Marynarka wojenna USA będzie wykorzystywała do patrolowania mórz i oceanów potężne bezzałogowe statki powietrzne MQ-4C Triton. Mają rozpiętość skrzydeł większą niż samolot pasażerski Boeing 737. US Navy chce kupić 68 tych maszyn. Zainteresowana dronami jest też Australia.
Film: Northrop Grumman
MQ-4C Triton wykonał już swój pierwszy lot patrolowo-rozpoznawczy. Maszyna wystartowała 22 maja z Palmdale w Kalifornii i podczas 80 minut przebywania w powietrzu wzniosła się na wysokość 6 kilometrów.
Jest to dron klasy HALE, czyli dużego pułapu i dalekiego zasięgu. MQ-4C może wykonywać loty operacyjne trwające maksymalnie 30 godzin na wysokości ponad 17 km. Trytona zbudował Northrop Grumman na bazie bardziej znanego bezzałogowca RQ-4B Global Hawk. Maszyna o masie 14,6 t i długości 14,5 m ma skrzydła o rozpiętości 39,9 m, większej niż pasażerski Boeing 737. Jego maksymalna prędkość wynosi 613 km/h. Dron może zabrać 2,5 t ładunku. Bez tankowania MQ-4C przeleci ponad 15 tys. km. Podstawowym jego sensorem jest system radiolokacyjny AN/ZPY-3 MFAS, który podczas jednego lotu operacyjnego będzie mógł dozorować obszar o powierzchni blisko 7 mln kilometrów kwadratowych. Może dostarczać informacje o sytuacji na wodach otwartych i przybrzeżnych w pasie o długości 3700 km. Na pokładzie będą również między innymi urządzenia elektrooptyczne, automatyczny system identyfikacji. Drona obsługują cztery osoby – dowódca, operator aparatu latającego i dwie do obsługi systemów pokładowych.
US Navy planuje mieć flotę 68 Trytonów, które powinny osiągnąć wstępną gotowość operacyjną w 2015 r. Zaplanowano, że drony będą stacjonowały w pięciu bazach na świecie. Wraz ze 117 odrzutowymi samolotami patrolowymi P-8A Poseidon zastąpią użytkowane od pół wieku maszyny P-3 Orion.
MQ-4C zainteresowana jest też Australia. Kraj ten chce zastąpić do 2017–2018 r. obecnie użytkowane maszyny AP-3C ośmioma Posejdonami. Siedem Trytonów byłoby dodatkowym wzmocnieniem zdolności patrolowo-rozpoznawczych lotnictwa państwa, które okalają wody Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego.
Źródła: US Navy, navair.com, Northrop Grumman, aviationweek.com, armedforces-int.com, RAAF, abc.net.au
autor zdjęć: US Navy
komentarze