Zwróciliśmy się do niezależnych prawników konstytucjonalistów z trzech ośrodków akademickich, by wypowiedzieli się na temat projektu reformy dowodzenia armią. Ekspertyzy, które otrzymaliśmy, były jednoznaczne – projekt jest zgodny z konstytucją – zauważa gen. dyw. dr Mirosław Różański, dyrektor Departamentu Strategii i Planowania Obronnego w Ministerstwie Obrony Narodowej, współautor projektu reformy dowodzenia.
Prace nad ustawą wprowadzającą reformę dowodzenia i kierowania armią rozpoczęły się na początku 2012 roku. Dokładnie przeanalizowaliśmy wszystkie ustawy dotyczące urzędu ministra obrony narodowej i kierowania armią. Podczas konsultacji międzyresortowych na temat założeń do ustawy pojawiło się pytanie, czy proponowane przez nas zmiany są zgodne z konstytucją.
Zwróciliśmy się więc do niezależnych prawników konstytucjonalistów z trzech ośrodków akademickich – Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspertyzy, które otrzymaliśmy, były jednoznaczne – zarówno założenia, jak i sam projekt ustawy są zgodne z konstytucją. Podobne stanowisko zajęło Rządowe Centrum Legislacyjne. Pozytywną opinię o projekcie ustawy wydało także Biuro Analiz Sejmowych.
Rozumiem, że toczy się dyskusja i trzeba rozwiać wszystkie wątpliwości. W tym pytanie o zgodność projektowanych zmian z ustawą zasadniczą. Jednak opinie prawne, które przedstawialiśmy, powinny przekonać, że projekt jest zgodny konstytucją.
komentarze