Nowy przewodniczący Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej gen. Patrick de Rousiers spotkał się z gen. Mieczysławem Cieniuchem, szefem Sztabu Generalnego. Rozmowy dotyczyły udziału polskich żołnierzy w zagranicznych operacjach. – Jestem pod wrażeniem tempa modernizacji polskiej armii – powiedział francuski generał.
To była pierwsza wizyta gen. Patricka de Rousiersa w Warszawie. – Polska jest ważnym partnerem w rozmowach o rozwijaniu europejskiego systemu bezpieczeństwa, a polskie siły zbrojne jego istotnym elementem – powiedział podczas spotkania z gen. Cieniuchem. Dowódcy rozmawiali m.in. o transformacji polskiej armii. Gen. de Rousiers podkreślił, że jej modernizacja przebiega bardzo sprawnie, a najlepszym tego dowodem jest wypełnianie zadań w ramach operacji międzynarodowych.
Wczoraj przewodniczący Komitetu Wojskowego UE był na poligonie w Wędrzynie. Razem z Tomaszem Siemoniakiem, ministrem obrony narodowej, i gen. Mieczysławem Cieniuchem obserwował odbywające się tam międzynarodowe ćwiczenia „Common Challenge-12”. To ostatni sprawdzian Grupy Bojowej Unii Europejskiej przed rozpoczynającym się od nowego roku dyżurem.
* * * * *
Komitet Wojskowy Unii Europejskiej (European Military Committee) jest najwyższym wojskowym organem konsultacyjnym i doradczym UE. W jego skład wchodzą szefowie obrony państw członkowskich, reprezentowanych przez stałych przedstawicieli wojskowych (MilReps). Obecnie polskim przedstawicielem wojskowym jest gen. dyw. Janusz Bojarski.
Komitet pełni rolę doradczą w dziedzinie obronności i rekomenduje działania Komitetowi Polityki i Bezpieczeństwa (Political and Security Committee), jak również udziela wytycznych do prac Sztabu Wojskowego Unii Europejskiej (European Military Staff). Jego pracami kieruje wyznaczany na stałe przewodniczący – oficer jednego z państw członkowskich w randze generała czterogwiazdkowego.
autor zdjęć: ppłk Sławomir Ratyński
komentarze