Żandarmi obchodzą swoje doroczne święto. To wyjątkowo pracowity dla nich rok. Razem z innymi służbami dbali o bezpieczeństwo Euro 2012, pilnując na co dzień porządku w armii. Wszczęli do tej pory 545 postępowań karnych wobec żołnierzy.
- O pracy polskiej żandarmerii przypomina się dopiero, gdy jest potrzebna, a trudno było sobie wyobrazić zabezpieczenie Euro 2012 bez udziału żandarmów – mówi gen. Bogusław Pacek, doradca ministra obrony narodowej, niegdyś dowódca Żandarmerii Wojskowej.
W ochronę Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej zaangażowanych było 1200 żandarmów. Wspierali policję i Straż Graniczną. Na czas Euro mieli takie same uprawnienia jak policjanci. Mogli legitymować, zatrzymywać i kontrolować cywilów. Żandarmi odbyli ponad 11 tys. patroli pieszych i zmotoryzowanych. Używali blisko 200 pojazdów – samochodów interwencyjnych i motocykli. W działaniach pomagały im wyszkolone psy.
Szkarłatne berety nosi 2859 żołnierzy. To oni pilnują, by wojskowi przestrzegali prawa, porządku i dyscypliny.
80 żandarmów, żołnierzy X zmiany polskiego kontyngentu podczas uroczystego apelu z okazji Święta Żandarmerii Wojskowej zostało odznaczonych Gwiazdą Afganistanu. Odznaczenia wręczył im wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek, który brał udział w uroczystościach w Warszawie. Podczas święta odbył się też pokaz wyszkolenia oddziałów specjalnych ŻW.
- Służba w żandarmerii należy do najtrudniejszych, a oddziały specjalne żandarmerii są jej szczególną dumą – mówi gen. Bogusław Pacek.
Żandarmeria Wojskowa uczestniczy w działaniach wojska w kraju i poza jego granicami. Zabezpiecza szkolenia na poligonach, przejazdy krajowych i zagranicznych delegacji, rotacje polskiego kontyngentu w Afganistanie i sił KFOR. Na misjach przebywa w tej chwili 140 żandarmów.
Jednak głównym zadaniem żandarmerii jest zapobieganie wykroczeniom w wojsku, prowadzenie dochodzeń i działań operacyjno-rozpoznawczych. Do połowy 2012 r. żandarmeria wszczęła 545 postępowań karnych w wojsku, najczęściej dotyczyły one kradzieży.
Wszczęto też 277 postępowań sprawdzających oraz 291 czynności wyjaśniających w sprawie wykroczeń. Przeważnie chodziło o zagrożenia w ruchu drogowym, żołnierze np. przekraczali prędkość, doprowadzali do kolizji lub kierowali samochodem po spożyciu alkoholu.
Żandarmeria Wojskowa poza Komendą Główną ma 6 oddziałów terenowych: w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Elblągu, Bydgoszczy i Żaganiu, im z kolei podlega 9 wydziałów.
autor zdjęć: Janusz Walczak
komentarze