Za dwa lata w nowej siedzibie na Cytadeli zostanie otwarte Muzeum Katyńskie. Rok później zwiedzający będą tam mogli oglądać ekspozycje Muzeum Wojska Polskiego. – Inaugurację katyńskiej wystawy planujemy w 75. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę – zapowiada prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Kieruje Pan muzeum od miesiąca, jakie są Pana priorytety jako nowego dyrektora tej placówki?
Przede wszystkim ukończenie Muzeum Katyńskiego, które jest oddziałem MWP. Będzie się ono mieścić w kaponierze Cytadeli Warszawskiej.
Na jakim etapie jest inwestycja?
Przygotowujemy przetarg na prace budowlane. Mam nadzieję, że pod koniec marca 2013 r. rozpoczniemy remont.
Kiedy Muzeum Katyńskie zostanie otwarte?
Pierwszy etap zakończymy do 17 września 2014 r., w 75. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę. Wtedy uruchomimy część katyńską wystawy. Teren przyległy do kaponiery wymaga jednak więcej pracy, dlatego całe muzeum będzie dostępne dla zwiedzających od kwietnia 2015 r., czyli w 75. rocznicę sowieckich egzekucji na polskich żołnierzach więzionych w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.
Na Cytadelę zostanie przeniesione także Muzeum Wojska Polskiego. Jak wyglądają prace związane z budową nowej siedziby?
Projekt architektoniczny został już wyłoniony w drodze konkursu. Obecnie opracowywana jest dokumentacja potrzebna do złożenia wniosku o uzyskanie pozwolenia na budowę oraz projekty wykonawcze. Wszystkie te dokumenty muszą być gotowe do końca przyszłego roku, abyśmy mogli uzyskać dotacje na budowę z programu Unii Europejskiej „Kultura 2014–2020”.
Ile będzie kosztować nowa siedziba muzeum?
Na razie nie mogę powiedzieć, budowa rozpocznie się za 3 lata i ceny materiałów mogą się do tego czasu zmienić.
Ukończenie budowy do 2018 r. to realny termin?
Tak, ale pierwszego etapu. Jeśli uda się rozpocząć prace w 2015 r., to jest szansa, że w ciągu trzech lat oddamy główny budynek. Będzie wtedy można zacząć przenoszenie do niego zbiorów z naszej obecnej siedziby w skrzydle Muzeum Narodowego w Alejach Jerozolimskich. Chcielibyśmy też urządzić wtedy część wystaw. Otwarcie całego muzeum planujemy natomiast w 2020 r., w 100-lecie powstania MWP.
Teraz, z powodu ograniczonego miejsca, większość z ponad 250 tys. eksponatów MWP znajduje się w magazynach. Czy na Cytadeli wszystkie się zmieszczą?
Tak. Teraz mamy ok. 4,5 tys. mkw., tam będzie dziesięć razy więcej. Muzeum na Cytadeli będzie największą taką wojskową placówką w Europie.
Jaki los czeka Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Forcie Czerniakowskim, które jest jednym z oddziałów MWP?
Zgromadzony tam wojskowy sprzęt zostanie w większości przeniesiony na Cytadelę, ale teren fortu nadal będzie nam potrzebny. To idealne i bezpieczne miejsce, aby remontować i konserwować nasze wielkogabarytowe eksponaty.
Kiedy powstawał projekt nowej siedziby muzeum, zakładano, że Dowództwo Wojsk Lądowych, mieszczące się na Cytadeli, przeprowadzi się stamtąd. Plany się jednak zmieniły i na razie Dowództwo zostaje...
Z naszej strony nic się nie zmienia i prace idą według harmonogramu. Na razie pod budowę Muzeum Katyńskiego mamy już cały teren, a do budowy MWP zostały jeszcze trzy lata.
autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski
komentarze