Po raz pierwszy w historii NATO Polak stanie na czele zespołu reformującego edukację wojskową. Generał dywizji Bogusław Pacek, rektor-komendant Akademii Obrony Narodowej będzie dostosowywał ukraińskie szkolnictwo wojskowe do standardów Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Ukraiński resort obrony poprosił NATO o pomoc przy reformowaniu systemu nauczania wojskowego. Ukraińcy chcą, by był on dostosowany do standardów obowiązujących w Sojuszu Północnoatlantyckim. I jest to dla nich tym bardziej ważne, że robią to przed redukcją i profesjonalizacją armii. Zależało im przede wszystkim na opracowaniu i zrealizowaniu przez ekspertów NATO programu, który będzie kładł nacisk m.in. na kształtowanie dowódców, przygotowanie ich do misji zagranicznych, naukę języka angielskiego.
– NATO zwróciło się do mnie z propozycją napisania i kierowania takim programem. To ogromne wyróżnienie nie tylko dla mnie, także dla Akademii Obrony Narodowej, która ma być liderem projektu – mówi gen. Bogusław Pacek, rektor-komendant AON, który stanie na czele grupy ekspertów reformującej ukraińskie szkolnictwo wojskowe.
Opracowany przez polskiego generała Program ds. Wspierania Edukacji Obronnej Ukrainy (Defence Education Enhancement Programme Ukraine – DEEP) ma być oficjalnie przyjęty 18 czerwca w siedzibie Dowództwa Strategicznego NATO ds. Transformacji w Norfolk. Program będzie realizowany w czterech miastach i sześciu uczelniach na Ukrainie. Do współpracy wybrano: Uniwersytet Obrony Narodowej oraz Instytut Wojskowy w Kijowie, Uniwersytet Sił Powietrznych oraz Akademię Prawa w Charkowie, Akademię Marynarki Wojennej w Sewastopolu i Akademię Wojsk Lądowych we Lwowie. Projekt ma być realizowany przez co najmniej trzy lata.
NATO po raz pierwszy zadanie o takim charakterze powierza wojskowemu spoza Stanów Zjednoczonych. Gen. Pacek sam dobierze ekspertów do współpracy przy tym projekcie. Wiadomo już, że będą to głównie naukowcy z Polski, Słowacji, Czech i Węgier. – Zaprosiłem przede wszystkim specjalistów z Akademii Obrony Narodowej, Akademii Marynarki Wojennej, Wyższej Szkoły Lotniczej w Dęblinie – wymienia gen. Pacek. W pomoc na rzecz Ukrainy włączą się też wojskowe ośrodki akademickie ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Francji.
Program finansowany jest przez Sojusz Północnoatlantycki. Pierwsze zajęcia ruszą we wrześniu.
NATO zrealizowało dotychczas 10 programów edukacyjnych. Objęto nimi takie kraje jak Afganistan, Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Kazachstan, Mauretania, Mołdawia, Mongolia, Irak i Uzbekistan.
autor zdjęć: Bogusław Politowski
komentarze