozpocznie się trzeciego lutego i potrwa do końca kwietnia. Dzięki niej wojsko będzie wiedzieć, kto może pełnić służbę, gdyby armia zawodowa potrzebowała wsparcia.
Kto będzie musiał stanąć przed komisją? Przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 1995 roku, ale także ci, którzy mają od 20 do 24 lat, a nie przydzielono im jeszcze kategorii zdolności do służby wojskowej. Wezwanie dostaną też przyszłoroczne absolwentki szkół medycznych, weterynaryjnych i psychologicznych.
Ponownie przed powiatową komisją staną osoby, które w latach 2012–2013 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby i otrzymały kategorię B. – Wezwanie ich jeszcze raz pozwoli wydać ostateczne orzeczenie o ich zdolności do służby – wyjaśnia Paweł Majcher, pełniący obowiązki rzecznika prasowego MSW.
Na czym polega kwalifikacja? – To głównie wywiad lekarski, który ma ocenić stan zdrowia wezwanej osoby. Lekarze sprawdzą m.in. czy nie ma ona wad postawy, zbadają słuch, wzrok – wyjaśnia płk Adam Bednarz, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień Warszawa-Śródmieście.
Potem każdy otrzyma kategorię zdolności do służby. Najwyższa „A” oznacza, że kandydat nadaje się do służby w armii, kategoria „E” całkowicie go wyklucza. Komisja wręczy także książeczki wojskowe. Osoby uznane za zdolne do czynnej służby wojskowej zostaną przeniesione do rezerwy.
Każdy, kto w wyznaczonym terminie nie będzie mógł stawić się przed komisją, powinien o tym zawiadomić np. wójta lub burmistrza, podając przyczynę nieobecności. – Musi to zrobić najpóźniej w dniu, w którym odbywa się kwalifikacja – podkreśla Majcher.
Inaczej wezwanemu może grozić grzywna, a nawet kara ograniczenia wolności. Projekt rozporządzenia resortu spraw wewnętrznych w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej trafił do konsultacji międzyresortowych.
* * * * *
Do przejścia kwalifikacji wojskowej zobowiązuje Ustawa o powszechnym obowiązku obrony. Po zniesieniu poboru, od 2009 roku, armia przeprowadza kwalifikacje. Każda osoba, która powinna stawić się przed komisję, otrzyma imienne wezwanie z informacją o terminie i miejscu przeprowadzenia kwalifikacji oraz dokumentach, które powinna ze sobą zabrać (m.in. dokument tożsamości i ewentualna dokumentacja medyczna).
Kwalifikację przeprowadzają wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych, starostów, wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. O zdolności do czynnej służby wojskowej orzekać będą wojewódzkie i powiatowe komisje lekarskie.
autor zdjęć: arch. PZ
komentarze