Oficerowie wybrani, by reprezentować interesy żołnierzy zaangażują się w prace nad ustawą o reformie dowodzenia. – Będziemy proponować swoje rozwiązania tak, aby żołnierzy niezadowolonych ze zmian było jak najmniej – zapewnia płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów.
Minister Tomasz Siemoniak spotkał się dzisiaj z mężami zaufania wszystkich korpusów Sił Zbrojnych. Szef MON zaproponował, by przedstawiciele Konwentu Dziekanów włączyli się w prace zespołu, który przygotowuje przepisy wykonawcze do założeń reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP.
Na razie nie wiadomo, ilu mężów zaufania wejdzie w skład zespołu. – Pierwsze wspólne spotkanie ma się odbyć 4 lutego, wówczas to ustalimy – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów. Pewne jest, że to on będzie uczestniczył w pracach, poprosił go o to minister Siemoniak.
Mężowie zaufania będą razem z ekspertami zespołu opracowywać model dowodzenia, nową strukturę i harmonogram zmian. – Będziemy proponować swoje rozwiązania tak, aby z powodu zmian było jak najmniej niezadowolonych żołnierzy – zapewnia płk Babuśka.
Pułkownik Babuśka zapowiada, że żołnierze będą na bieżąco informowani o czekających ich zmianach związanych z reformą. – Dla niektórych z nich to nie będzie łatwy czas, być może stracą swoje stanowiska służbowe. Chcemy zadbać, by byli na to przygotowani – mówi przewodniczący Konwentu Dziekanów.
* * * * *
Zgodnie z nowelizacją Ustawy o Urzędzie Ministra Obrony Narodowej oraz kilkunastu innych ustaw, dowodzenie Siłami Zbrojnymi zostanie przekazane dwóm, nowoutworzonym instytucjom. Powołani będą Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych. Pierwszy pokieruje armią w czasach pokoju, natomiast drugi będzie dowodził wojskiem w czasie wojny czy sytuacji kryzysowej. Dowódca operacyjny będzie też odpowiadał za dowodzenie żołnierzami na zagranicznych misjach.
Czytaj także w sprawie reformy dowodzenia – komentarz Tomasza Siemoniaka, ministra obrony narodowej.
Reforma dowodzenia ponad podziałami
Dyskusja w senackiej Komisji Obrony Narodowej o planach związanych z konsolidacją systemu dowodzenia i kierowania Siłami Zbrojnymi była pierwszą okazją do szerszej rozmowy z parlamentarzystami na temat założeń reformy. |
Szczegóły reformy kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP.
„Tak” dla reformy dowodzenia armią | Reforma dowodzenia | |
Jak najlepiej dowodzić nowoczesną armią | Prezydent i BBN o zmianach w armii |
autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DPI MON
komentarze