Wnioski płynące ze Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego były tematem spotkania szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego z dyplomatami. Przedstawiciele krajów Unii Europejskiej, NATO oraz państw sąsiadujących z Polską dyskutowali o przeprowadzaniu przeglądu i wdrażaniu w życie jego zapisów.
Minister Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
– Przedstawiliśmy sojusznikom i sąsiadom naszą wizję bezpieczeństwa. Myślę, że to dobry moment, by przekonać partnerów z Unii Europejskiej o potrzebie nowelizacji strategii bezpieczeństwa Unii – powiedział po spotkaniu minister Stanisław Koziej. Jak zaznaczył szef BBN, wśród państw NATO Polska przeprowadziła jeden z pierwszych, jeżeli nie w ogóle pierwszy, tak kompleksowy przegląd strategiczny.
Uczestnicy spotkania zwracali uwagę na konieczność pogodzenia prac nad długofalową strategią bezpieczeństwa z bieżącymi zadaniami. Za jedno z najważniejszych uznali walkę z kryzysem gospodarczym. Zdaniem szefa BBN, myślenie o przyszłości nie może przeszkadzać w realizacji dzisiejszych zadań. – Równocześnie należy jednak myśleć w dalekosiężnej perspektywie strategicznej – mówi minister Koziej.
Ambasadorzy tych krajów, które przeprowadziły już u siebie podobne przeglądy, mówili o doświadczeniach z wdrażania rekomendacji zawartych w tych dokumentach. Minister Koziej zapowiedział, że przygotowana zostanie mapa drogowa realizacji wniosków z Przeglądu. O postępie prac na bieżąco będzie informowany prezydent i Rada Bezpieczeństwa Narodowego.
Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego to dokument opracowany przez grupę 200 ekspertów pod kierunkiem szefa BBN. Zawiera ocenę bezpieczeństwa, która poza zagrożeniami militarnymi, obejmuje także problemy społeczne, demograficzne, ekonomiczne, bezpieczeństwo energetyczne i cybernetyczne oraz sprawy zagraniczne. Będzie on podstawą do opracowania nowej strategii bezpieczeństwa państwa.
Prace nad dokumentem zakończyły się w maju 2012 roku. Później opracowany został raport z przeglądu. To niejawny dokument adresowany do najwyższych władz w kraju, zawierający propozycje zmian prawnych i organizacyjnych.
Spotkanie z ambasadorami ma szansę wejść na stałe do kalendarza szefa BBN. Jego zdaniem, to właściwa formuła, by z sojusznikami i sąsiadami rozmawiać o problemach bezpieczeństwa. – Zasugerowałem, by w przyszłości spotkać się, gdy będzie zatwierdzona nowa strategia bezpieczeństwa narodowego, by przybliżyć ją w podobnej formule – poinformował minister Koziej.
autor zdjęć: Biuro Bezpieczeństwa Narodowego
komentarze