Dęblińska uczelnia przygotowała 129 dodatkowych miejsc dla kandydatów na studia cywilne. Walczyć można o indeks m.in. na lotnictwie i kosmonautyce oraz logistyce. Czas na składanie dokumentów upływa na początku września.
Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych pierwszą rekrutację przeprowadziła już w lipcu. Wówczas na chętnych na studia w Dęblinie czekało 570 miejsc. – Zainteresowanie studiami u nas było jednak tak duże, że postanowiliśmy zwiększyć limity przyjęć – mówi płk rez. dr inż. Michał Burek, prorektor ds. kształcenia i studenckich.
Maturzyści i absolwenci innych szkół wyższych mogą się ubiegać o indeksy na studiach inżynierskich i licencjackich oraz magisterskich. W pierwszym przypadku na studia stacjonarne dokumenty można składać do 6 września. Do wyboru są cztery kierunki: lotnictwo i kosmonautyka (20 miejsc), nawigacja (12 miejsc), bezpieczeństwo narodowe (14 miejsc) oraz logistyka (15 miejsc).
Z kolei na studiach magisterskich uczelnia przygotowała w sumie 68 miejsc – 37 na lotnictwie i kosmonautyce oraz 31 na bezpieczeństwie narodowym. Chętni mają czas do 13 września, by złożyć dokumenty.
Największe szanse mają osoby z dobrymi ocenami z matematyki, fizyki i języka angielskiego. A w przypadku kandydatów na kierunek lotniczy dodatkowo premiowane będzie udokumentowane doświadczenie lotnicze.
129 dodatkowych miejsc, które dla chętnych przygotowała „Szkoła Orląt”, oznacza, że w październiku naukę będzie mogło rozpocząć niemal 700 osób. – Studia są trudne i wymagające. Nie każdy jest w stanie sobie poradzić, zostają najlepsi – zaznacza prorektor.
Ci, którzy ukończą uczelnię, mają szansę na stabilne miejsca pracy. – Kształcimy w wąskich specjalnościach, związanych z szeroko rozumianym lotnictwem i przemysłem lotniczym. Ze względu na rozwój branży, w tym transportu lotniczego, zapotrzebowanie na takich specjalistów jest duże. Niektórzy z naszych studentów już otrzymują propozycje pracy – mówi prorektor płk Michał Burek.
Ci, którzy ukończą cieszący się największą popularnością kierunek lotniczy, mogą zostać pilotami lub inżynierami awionikami. Absolwenci nawigacji zatrudnienia mogą szukać w jednostkach nadzoru lotniczego, firmach, które projektują lub wdrażają systemy nawigacyjne, oraz jako kontrolerzy ruchu lotniczego. W znalezieniu pracy może pomóc także doświadczenie, jakie studenci tego kierunku zyskują podczas praktyk, np. na lotniskach.
Specjalista bezpieczeństwa powietrznego może dostać posadę w instytucjach związanych z obronnością, portach lotniczych bądź w resorcie obrony i MSW. Logistycy natomiast mogą szukać pracy w przemyśle obronnym, np. w zakładach produkcyjnych, jednostkach remontowych i bazach lotniczych.
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia muszą zarejestrować się na stronie uczelni.
Potem bezpośrednio w dziekanacie lub listownie muszą złożyć następujące dokumenty: kopię świadectwa dojrzałości (oryginał lub odpis albo kserokopię z poświadczeniem zgodności z oryginałem), kopię dowodu osobistego lub paszportu (cudzoziemcy), a w przypadku osób posiadających Kartę Polaka – kopię paszportu oraz Karty Polaka, podpisany kwestionariusz osobowy (dostępny na stronie uczelni) oraz cztery aktualne fotografie. Osoby ubiegające się o przyjęcie na studia drugiego stopnia dodatkowo muszą złożyć kopię dyplomu ukończenia studiów wyższych z poświadczeniem zgodności z oryginałem (albo oryginał lub odpis). Ponadto należy dołączyć dowód wniesienia opłaty rekrutacyjnej w wysokości 85 zł.
autor zdjęć: Damian Figaj
komentarze